Szívritmusszabályozók, okostelefon és távvezeték
Ismét bebizonyososdott, hogy a nagyfeszültségű távvezetékek és az okostelefonok a szívritmusszabályzókkal elektromos interferenciát okozhatnak, ezért fontos a kellő távolság betartása.
Két vizsgálat eredményei szerint az implantálható kardiális elektronikus készülékeket (CIED-eket) viselő betegeknek józan megfontolásból el kell kerülni a „ritkán, de azért létező” kockázatot, amit a közelben lévő nagyfeszültségű távvezetékek, vagy az okostelefonok által okozott elektromágneses interferencia (EMI) jelenthet.
A CIED-eknek három kategóriája van: a bradyarrhythmia kezelésére szolgáló pacemakerek, a tachyarrhythmia ellátására szolgáló implantálható kardioverter defibrillátorok (ICD-k), valamint a szisztolés zavarok kezelésére szolgáló kardiális reszinkronizációs kezelésre szolgáló készülékek (CRT-k, vagy biventrikuláris ICD-k), ezekből a világon mintegy 1 milliót építenek be évente a betegekbe.
A European Heart Rhythm Association (EHRA) EUROPACE-CARDIOSTIM találkozóján 2015. június 21.-24. között Milánóban két poszter is foglalkozott a kérdéssel.
Az első vizsgálatot vezető Dr. Katia Dyrda (Montreal Heart Institute and University of Montreal, QC) és munkatársai 40 önálló kardiális készüléket (21 pacemakert és 19 ICD-t) embert utánzó sós tartályban 15-20 kV/m elektromos mezőbe helyeztek. A készülékek szokásos konfigurálása esetén (normál állás, bipoláris mód) 8,6 kV/m-ig nem történt szignifikáns változás. Ebben az üzemben az ICD-k 2,9 kV/m-ig álltak ellen. A küszöb viszont 1,5 kV/m-re zuhant, ha a készülékek magasabb érzékenységűre, vagy unipoláris módba voltak kapcsolva. Az ilyen konfigurációba kapcsolt készülékeket viselő kevés beteget figyelmeztetni kell, hogy gyorsan kerülje ki a magas feszültségű távvezetékek körüli sétát, vagy kerékpározást. Egyes speciális foglalkozásoknál ez néhány emberre nézve némi veszélyt jelenthet, de általánosságban nem jelent problémát.
A másik tanulmányt Dr. Carsten Lennerz (Német Szívközpont, München) vezette, melyben 308 beteg vett részt (65 éves átlagos életkorban lévők, 72%-uk férfi): 103 beteg pacemakert, 103 beteg ICD-t és 66 beteg CRT készülékeket viselt. Az amerikai FDA és a német sugárvédelmi iroda (Deutsches Bundesamt für Strahlenschutz) régebben egyaránt azt javasolta, hogy e készülékek és az okostelefonok között legkevesebb 15 cm távolságot kell tartani, de most a modernebb okostelefonokat: Samsung Galaxy 3, Nokia Lumia, HTC One XL vették górcső alá. A telefonokat közvetlenül az implantált készülékek fölé helyezték, és különféle hálózati kapcsolatokban (GSM, UMTS, LTE) és üzemmódokban (kapcsolódáskor, beszédkor, csöngetéskor) figyelték a hatásokat. Folyamatosan hat elvezetéses EKG-t használtak az esetleges abnormalitások észlelésére. Egyetlen férfibetegnél láttak elektromágneses interferenciát (EMI-t), ez a beteg is MRI-kompatibilis ICD-t viselt. Pitvari és kamrai túlérzékenységet figyeltek meg, miután a készüléket egy HTC telefonnak tették ki UMST hálózati standard módban, és ha Nokia készüléket használtak GSM standard szerint. Ha viszont a telefonok LTE standardban működtek, egyetlen telefon sem okozott EMI-t. „A hétköznapi életben a modern, MRI-kompatibilis készülékek sincsenek EMI ellen jobban védve, mint a régebbiek” – jegyezte meg Dr. Lennerz. „Az eredmények legfőbb üzenete végülis az, hogy mindig figyelembe kell venni a készülékek és a telefonok között javasolt biztonságos távolságot”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Heartwire from Medscape > Conference News