Ősz haj és az „elakadt” őssejtek
Az új kutatás megváltoztathatja a szakértők véleményét az őszülő hajról, és arról, hogy mit lehet tenni ellene.
Korábban úgy gondolták, hogy a szőrtüszőben lévő differenciálatlan őssejtek feladatuknak megfelelően melanocitákká alakulnak, majd elhalnak. Újabb adatok azonban inkább egy olyan ciklust valószínűsítenek, amelyben a differenciálatlan őssejtek megérnek, betöltik a haj színét biztosító funkciójukat, majd visszaalakulnak differenciálatlan formájukba, ehhez azonban mozgásban kell maradniuk. A Nature-ben április 19- én megjelent tanulmány szerint a haj őszülését az okozza, ha ezek a speciális őssejtek „megakadnak” a tüszőben.
A melanocita őssejtek (McSC) regenerációs ciklusa a melanocitákká alakulásig, illetve őssejtekké visszaalakulásukig évekig tarthat. Az McSC-k azonban hamarabb elpusztulnak, mint a környezetükben lévő többi sejtek, például a szőrtüsző őssejtek. Ez a élettartam különbség megmagyarázhatja, hogy az emberek megőszülnek és mégis nő a hajuk. Mayumi Ito (NYU Langone Health in New York City) és munkatársai tehát azt állítják, hogy a melanocita őssejtek ismétlik a differenciálódást és a dedifferenciálódást.
A folyamatban a szőrtüsző különböző részei vesznek részt – a csíraterület, ahol az őssejtek regenerálódnak, és a tüsződudor, ahol elakadnak. E területek eltérő mikrokörnyezete határozza meg, hogyan változnak. Ez a "kaméleonszerű" tulajdonság meglepte a kutatókat.
Miután rájöttek, miért, hogyan válik a haj ősszé, ennek megállítási lehetőségeit fogják keresni. A kutatást eddig egereken végezték, de az egerek szőrtüszőinek szerkezete hasonló az emberekéihez, ezért gondolják úgy, hogy az emberi melanociták is mutathatják a plaszticitást a haj regenerációja során, és a melanociták szőrtüszőn belüli „megfelelő helyre” történő mozgatása segíthet megelőzni az ősz hajszálak kialakulását. Alkalmazott módszereik között szerepelt a 3D-intravitális képalkotást és az egysejtű RNS-szekvenálás, melyek segítségével szinte valós időben követhették nyomon az őssejteket, azok öregedését és szőrtüszőn belüli mozgását.
Mivel az ultraibolya B (UVB) sugárzás károsíthatja a melanociták DNS-ét, a kutatók azt vizsgálták, milyen hatása lehet erre a ciklusra. Azt találták, hogy az egerek UVB-sugárzásnak kitett szőrtüszőiben felgyorsul az McSC-k színtermelő melanocitákká történő átalakulása, és hogy ezek az McSC-k képesek regenerálódni vagy visszaváltozni differenciálatlan őssejtekké, így az UVB-sugárzás nem szakítja meg a folyamatot.
Mit jelenthet ez a melanoma szempontjából?
Az eredmények a melanóma kezelésére is hatással lehet. Más daganatoktól eltérően ugyanis a rákot okozó melanociták már teljesen differenciált, pigmentált formából is képesek megújulni, ami megnehezíti a melanómák eltávolítását. A kutatók szerint vizsgálataik azt sugallják, hogy „a normál melanociták nagyon képlékenyek, és megfordíthatják a differenciálódási állapotot.” Úgy vélik, hogy a melanomasejtek ismert, nagyofokú plasztikussága összefügghet az eredeti melanociták nagy plaszticitásával."
Az nyilvánvaló, hogy nem minden alvó melanocita őssejt jön létre azonos mechanizmus eredményeként, de a cikk nem ad válaszolt arra, hogy a szőrtüsződudorba beszorult melanocita őssejt diszfunkciója hogyan fordítható vissza.
A haj őszülésében azonban más mechanizmusok is részt vehetnek, előidézheti például hirtelen stresszes esemény, valamint B12-vitamin-hiány, pajzsmirigybetegség, vitiligo okozta autoimmun pusztulás, neurofibromatózis, gumós szklerózis és alopecia areata.
Forrás:
Sun, Q., Lee, W., Hu, H. et al. Dedifferentiation maintains melanocyte stem cells in a dynamic niche. Nature 616, 774–782 (2023). https://doi.org/10.1038/s41586-023-05960-6