Nem tartós a tetoválás, mégis veszélyes
Az ideiglenes tetoválás, az úgynevezett hennafestés több egészségi kockázatot hordoz, mint azt az emberek gondolják – áll az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóságának (FDA) jelentésében.
Sokan azt hiszik, hogy ha egy bőrfestés csak átmeneti – mindössze néhány napig vagy hétig marad a bőrön −, akkor annak nem lehetnek hosszú távú egészségi kockázatai. Linda Katz, a FDA kozmetikumokkal és festékekkel foglalkozó hivatalának vezetője másként látja: „Csak mert a testfestés idővel eltűnik, nem jelenti azt, hogy egyben ártalmatlan is.”
A tipikus tetoválással szemben, amikor a festékpigmenteket a bőr mélyebb rétegeibe viszik be, a hennafestést csak a bőrfelszínen alkalmazzák. A fogyasztók ugyanakkor olyan késői reakciókról számolnak be, amikor a hatások időintervalluma messze túlmutat azon az időn, amíg a festék a bőrön van. A reakciók rögtön a festék bőrre vitelét követően jelentkezhetnek, de sokszor jóval később alakulnak ki.
A FDA mellékhatás-regiszterébe (MedWatch) számos jelentés futott be olyan személyektől, akik korábban hennafestést csináltattak magukra.
Az alábbi mellékhatások fordultak elő:
- a bőr felhólyagosodása,
- bőrpír,
- napfénnyel szembeni érzékenység,
- kiemelkedő vörös kiütések,
- tartós hegesedés.
A tünetek egyes esetek annyira súlyosak voltak, hogy sürgősségi ellátást tettek szükségessé.
A henna eredetileg egy tisztán növényi eredetű anyag, melyet bőr- és körömfestésre használtak, de gyapjút is színeztek vele. Manapság azonban a „fekete henna” már többféle összetevőt, például kátránytartalmú fekete hajfestéket is tartalmazhat. Ezt azért adják a hennához, hogy a bőrfestés sötétebb legyen és hosszabb ideig a bőrön maradjon. Az így hozzáadott plusz alkotóelem gyakran p-feniléndiamint (PDD) tartalmaz, mely súlyos bőrreakciókat idézhet elő.
A fekete henna azért különösen veszélyes, mert a legtöbb országban semmilyen szabályok nem vonatkoznak az ideiglenes tetoválásra, ezért senki nem ellenőrzi a tetoválást készítők munkájának minőségét, illetve az ezzel kapcsolatos kockázatokat.
Az egyik esetben egy 5 éves lánygyermeknél alakult ki extrém fokú bőrpír a hennafestés után két héttel. Az édesapja így beszélt erről: „Először egy kicsit ideges lettem, amikor megtudtam, hogy a beleegyezésem nélkül tetoválás került a gyerekre. De amikor később kivörösödött és viszketni kezdett a bőre, majd hólyagok jelentek meg rajta, akkor teljesen magamon kívül voltam.”