Prediabetes szűrés az USA-ban
Az USA-ban eddig alkalmazott diabetes szűrés csak minden második esetet észlel.
A Journal of General Internal Medicine-ben 2018. április 12.-én megjelent tanulmány szerint az amerikai US Preventive Services Task Force (USPSTF) által az életkoron és a testsúlyon alapuló népességi diabetes szűrés a valódi prediabeteses és diabeteses esetek felét nem észleli. Amennyiben a kritériumok közé egyéb, magas kockázatra utaló faktorokat is bevennének (gesztációs diabetes, polycystás ovárium szindróma, bizonyos etnikai kisebbségekhez tartozás, és/vagy családi diabeteses anamnézis), akkor javulna a betegség detekciója.
A tanulmány első szerzője, Dr. Matthew O’Brien (Northwestern University Feinberg School of Medicine, Chicago, Illinois) szerint magától értetődik, hogy szűrjük azokat a betegeket, akik a további rizikófaktorok bármelyikével rendelkeznek. Javasolni fogjuk az USOSTF-nek, hogy erősítse meg a szűrésre kiadott irányelveit ezekkel. Az OSPSTF 2015-ös ajánlás arról szól, hogy 40 és 70 éves kor közötti túlsúlyos, vagy elhízott egyéneket kell prediabetes és diabetes szempontjából szűrni, de mostanra kiderült, hogy a fenti fiegészítő faktorokat is érdemes figyelni. Ha korábban szűrjük ki a cukorbetegeket, előbb kezdődhet meg a gyógyszeres kezelés, az életmódváltás, és valószínűleg több súlyos szövődményt is el lehet kerülni.
A korlátozott és a kibővített szűrési kritériumokon alapuló betegségfelismerés hatékonyságát 3643 nem cukorbeteg felnőtt vizsgálatával hasonlították össze a National Health and Nutrition Examination Survey keretein belül. Abnormálisnak tekintették a vércukorértéket, ha a HbA1c ≥5,7%, az éhezési vércukor ≥100 mg/dl (≥5,55 mmol/l), és/vagy az evés utáni 2 órás vércukor ≥140 mg/dl (≥7,77 mmol/l) volt. A kutatók a vizsgálatban szereplő populáció 49,7%-ában nem diagnosztizáltak abnormális cukorértékeket. A nem hispán fehéreknél ez 48,6%-nak, feketék között 54,0%-nak, latinok között 50.9%-nak, ázsiaiak között 51,2%-nak adódott. Ez azt jelenti, hogy az USA 105,1 millió lakosának a jelenlegi népegészségügyi szűréssel nem diagnosztizálják a disglikémiáját.
A korlátozott kritériumokon alapuló szűréssel csak a vizsgáltak 47,3%-ban találtak valóban emelkedett vércukorértékkel rendelkezőnek csak 47,3%-át sikerült megtalálni (szenzitivitás), míg a valóban normális vércukorértékkel rendelkezők 71,4%-át azonosították (specificitás). A kiterjesztett kritériumok alapján történő vizsgálattal a valóban abnormális vércukorértékekkel rendelkezők 76,8%-át sikerült kiszűrni, azonban a normális vércukorértékkel rendelkezőknek csak 33,85-át azonosították biztonsággal.
Ezek a viszonylag kis esetszámon alapuló eredmények egyértelműen arra utalnak, hogy a kiterjesztett kritériumok használata diabetes szűrés szempontjából kevesebb abnormális vércukorral rendelkező személyt hibáz el. Kérdés persze, hogy az egészségügyi biztosítások fogják-e a kiterjesztett kritériumokon alapuló szűréseket finanszírozni. Ez különösen az alacsony szocioekonómiai helyzetben lévőket érinti, akiknél magasabb a diabetes előfordulása, de képtelenek egy drágább szűrési programot fizetni. Az eredmények arra is rámutattak, hogy a korlátozott kritériumokon alapuló szűrés egyéb betegségeket sem vesz észre: pl. a nők polycystás ovárium szindrómáját, vagy a terhességi diabetest, és nem veszi figyelembe a fiatalabb korcsoportokat sem, holott egyre gyakrabban jelenik meg diabetes a mai fiatalokban. Egyes etnikai csoportokban is kissé magasabb az abnormális vércukorszint előfordulása, és ennek megfelelően nagyobb a diabetes kockázata.
Különbségek is észlelhetők: az afro-amerikaiaknál fiatalabb korban jelenik meg a diabetes, míg az ázsiaiaknál már alacsonyabb testtömeg-index mellett is jelentkezik a betegség.
Forrás: