Sakk-doppingszerek
A versenyszerűen sakkozók tudják, hogyan lehet gyógyszerekkel fokozni a játékhoz szükséges kognitív képességeiket. A mainzi Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika tudósai alaposabban utánajártak ennek a kérdésnek.
A kutatók azt szerették volna kideríteni, hogy farmakológiai szerek hatására hogyan változnak meg a rendkívül összetett gondolkodási folyamatok, és hogy ezeket metilfenidát és modafinil bevételével lehet-e fokozni. Eredményeiket az European Neuropsychopharmacology-ben tették közre.
A mainzi klinika igazgatója, Klaus Lieb, és egykori kollégája, Andreas Franke vezette kutatócsoport a vényköteles metilfenidát és modafinil hatását vetették össze a szabadon hozzáférhető koffeinnel. A randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatban 39 férfi sakkozónak négy különböző napon vagy kétszer 200 mg modafinilt, vagy kétszer 20 mg metilfenidátot, vagy kétszer 200 mg koffeint, vagy placebót adtak. A részvevők napi kétszer 15 perces játszmát vívtak egy, a játékos egyéni képességeinek megfelelően beállított programmal. Ezen kívül a résztvevőket neuropszichológiai teszteketnek is alávetették.
A vizsgálat során az derült ki, hogy azoknak, akik metilfenidát, modafinil vagy koffein kezelést kaptak, több idő kellett a helyes lépés kigondolásához, mint a placebo-csoport tagjainak. Ezzel párhuzamosan az összes, 3059 játszma elemzése szerint a stimulálószerek hatása alatt állók nem nyertek több játékot, mint a placebót kapó játékosok. Azonban ha csak azt a 2876 játszmát elemezték, amelyben ténylegesen 15 percen belül döntöttek, az derült ki, hogy metilfenidát és modafinil hatására több játszmát nyertek a program ellen, mint a placebó-csoport tagjai, míg a koffein alkalmazása nem volt ilyen hatással..
Az eredmények meglepték a tudósokat, akik arra számítottak, hogy a farmakológiai szerek inkább gyengítik a kognitív folyamatokat. A vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy az olyan rendkívül összetett kognitív képességek is javíthatók stimuláló szerekkel, amelyek a sakkozáshoz szükségesek. Az eredmények sportpolitikai szempontból is jelentősek, mivel a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) szeretné, ha a sakk is olimpiai szám lenne, így azonban ez a sportág is doppingellenőrzést igényel.
Forrás: aerzteblatt.de