hirdetés

Mitokondriális DNS átírás a tumorsejtek trójai falova

A mitokondriális DNS megváltoztatása teszi lehetővé a daganatok számára, hogy elkerüljék az immunrendszer válaszát.

hirdetés

A Nature folyóiratban január 22-én jelent meg a japán Chiba Cancer Center Research Institute kutatóinak cikke, amelyben arra derítettek fényt, hogy a tumorsejtek hogyan képesek elhárítani a daganatokba infiltrálódó T-sejtek pusztító hatását. A kutatás fő eredménye, hogy az elkerülő hatást a mitokondriális DNS átírása okozza, ez a daganatok trójai falova. Vagyis a tumorok lényegében meghekkelik az immunsejteket, saját hibás mitokondriális DNS-üket (mtDNS) juttatva az őket elpusztítani hivatott T-sejtekbe.

A mostani vizsgálatban a kutatók melanómás és nem-kissejtes tüdőrákos (NSCLC) betegek mintáit elemezték mtDNS-mutációk szempontjából. A mitokondriális átvitelt mitokondrium-specifikus fluoreszcens markerekkel, valamint több in vitro és in vivo modell segítségével vizsgálták. Értékelték a tumorba beszivárgó limfociták funkcióit, a metabolikus profilokat és az immunellenőrzőpont-gátló hatóanyagokra adott sejtes válaszokat. A melanoma- és tüdőrák-minták elemzése azt mutatta, hogy a mitokondriumok, a sejtek energiatermelő motorjai, át tudnak “ugrani” a rákos sejtekből a T-sejtekbe. Ezek az átvitt mitokondriumok funkcionális hibákat hordoznak a DNS-ükben, amelyek megzavarják a T-sejtek energiatermelési és működési folyamatait. A mitokondriumok nélkülözhetetlenek a sejtek, köztük a T-sejtek energiaellátásához, amelyek a rák elleni küzdelemben rengeteg energiát fogyasztanak, így megfelelő funkcionalitásuk nagymértékben függ saját energiatermelésüktől. Amikor azonban a rákos sejtek beültetik hibás mitokondriumaikat, a sejtszervecskék elveszítik a megfelelő működésre való képességüket, ami a T-sejtek energiájának kimerülését okozza.

Az átviteli mechanizmus nem is egy, hanem kétféle módon működik: alagútszerű nanotubulusok és extracelluláris vezikulumok segítségével. A nanotubulusok kinyúlnak és alagutat építenek a T-sejtekbe, apró átjárókat hozva létre a sejtek között, amelyek közvetlenül szállítják a mitokondriumokat. Az extracelluláris vezikulumok a rákos sejtek által kibocsátott buborékok formájában képződnek, amelyek beburkolják az mtDNS-t és más molekulákat.

A T-sejtek belsejében a sérült mitokondriumok az egészségesek helyébe lépnek egy olyan mechanizmus révén, amely normális esetben fordítva működne, amikor az egészséges mitokondriumok vándorolnának a sérültek helyére. A tanulmány megállapította azt is, hogy a rákos sejtek úgy védik átvitt mitokondriumaikat, hogy olyan molekulákat csatolnak hozzájuk, amelyek megakadályozzák, hogy a T-sejtek lebontsák őket.

Az immunellenőrzőpont-gátlók (immune checkpoint inhibitors) forradalmasították a daganatos betegségek kezelését, ám nem minden beteg reagál jól ezekre a gyógyszerekre. Ez a tanulmány pontosan azt mutatta ki, hogy azok a betegek, akiknek a daganatában több mitokondriális mutáció volt, kisebb valószínűséggel részesültek az ellenőrzőpont-gátlók előnyeiből, valószínűleg azért, mert a sikeres mitokondriális hack már veszélyeztette T-sejtjeik funkcionalitását.

A kutatók ezt követően blokkolni próbálták az egyik utat: a rákos sejtekből történő extracelluláris vezikulumok felszabadulását egy GW4869 nevű vegyület segítségével akadályozták meg, amely gátolta a kis extracelluláris vezikulumokhoz hasonló exoszómák termelődését. Ezt a gátlószert alkalmazva állatmodelljeikben jelentősen csökkent a mitokondriumok átadásának mértéke a rákos sejtekből a T-sejtekbe. Ez a beavatkozás hatékonyan segített megakadályozni, hogy a T-sejtek felvegyék a sérült mitokondriumokat, csökkentve ezzel azok funkcióvesztését. A kezelés eredményeképp a T-sejtek energiatermelése javult, csökkent a kimerültségi markerek szintje, és a T-sejtek hatékonyabban voltak képesek ellátni immunfunkcióikat. A blokkoló stratégia helyreállította az immunellenőrzőpont-gátlók hatékonyságát, különösen azokban a daganatokban, ahol korábban a mitokondriális átvitel szintje magas volt a többi tumorhoz képest. Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az extracelluláris vezikulumok megcélzása ígéretes stratégia lehet a tumorok immunelkerülő taktikáinak ellensúlyozására.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Scientists uncover how cancer cells hijack T-cells, making it harder for the body to fight back

Immune evasion through mitochondrial transfer in the tumour microenvironment

Irodalmi hivatkozás:

Hideki Ikeda et al, Immune evasion through mitochondrial transfer in the tumour microenvironment, Nature (2025). DOI: 10.1038/s41586-024-08439-0

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.