Pantoprazol-tartalmú kezelési eljárások a Helicobacter pylori fertőzés leküzdésében: részletes áttekintés és metaanalízis
Bevezetés
A pantoprazol egy újonnan kifejlesztett protonpumpagátló szer (PPI), amely igen hatékonyan enyhíti a gastrooesophagealis reflux betegség és a gastroduodenalis fekélybetegség tüneteit. A szerrel végzett kezelés hasonló arányban volt sikeres, mint más PPI vegyületeket (pl. omeprazol, lansoprazol) alkalmazó terápia, kisebb volt viszont az affinitása a máj citokróm P450 enzim iránt, ezért nem lépett klinikai szempontból jelentős farmakokinetikai vagy farmakodinamikai kölcsönhatásra számos, a P450 izoenzimrendszer szubsztrátjait képező szerrel [1–9]. A Helicobacter pylori fertőzés képezi a gastritis, a gastroduodenalis fekélybetegség és a gyomorrák fő kórokát. Napjainkban egy PPI szert és két antibiotikumot tartalmazó hármas gyógyszer-kombináció jelenti a H. pylori fertőzés kezelési lehetőségét [10], nem ismert azonban, hogy a szóban forgó vonatkozásban az újabb fejlesztésű PPI szerek (pl. pantoprazol) előnyösebb hatásúak-e a régebbi készítményeknél (pl. omeprazol, lansoprazol).
A PPI szerek in vitro antibakteriális hatással rendelkeznek, de e tekintetben különbségek vannak az egyes vegyületek között. A pantoprazol kevésbé aktív a H. pylori ellen, mint az omeprazol vagy a lansoprazol [11–13]. A lansoprazol például a pantoprazolnál intenzívebben gátolja a H. pylori ureázaktivitását. Feltételezhető, hogy a szerek idevágó antibakteriális hatása nem nagy jelentőségű a H. pylori fertőzés megszüntetését célzó (eradikációs) kezelés során, és a PPI vegyületek elsődleges hatását a gyomor pH-értékének növelése jelenti, amely fokozza az antibiotikumok hatékonyságát [8]. Bár a savtermelés gátlásának összehasonlító elemzései arra engednek következtetni, hogy azonos mennyiség (milligramm) mellett a pantoprazol hasonló hatékonyságú az omeprazolhoz képest, e tekintetben a pantoprazol szokásos, 40 mg-os adagjáról kimutatták, hogy jobban megemelte a gyomor pH-értékét, mint az ugyancsak szokásos (20 mg-os) dózisban adott omeprazol [14]. Ezek alapján ugyanolyan lehetséges, hogy antibiotikumokkal együtt adagolva a pantoprazol az egyéb PPI szereknél nagyobb, egyenlő, illetve kisebb hatékonyságú a H. pylori fertőzés eradikációjában. Csak néhány tanulmányban végezték el a pantoprazol és egyéb PPI szerek közvetlen összevetését. Munkánk célja az volt, hogy részletes áttekintést nyújtsunk a pantoprazol-tartalmú kezelési eljárások H. pylori fertőzés leküzdésében tanúsított hatékonyságáról, valamint olyan metaanalízist végezzünk, amelyben a pantoprazol és más PPI szerek hatékonyságát hasonlítjuk össze a H. pylori fertőzés eradikációját célzó kezelés részeként.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!