Sclerosis multiplex és neurális diszfunkció
Sclerosis multiplexben a depresszió kapcsolatot mutat a kognitív teljesítménnyel és a kontrasztanyagot halmozó agyi léziókkal.
- Új készítmény az RRSM-ben szenvedők részére
- Mayzent sclerosis multiplexre - frissítve
- A flavonoidok jótékony hatása sclerosis multiplexben
- D-vitamin szint jelentősége sclerosis multiplexben
- A betegségmódosító SM terápiák potenciális veszélye
- A sclerosis multiplex prognózisának bizonyítékokon alapuló meghatározása a személyre szabott kezelés érdekében
- A natalizumabterápia kimenetele 3 évvel a relapszáló-remittáló sclerosis multiplex diagnózisa után
Egy 2500-nál több relapszáló-remittáló sclerosis multiplexes (RRSM) beteget tartalmazó megfigyeléses vizsgálat során úgy találták, hogy azok a résztvevők, akik saját maguk által bevallottan depresszióban szenvedtek, mérhetően rosszabb idegi állapotban voltak (pl. az információ feldolgozási sebesség tekintetében), mint nem depressziós társaik. A depressziósok csoportjában ezen kívül nagyobb valószínűséggel lehetett agyi MRI-vel kontrasztanyagot halmozó léziót (CEL, contrast-enhancing lesion) kimutatni, ami új gyulladásra, azaz aktív demielinizációs lézióra utal. A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy a depresszió nemcsak egy reaktív tünet, hanem az SM betegség fokozott aktivitásának megnövekedett kockázatát jelzi.
A kutatást az American Academy of Neurology (AAN) 2020-as tudományos eredményei között ismertették online, mivel a Covid-19 miatt az AAN 2020-as éves találkozója elmaradt.
Az összefüggések nem világosak
Bár az SM-ben gyakran előforduló depresszió etiológiájában szerepet játszhatnak a gyulladásos, a pszichoszociális és a neurodegeneratív faktorok is, de a depresszió és az SM betegség közötti közvetlen összefüggés nem egészen egyértelmű. A kutatók a mostani tanulmányhoz a Partners-Advancing-Technology-and-Health-Solutions (MS-PATHS) adatbázist használták fel, szoros együttműködésben hét amerikai és három európai SM központtal.
Az SM betegek anamnéziseit, az MRI adatokat, valamint 12 hónapra visszamenőleg nézték, hogy a betegek milyen pontértéket kaptak az információ feldolgozás sebességet (Symbol Digit Modalities Test), a gyaloglás sebességét (6 perces járásteszt) és a kézügyességet (NHPT, kilenc-lyukú pecek teszt) mérő teszteken. A betegség kimenetelét (PRO, patient-reported outcomes) a Quality of Life in Neurological Disorders (Neuro-QoL) segítségével és a betegségnek a beteg által észlelt fázisai alapján értékelték. A depressziót úgy definiálták, hogy a Neuro-QoL-en mért depressziós T-score már a kiindulásnál is magasabb 50 percentilisnél.
Az 1333 RRSM-ben szenvedő beteg (73,7% nőbeteg, átlag életkor 45,6 év, betegség átlagos tartama 13,7 év) nem volt depressziós, 1172 beteg (78,4% nőbeteg, átlagos életkor 45,9 év, a betegség átlagos tartama 14,3 év) pedig depressziós volt a fenti meghatározás szerint. A kiinduláskor tehát a két csoport lényegében megegyezett.
Rosszabb állapot
A kiindulási különbségekhez való igazítás után azt tapasztalták, hogy a depressziós betegek már a vizsgálat kezdetén is rosszabbul teljesítettek a járás sebessége (0,48, 95%CI 0,038-0,918) és az információ feldolgozási sebesség tekintetében (-1,899, 95%CI: -3,548-tól -0,250). A depressziósoknál több volt az új kontrasztanyagot halmozó léziók kialakulásának esélye (OR: 5,89, 95%CI: 2,236-15,517), ami a depresszió és a központi idegrendszer neuroinflammatorikus aktivitása közötti összefüggésre utalt. Egy év elteltével a depressziós csoportban továbbra is rosszabb maradt az információ feldolgozási sebesség (-1,68, 95%CI: -3,254-től -0,105), nem szignifikáns mértékben, de tovább csökkent a járási sebesség, és romlott a kézügyesség is. Ennek ellenére a betegek saját állapotukról szóló értékelése nem különbözött szignifikánsan a kiindulásnál és 12 hónap elteltével, azaz a betegek nem realizálták, hogy romlott az állapotuk.
Elégséges a vizsgálat bizonyító ereje?
A depressziós csoportban kiinduláskor és 12 hónap elteltével is nagyobb volt a T2 léziók aránya és a fehér állomány növekedése, a szürke állomány arányának, a kortikális szürke-állomány volumenének és az agy térfogatának csökkenése. A tanulmány értékét korlátozza, hogy nem álltak rendelkezésre információk a depresszió kezelésével kapcsolatban, és nem volt ismert a depresszió kezdete sem. Megfigyeléses vizsgálatról lévén szó, más 1 éves adatok és MRI mérések is hiányosak voltak. A jövőben nagyobb számú betegen, hosszabb követéssel, fejlettebb MRI mérésekkel (pl. diffúziós tensor képalkotás, vagy funkcionális MR) kell vizsgálatot végezni. De továbbra is értékelik az MS-PATHS adatokat, és az újabb adatok javíthatják a tanulmány erejét.
Szokatlan, izgalmas leletek
Prof. Dr. Mark Freedman (University of Ottawa, Multiple Sclerosis Research Clinic) hangsúlyozta, „évek óta tudjuk, hogy a depressziós SM betegek rosszabb állapotúak". Azt kissé meglepőnek találta, hogy a depressziós betegek számos mérésben rosszabbul teljesítenek, ami feltehetően a megnövekedett gyulladásos aktivitás következménye. Az világos, hogy a depresszióban a koncentrálóképesség csökken és ezért a kognitív teljesítmény rosszabb, de az nem világos, miért rosszabb az MR kép. A kutatás vezetője, Dr. Jenny Feng (Center for SM Treatment and Research, Ohio) hangsúlyozta, hogy rutinszerűen fel kell mérni minden SM betegnél, hogy szenved-e depresszióban. Intézetükben valamennyi újonnan diagnosztizált SM betegnél neuropszichológiai szűrést végeznek depresszió irányában, és amennyiben igazolódik a depresszió, azt aktívan kezelik. A depresszió nemcsak egy neuropszichiátriai betegség, hatással van az SM-re, különösen az idegrendszeri működések tekintetében. Bár, mint minden betegségnél, az SM-nél is az a fontos, hogy mi az adott beteg számára a legalkalmasabb kezelése.
Források: