Nikotinaddikcióra hajlamosító génvariáns
A Hawaii Cancer Center kutatói olyan új genetikai markereket, amelyek meglétekor a nikotinmetabolizmus gyorsul, és a dohányosok még többet dohányozhatnak, ami fokozza a tüdőrák kockázatát.
Dr. Loïc Le Marchand epidemiológus professzor munkacsoportja a nikotin gyorsult metabolizmusával társuló eltéréseket azonosított a CYP2A6 génben. Azok a dohányosok, akiknél kimutathatók ezek a CYP2A6 markerek, a vér stabil nikotinszintjének biztosítása érdekében több cigaretták szívnak el és/vagy egy-egy cigarettából nagyobb mennyiségű nikotint lélegeznek be, mint azok a dohányosok, akik lassabban metabolizálják a nikotint.
„A dohányosok szervezete oly módon alkalmazkodik, hogy dohányzásuk mértéke kielégítse nikotinigényüket. A nikotin a cigaretta igen addiktív komponense, melynek hatására az emberek kívánják a dohányzást. A most felfedezett genetikai markerekkel rendelkező dohányosok az átlagosnál intenzívebben dohányoznak a vér magas nikotinszintjének fenntartásához, illetve a kívánt nikotinhatás eléréshez az agyban − magyarázza dr. Le Marchand professzor.
„A mostani megállapítások ismeretében azonosíthatjuk azokat a dohányosokat, akiknél különösen nagy a tüdőrák kialakulásának kockázata. E markerek ismerete segítséget nyújthat az orvosoknak és a közegészségügyi szakembereknek a mostaninál hatékonyabb rákprevenciós stratégiák kidolgozásához. Ezen túlmenően a most kapott információk alapján javítható a tüdőrákos betegek túlélése és életminősége, mivel a diagnózis után is folytatott dohányzás kedvezőtlenebb kimenetelekkel társul” – egészíti ki a fentieket dr. Randall F. Holcombe, a UH Cancer Center igazgatója.
A dohányzás kapcsán a dohánytermékekből származó karcinogén anyagok kerülnek be a dohányos személy szervezetébe. A specifikus genetikai markereket hordozó dohányosok esetében a fokozott expozíció a tüdőrák fokozott kockázatát vonja maga után.
A munkacsoport a Cancer Research című lapban hozta nyilvánosságra a vizsgálat tapasztalatait, melyben a Multiethnic Cohort Study (MEC) és a tüdőrák genetikai vonatkozásaival foglalkozó más kutatások adatait dolgozták fel. A dohányosok körében 25-ször akkora annak esélye, hogy életük folyamán valamikor tüdőrák alakul ki náluk, mint a nem dohányzók között. A nagy kockázatúként azonosított dohányosok számára fel kell ajánlani a tüdőrákszűrés lehetőségét kis dózisú CT-vizsgálattal. Le Marchand munkacsoportja a University of Minnesota és a University of Southern California kutatóival együttműködve elemezték a nikotinmetabolizmust a MEC vizsgálat 2239 dohányos résztvevőjénél.
Hawaii szigetén a tüdőrák továbbra is rák okozta halálozás vezető oka: évente átlagosan 776 új esetre derül fény, és minden évben átlagosan 526-an halnak meg a betegségben. A tüdőrák túlélése jelenleg is rendkívül alacsony (a Hawaii Tumor Registry alapján 18 százalék).