Szájon át szedhető GLP-1 agonista
Nem sokkal az amerikai forgalomba hozatalt követően az EMA CHMP is pozitívan véleményezte a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló orálisan szedhető GLP-1 receptor agonistát, a szemaglutidot.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) január 30-án pozitív véleményt fogalmazott meg a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló Rybelsus (szemaglutid, 3, 7 ill. 14 mg-os tabletta) készítményre (kérelmező: Novo Nordisk A/S). Azonos hatóanyagú gyógyszer már rendelkezik engedéllyel az Európai Unióban, ez az Ozempic (szintén a Novo Nordisk terméke), ám a Rybelsus újdonsága a tabletta formátum: ez az első orálisan szedhető GLP-1 receptor agonista, eddig csak szubkután injekció formájában állt rendelkezésre ilyen típusú hatóanyag. A tablettát a napi első étkezést megelőzően legalább 30 perccel kell bevenni kevés vízzel. Teljes indikációja szerint a készítmény „olyan felnőtt betegek kezelésére szolgál, akiknél a 2-es típusú cukorbetegség kontrollja elégtelen. Megfelelő étrend és fizikai tevékenység mellett a glikémiás kontroll javítására alkalmazható
- monoterápiában, ha a metformin használata nem megfelelő, intolerancia jelentkezik, vagy ellenjavallt
- kombinációban más antidiabetikumokkal.”
A Rybelsus az Egyesült Államokban 2019. szeptember 20. óta rendelkezik forgalomba hozatali engedéllyel.
A hatóanyagról (szemaglutid)
A Rybelsus hatóanyaga, a szemaglutid (semaglutide, ATC kód: A10BJ06) egy glükagonszerű peptid-1-analóg (GLP-1-analóg), a humán GLP-1-hez viszonyított 94%-os szekvenciahomológiával. A szemaglutid GLP-1 receptor agonistaként hat, szelektíven kötődik a GLP-1 receptorhoz, a natív GLP-1 célpontjához, és aktiválja azt. A GLP-1 egy olyan fiziológiás hormon, amely többféle szerepet tölt be a glükóz- és étvágyszabályozásban, valamint a kardiovaszkuláris rendszer működésében. A glükóz- és étvágyszabályozó hatásokat a hasnyálmirigyben és az agyban specifikusan a GLP-1 receptorok közvetítik. A szemaglutid glükózfüggő jelleggel csökkenti a vér glükózszintjét oly módon, hogy magas vérglükózszint esetén stimulálja az inzulin- és csökkenti a glükagonelválasztást. A korai posztprandiális fázisban kismértékben késlelteti a gyomor ürülését, ami további vércukorszint csökkentést eredményez. Hipoglikémia alatt a szemaglutid csökkenti az inzulin-, de nem mérsékeli a glükagon szekréciót. Az étvágy általános csökkentésével mérsékli az energiabevitelt és ezáltal csökkenti a testtömeget és a testzsírtömeget. Emellett a szemaglutid csökkenti azt a késztetést, hogy a beteg a magas zsírtartalmú ételeket részesítse előnyben. GLP-1 receptorok a szívben, az érrendszerben, az immunrendszerben és a vesékben is expresszálódnak. Klinikai vizsgálatokban a szemaglutid jótékony hatást gyakorolt a plazmalipidekre, csökkentette a szisztolés vérnyomást és gyulladáscsökkentő hatása is volt. Állatkísérletekben a szemaglutid oly módon csökkentette az ateroszklerózis kialakulását, hogy megelőzte az aorta plakk progresszióját és a plakkon belül csökkentette a gyulladást.
Klinikai vizsgálatok, mellékhatások
A Rybelsus forgalomba hozatali engedélyének kiadására vonatkozó pozitív véleményt az EMA egy nyolc klinikai vizsgálatból álló vizsgálati program eredményei alapján adta ki. Három klinikai vizsgálatban a gyógyszert placebóval hasonlították össze, illetve szubkután injekcióval adott GLP-1 receptor agonista is szerepelt komparátor készítményként. Monoterápiában a Rybelsus a placebóhoz képest jelentősen csökkentette a vércukorszintet: 26 hetes kezelést követően a napi 7 mg szemaglutidot szedő betegek 69%-a, a napi 14 mg-ot szedő betegek 77%-a mutatott legalább 7%-os HbA1C csökkenést, míg ugyanezt a placebóval kezelt betegek mindössze 31%-a érte el. A vizsgálatok során leggyakrabban tapasztalt mellékhatások elsősorban gasztrointesztinális jellegű panaszok voltak, émelygés és hasmenés. Hipoglikémia is jelentkezhet, elsősorban akkor, ha a készítményt más antidiabetikumokkal, például inzulinnal vagy szulfonilureával együtt alkalmazzák. Az Egyesült Államokban a Rybelsus doboza fekete keretes figyelmeztetést tartalmaz, mely egyrészt a pajzsmirigy c-sejtjeiből kiinduló tumorok kialakulásának fokozott kockázatára hívja fel a figyelmet, másrészt arról tájékoztat, hogy a szemaglutid nem a cukorbetegség első vonalbeli kezelésére használandó készítmény. Ellenjavallt a gyógyszer használata, ha a beteg kórtörténetében vagy családi anamnézisében medulláris eredetű pajzsmirigyrák (MTC), vagy 2-es típusú multiplex endokrin neoplázia szindróma (MEN-2) szerepel. A Rybelsus nem alkalmazható 1-es típusú cukorbetegség és diabéteszes ketoacidózis kezelésére sem.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
CHMP summary of positive opinion for Rybelsus
First oral GLP-1 treatment for type 2 diabetes