Pontosabb diagnózis lehetősége prosztatarák gyanú esetén
A legújabb előrelépés a prosztatarák detekciójában a mágneses rezonancia képalkotás (MRI) és ennek alapján az ultrahangos (UH) ellenőrzés mellett végzett biopszia.
Ez az Egyesült Államok délkeleti részén, a birminghami Alabamai Egyetemen alkalmazott módszer mind a beteg, mind az orvos számára előnyös, mert pontosabban diagnosztizálja a daganatot illetve annak kiterjedtségét..
Az Országos Rák Intézet becslése szerint 2014-ben az USA-ban több mint 240 000 új prosztatarákos eset lesz, és 29 000-nél többen fognak belehalni a betegségbe.
Dr. Jeffrey Nix és kollégája, dr. Soroush Rais-Bahrami – mindketten docensek az egyetem urológiai tanszékén – azon kevés amerikai urológus közé tartoznak, akiket kiképeztek az MRI-UH képfúziós módszer alkalmazására; kettejüknek összesen 5 éves tapasztalatuk van ebben a technikában. Ők azt mondják, hogy ez a módszer lehetővé teszi a célzott biopsziát, vagyis azt, hogy a prosztata azon területeiről vegyenek mintát, amelyek az MRI alapján gyanúsnak látszottak. A hagyományos eljárás ezzel szemben a random, szisztematikus mintavétel, amelynek során „vakon” vesznek mintákat a prosztata különböző területeiről.
„Mi MRI-vel képet készítünk a prosztatáról, és ezt fuzionáltatjuk a real-time ultrahangos képpel, s a fúziós kép segítségével végezzük el a prosztatabiopsziát. Így nagy pontossággal lehet detektálni a prosztatarákot, mivel az MRI alapján gyanúsnak látszó területeken végezzük el a biopsziát” - mondta dr. Nix. „Így nagyobb lesz a detekciós pontosság, mint a standard biopszia esetén, és még fontosabb, hogy a betegség stádiuma is jobban meghatározható, ami hűségesebb képet ad a betegeknek és az orvosoknak is a betegség súlyosságáról.” Ez azoknak a betegeknek az esetében a leglényegesebb, akik aktív ellenőrzésre szorulnak, azaz akiknél rendszeresen vizsgálni kell, hogy változott-e a meglévő, kis kockázatú prosztatarákjuk.
„Különösen sokat segíthet ez a módszer azoknak, akiknek biopsziája negatív volt ugyan, de mégis fennáll a prosztatarák gyanúja, mivel tartósan és megmagyarázhatatlanul magas a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintje, megnagyobbodott a prosztata, vagy folyamatos ellenőrzésre szorulnak a meglévő prosztatarákjuk miatt” - mondta dr. Rais-Bahrami.
Dr. Rais-Bahrami hozzátette, hogy az MRI-UH fúziós kép irányította biopszia elvégezhető helyi érzéstelenítésben, és hogy az eljárás a beteg számára csak ugyanolyan megterhelést jelent, mint a hagyományos biopszia, viszont az eredménye jobb, pontosabb.
„Van egy betegem, akin az utóbbi 7 évben ötször végeztek biopsziát, és PSA szintje folyamatosan emelkedett, de a biopsziák eredménye konzisztensen negatív volt” - mondta dr. Rais-Bahrami. „Amikor eljött hozzánk, és elvégeztük rajta az MRI-UH fúziósan irányított biopsziát, meg tudtuk határozni a radiológus segítségével az MRI képen a gyanús területeket, és ezek egyike valóban rákosnak bizonyult. Feltehetően ez okozta mindvégig a magasabb PSA szintet, de 7 év alatt egyik biopsziával sem sikerült kimutatni.”
„A múlt év óta végezzük ezt a technikát az Alabamai Egyetemen, és nagyon sok sikerünk volt” - mondta dr. Nix. „Sok olyan betegem volt, akik szoros megfigyelés alatt álltak prosztatarákjuk miatt, és az MRI-UH fúziós biopsziával kiderült, hogy sokkal kiterjedtebb betegségük van, mint gondolták. Ezeket a betegeket el lehetett kezdeni kezelni. Az is kiderült, hogy egyes betegeknek több negatív biopszia ellenére is prosztatarákjuk volt; ez lehetővé tette számukra, hogy informáltabb döntést hozzanak a terápiájukat illetően.”
„Ez az első nagy előrelépés a prosztatarák detekciójában több mint 30 éve, és jelentős haladást jelent” – mondta dr. Nix.
Forrás: Newswise