Serdülők mentális zavarainak kezelése
A szülőket is bevonó rövid online pszichoterápiás foglalkozások könnyen elérhető, és jó eredményeket mutattak.
- Szívbetegség és depresszió kapcsolata
- A depresszió nem rosszkedv!
- A mentális egészség és gyógyítás kapcsolata az agyi metabolizmussal
- Új terápiás eljárás a depresszió kezelésében: a transzkraniális mágneses stimuláció (TMS)
- Antidepresszívumok és demenciakockázat
- A ketamin és eszketamin lényeges különbségei
- A ketamin és elektrokonvulzív terápia depresszióban
- A ketamin hatásos lehet egy autizmussal összefüggő ritka genetikai állapotban
- Ketamin és esketamin kezelés rezisztens depresszióban
A JAMA Network Open folyóiratban június 11-én jelent meg a svéd Karolinska Institutet kutatóinak cikke, amelyben két rövid, alacsony belépési küszöbű digitális beavatkozásról tudósítanak, amelyek célja a mentális problémák megelőzése és csökkentése a serdülők és szüleik körében. A kísérleti jellegű tanulmány szerint a beavatkozásokat az érintettek jól fogadták és potenciálisan hatásosnak bizonyulhatnak a mentális egészségügyi problémákkal küzdő serdülők és gondozóik számára.
“Svédországban a mentális egészségügyi ellátás várólistái igen hosszúak, és a mentális egészségügyi problémákkal küzdő fiatalok számára a bizonyítékokon alapuló kezeléshez való hozzáférés országszerte nagyon változó. Ezért nagy szükség van olyan egyszerű, digitális beavatkozásokra, amelyeket az alapellátásban országszerte fel lehet ajánlani” - nyilatkozta Johan Bjureberg, a vizsgálat vezetője.
Az érzelmek kezelésében és szabályozásában jelentkező nehézségek, a stressz, valamint a személyes kapcsolatokban és az iskolában jelentkező kihívások olyan mentális egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint a szorongás, a depresszió és az önkárosító viselkedés. A vizsgálatban 30 enyhe vagy közepesen súlyos mentális problémákkal küzdő serdülő (12-17 év közötti gyermek) és szüleik vettek részt.
A családokat véletlenszerűen osztották be a két beavatkozás egyikébe. A kezeléseket rövid digitális formában nyújtották, úgy tervezték, hogy megfeleljenek az alapellátás hozzáférhetőségi követelményeinek, ugyanakkor megfeleljenek a fiatalok azon preferenciájának, hogy a digitális tartalmat a terapeutával való személyes kapcsolattartással kombinálják.
Mindkét beavatkozás során a serdülők és a szülők hetente léptek kapcsolatba egy terapeutával chat és digitális találkozók útján, emellett önállóan is dolgoztak a digitális anyagokkal. Az egyik beavatkozás kifejezetten az érzelmek megismerésére összpontosított, míg a másik támogató digitális kapcsolatot és pszichoedukációt kínált, amelyben a serdülő egy terapeuta útmutatásával megküzdési stratégiákat azonosított a jobb általános közérzet elérése érdekében. A tapasztalatok szerint a szülők is nagyra értékelték a digitális szülői tanfolyamon való részvételt.
“Ezek a rövid online beavatkozások könnyű hozzáférést biztosítanak egy pszichológushoz chat és videohívás útján, és aktívan bevonják a szülőket is. A formátum egyszerre bizonyult megbecsültnek és potenciálisan hatásosnak, bár ennek pontosabb felméréséhez nagyobb elemszámú vizsgálatokra van szükség. Jelenleg egy átfogó, multicentrikus vizsgálatot is végzünk: ez a POET vizsgálat, amelyre Svédország-szerte lehet jelentkezni, és több száz családot tervezünk bevonni” - összegzett Katja Sjöblom, a cikk társszerzője.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Brief online therapy may potentially reduce mental health problems in young people
Online Transdiagnostic Emotion Regulation Treatment for Adolescents With Mental Health Problems
Irodalmi hivatkozás:
Katja Sjöblom et al, Online Transdiagnostic Emotion Regulation Treatment for Adolescents With Mental Health Problems, JAMA Network Open (2025). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2025.14871