Nem tudják, mit mutat a mérleg
A 8 és 15 év közötti gyermekek csaknem egynegyedében hamis kép él saját testsúlyát illetően. Ezen belül leginkább a túlsúlyos gyermekek többsége nem látja testsúlyát a valóságnak megfelelően – áll a National Center for Health beszámolójában.
A túlsúlyos és elhízott gyermekek körében igen nagy azok aránya, akik tévesen értékelik saját testsúlyukat: a túlsúlyos fiúk 81 százaléka, az elhízottak 48 százaléka gondolja magát normális testsúlyúnak. A 8 és 15 év közötti lányok csoportjában a magukat hamisan látók aránya 71 százalék (túlsúlyosak), illetve 36 százalék (elhízottak) − írja a NCHS jelentése.
A 2005 és 2012 között felmért gyermekek összességében körülbelül 30 százaléka értékeli helytelenül saját testsúlyát, és a jelenség a fiúk között gyakoribb, mint a lányok esetében. Ami az életkori alcsoportokat illeti, a testsúly valóságtól elrugaszkodott értékelése inkább a kisebbek (gyermekek), mintsem az idősebbek (serdülők) problémája: a téves önértékelés aránya a 8−11 éves korosztályban 33 százalék, míg a 12−15 éves korosztályban 27 százalék – írják a NCHS vizsgálói.
Igen megnehezíti a gyermekkori elhízás elleni küzdelmet az, hogy a gyermekek nem reálisan értékelik saját testsúlyukat, mivel „a testsúlystátusz pontos önértékelése összefüggést mutat a normális testsúly fenntartását célzó viselkedésformákkal.”
De nem jobb a helyzet a szülők körében sem. Az Acta Paediatrica egy korábbi számában megjelent holland vizsgálatban 4–5 éves gyerekek szüleit kérdezték arról, miként vélekednek saját és gyermekük testsúlyáról: normálisnak vagy attól eltérőnek gondolják-e azt.
Csaknem 400 szülő válaszai alapján az első fontos megállapítás az volt, hogy a túlsúlyos vagy elhízott gyerekek szülei nagyobb arányban küzdenek maguk is testsúlyproblémákkal, mint az átlagos népesség tagjai. Igaz ugyan, hogy a normális testsúlyú gyerekek szülei is többnyire (97 százalékban) a valósnál vékonyabb testalkatot mutató ábrában vélték felismerni saját gyereküket, de a túlsúlyos gyerekek szülei háromnegyed részben – az anyák 75 százaléka, az apák 77 százaléka – ugyancsak normális testsúlyúnak minősítették saját gyermeküket. Ráadásul, míg a normális testsúlyú gyerekek szülei mindössze egy „méretet” tévedtek, addig a túlsúlyos gyerekeket nevelő szülők három „mérettel” hibáztak – természetesen lefelé.
Ennél nagyobb probléma azonban, hogy a szülők többsége szerint nem kell aggódnia gyereke súlya miatt, hiszen saját csemetéjük sem mozog kevesebbet, mint a többiek.
A gyermekkori obezitás csökkentését célzó hatékony közegészségügyi intézkedések érdekében alaposan fel kell mérni azt, hogy a gyermekek, serdülők körében és szülők mennyire tévesen értékelik hozzátartozóik és saját testsúlyuk esetleges problémáit – fogalmaznak a szerzők.