hirdetés

SGLT2-gátlók adása aortabillentyű-beültetés után

A tervezett transzkatéteres aortabillentyű-beültetésre (TAVI) váró, szívelégtelenség szempontjából magas kockázatú idősebb betegek esetében a dapagliflozin közel 30%-kal csökkenti a halálozás és a szívelégtelenség kockázatát.

hirdetés

A randomizált DapaTAVI vizsgálatban feltett két kérdésre - hogy a kiegészítő a nátrium-glükóz-kotranszporter 2 (SGLT2) -gátlók előnyösek-e a tervezett transzkatéteres aortabillentyű-beültetés (TAVI) után, és hogy az SGLT2-gátlók biztonságosak-e az idősebb betegeknél - a spanyolországi Universidade de Santiago de Compostela kardiológus professzora, Dr. Sergio Raposeiras-Roubin szerint igenlő választ kaptak.

A vizsgálatban részt vevők átlagéletkora 82 év volt, ami a TAVI-vizsgálatokra nem jellemző, de jelentősen eltér azoktól a mérföldkőnek számító vizsgálatoktól, amelyek az SGLT2-gátlókat a szívelégtelenség irányított gyógyszeres terápiájává tették. A betegeket 39 spanyolországi központban randomizálták, mondta Raposeiras-Roubin, aki az American College of Cardiology (ACC) 2025-ös tudományos ülésszakán egy késői szekcióban ismertette a DapaTAVI eredményeit, amelyeket egyidejűleg a The New England Journal of Medicine című folyóiratban is közzétettek.

DapaTAVI vizsgálat szívelégtelenségben szenvedőkkel

A DapaTAVI vizsgálatba olyan TAVI-pácienseket vontak be, akiknek súlyos aorta-szűkületük és korábbi szívelégtelenségi epizódjuk volt, amely kórházban vagy sürgősségi ellátó intézményben intravénás diuretikummal történő kezeléshez vezetett. Ezenkívül a betegeknek az alábbi kockázati tényezők közül egy vagy több tényezővel kellett rendelkezniük: cukorbetegség, károsodott vesefunkció (25-75 ml/perc/1,73 m2 becsült glomeruláris szűrési ráta) vagy < 40%-os bal kamrai ejekciós frakció.

Az elsődleges végpont a teljes halálozás és a szívelégtelenség súlyosbodása volt.

Egy év elteltével 91 betegnél (15,0%), akiket napi egyszeri 10 mg dapagliflozinra randomizáltak, és 124 betegnél (20,1%), akiket a szokásos kezelésre randomizáltak, történt elsődleges kimeneti esemény. Az SGLT2-gátlókhoz szignifikáns, 28%-os kockázatcsökkenés társult (kockázati arány [HR], 0,72; P = 0,018). Amikor az összetett elsődleges végponti eseményeket külön értékelték, a dapagliflozin csoportban a halálozás aránya 1 év után alacsonyabb volt, mint a szokásos ellátást kapó csoportban (7,8% vs. 9,1%), de nem érte el a statisztikai szignifikanciát (HR, 0,87; 95% CI, 0. 59-1,28). A szívelégtelenség súlyosbodásának alacsonyabb aránya a dapagliflozin csoportban (9,4% vs. 14,4%) azonban szignifikáns volt (HR, 0,63; 95% CI, 0,45-0,88).

Szignifikánsan csökkent a szívelégtelenség miatti kórházi kezelés (HR, 0,68; 95% CI, 0,46-0,99), a sürgős szívelégtelenség miatti vizitek (HR, 0,46; 95% CI, 0,26-0,82) és a szív- és érrendszeri halálozás vagy szívelégtelenség miatti kórházi kezelés (HR, 0,71; 95% CI, 0,51-0,98). A kardiovaszkuláris halálozás számszerű csökkenése nem volt jelentős (HR, 0,81; 95% CI, 0,49-1,35).

Az alcsoport-elemzésekben a dapagliflozin randomizált adagolásának relatív előnye a szokásos kezeléssel szemben hasonló volt a cukorbetegek és a cukorbetegségben nem szenvedők, a veseelégtelen és a veseelégtelenségben nem szenvedők, valamint a károsodott bal kamrai funkcióval rendelkezők és a károsodott bal kamrai funkcióban nem szenvedők esetében. Bár a dapagliflozin ebben a vizsgálatban és a korábbi vizsgálatokban általában jól tolerálható volt, 100 betegévre vetítve több tüneti hipotenziós eseményt (6,6 vs. 3,6; P = 0,01) és több genitális fertőzést (1,8 vs. 0,5; P = 0,03) okozott. E nemkívánatos események egyike sem vezetett azonban jelentős következményekhez.

SGLT2-gátlók TAVI után

Mivel az SGLT2-gátlók szerepe már a szívelégtelenség gyógyszeres terápiájának egyik pillére, a szívelégtelenségben szenvedő TAVI-betegeknél tapasztalt előny nem lehet teljesen meglepő, mondta Dr. Ori Ben-Yehuda (Sulpizio Cardiovascular Institute, University of California San Diego) a DapaTAVI eredményeit kísérő szerkesztőségi cikk szerzője. Megjegyezte, hogy a DapaTAVI vizsgálatban részt vevő betegek számára a szívelégtelenség miatt az SGLT2-gátlók már javallottak voltak.

Azonban az az „elterjedt feltételezés”, hogy a TAVI megoldja az aorta-szűkülethez kapcsolódó szívelégtelenség problémáját, magyarázatot adhat arra, hogy miért nem szokták az SGLT2-gátlók adását a TAVI után mérlegelni. A DapaTAVI-ban azonban az SGLT2-gátlók a sikeres billentyűcsere ellenére is csökkentették a kockázatot. Az eseménygörbékben a dapagliflozin javára történő szétválás a randomizálást követő 30 napban volt nyilvánvaló. Szerinte „e vizsgálat pozitív kimeneti adatai nem csak fontosak, hanem befolyásolniuk is kell a betegek TAVI utáni kezelését”.

Vagyis szerinte minden szívelégtelenségben szenvedő TAVI-s betegnek, akinek nincs ellenjavallata, SGLT2-gátlót kellene adni, az idősebb betegek is.

Az idősebb populációt „a legtöbb kardiovaszkuláris kimenetelű vizsgálat során általában kizárták az SGLT2-inhibitorokat kaoók közül” – mondta Bhatt, aki szerint a 70 éves vagy annál idősebb betegek kevesebb mint 10%-át teszik ki a randomizált SGLT2-gátlókkal kapcsolatos kulcsfontosságú vizsgálatok résztvevőinek. A TAVI ellenére az aortaszűkületben szenvedő betegek továbbra is magas arányban válnak szívelégtelenné, az SGLT2-inhibitorok rutinszerű beindítása megoldhatja ezt a problémát.

 

Forrás:

Dapagliflozin in Patients Undergoing Transcatheter Aortic-Valve Implantation https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2500366

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.