Serdülőkori elhízás és vastagbélrák
Egy most megjelent tanulmány szerint férfiakban a serdülőkori kövérség a duplájára emeli a későbbi kolorektális rák kialakulásának kockázatát.
A kolorektális rák számos (öröklött, életmódbeli és táplálkozási) kockázati faktorai között az obezitás és a fizikai inaktivitás befolyása már régen ismert: mindkettő az inzulin-rezisztencia és a hiperinzulinémia erős, független kockázati tényezői.
A finomított cukrokban gazdag és rostokban szegény táplálkozáshoz gyakrabban társul kolorektális rák. A vér megnövekedett inzulin-szintje csökkenti az inzulin-szerű növekedési faktor kötő fehérje-1 szintet, és később gyakran a szabad inzulin-szerű növekedési faktor 1 (IGF-1) szintjének megnövekedését hozza létre. Az IGF-1 pedig prokarcinogén, csökkenti a sejthalál arányát, viszont serkenti a sejtnövekedést, ezért a kolorektális rákok keletkezésében, progressziójában, áttéti potenciáljában egyaránt szerepet kap. Az inzulin maga is serkenti a vastagbélrákos sejtek növekedését.
Az obezitás emeli a szérum leptin szintjét, a leptin pedig valószínűleg szintén szerepet kap a kolorektális rák keletkezésében: serkenti a kolontumoros sejtvonalak növekedését. Az intesztinális epiteliális sejtekre mitogén haású, csökkenti az apoptózisba kerülő sejtek arányát.
A Gut című folyóiratban 2015. május 26.-án megjelent tanulmányban Dr. Elizabeth D. Kantor (Department of Epidemiology, Harvard T.H. Chan School of Public Health, Boston, Massachusetts) és munkatársai arról számolnak be, hogy a jelentősen túlsúlyos tinédzser fiúknál kétszeresére nő annak valószínűsége, hogy középkorú életszakaszukban kolorektális tumorok alakuljanak ki náluk. De nem csak az elhízás, hanem a vörösvérsejt-süllyedésben megmutatkozó a szisztémás gyulladások is növelik a kockázatot.
Elemzésükben 239 658 olyan svéd férfi adatait dolgozták fel, akiket 16 és 20 éves koruk között a katonai sorozások során vizsgáltak ki. A gyulladásos bélbetegségekkel rendelkezőket kizárták a feldolgozásból. 35 évnyi távlatban közülük 885 esetben diagnosztizáltak kolorektális rákot (CRC) (501 kolon és 384 rektum karcinoma). Többváltozós analízis során igazolódott, hogy azoknál a férfiaknál, akiknél a serdülőkori BMI túlsúlyosságot mutatott (BMI 27,5 – 30 kg/m²) 2,08-szoros (95%CI 1,40-3,07) volt a kolorektális tumorok későbbi keletkezésének valószínűsége azokhoz képest, akiknél a serdülőkori BMI a normál tartományba esett (18,5-25 kg/m²). A kifejezett obezitásban szenvedő teenagerek esetén (≥30 kg/m²) még magasabb, 2,38-szoros volt a kolorektális daganatok kockázata (95%CI 1,51-3,76). A kockázat tehát a testtömeg emelkedésével arányosan, fokozatosan növekedett. A kutatók ugyanakkor megfigyelték azt is, hogy a teenager-kori ≥15 mm/óra, vagy magasabb vvt-süllyedés esetén a felnőttkori CRC keletkezésének kockázata 1,63-szoros (95%CI 1,08-2,45) a normál (
A fiatalkori BMI a süllyedéstől függetlenül is arányosan hat a felnőttkori CRC-k kialakulására, amit vélhetően az inzulin, a leptin, a szteroid hormonok mediálnak. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy a serdülőkori BMI és a CRC-k keletkezése közötti összefüggés a vvt-süllyedésben nem megmutatkozó egyéb gyulladásos folyamatok következménye.
Írásunk a következő közlemény alapján készült: