Tartós HPV-fertőzéssel összefüggő bakteriális vaginosis
A hüvelyflóra szerepére nem csak a bakteriális vaginosis, hanem az azzal összefüggést mutató HPV-fertőzés tartóssá válásának megakadályozásában is igen jelentős.
A bakteriális vaginosis és a tartós HPV-fertőzések közötti kapcsolat számos kutatás tárgya volt az elmúlt évtizedben, és számos közleményben beszámoltak arról, hogy az évek óta perzisztáló vaginosisban szenvedő nőknél kimutatható a HPV-fertőzés.
A hüvelyi betegségek gyógyításával foglalkozó francia tudományos társaság (SFCPCV) 46. ülésén dr. Julia Maruani, marseille-i nőgyógyász hangsúlyozta az egészséges hüvelyflóra megtartásának és helyreállításának fontosságát és azt, hogy az említettek fényében mennyire fontos a bakteriális vaginosis esetek kezelése. Ötből négy nő élete során megfertőződik egy vagy több humán papillomavírus (HPV) törzzsel. A HPV a legtöbb esetben kiürül a szervezetből, de a megfertőzöttek 5%-ánál rákmegelőző elváltozások alakulnak ki a méhnyakban. A hüvelyflóra szerepére a perzisztáló HPV-ben az elmúlt néhány évben végzett kutatások fókuszba kerültek.
Az egyensúly megteremtése
A mikroorganizmusok millióiból, főleg laktobacillusokból, valamint más baktériumokból (Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, prevotella, streptococcus, gonococcus), HPV-ből és gombákból álló egészséges hüvelyflóra alapvetően fontos a szexuális úton terjedő fertőzések (STI-k) kockázatának csökkentése szempontjából. A laktobacillusok által termelt tejsav csökkenti a hüvely pH-ját, a hidrogén-peroxid pedig mérgező a többi baktériumra.
Különböző tényezők, mint például az alkohol, a többszörösen telítetlen zsírsavakban és cukorban gazdag étrend, és különösen a dohányzás, a hüvelyflórában lévő baktériumok egyensúlyának felbomlásához, és így vaginosishoz vezethetnek. A hüvelyflórában általában sokkal kisebb számban jelenlevő különböző típusú anaerob baktériumok abnormális mértékben elszaporodnak, a laktobacillusok száma relatíve csökken, aminek következtében a hüvely pH-ja növekszik. Mindezek nyomán a nemi úton terjedő fertőzések könnyebben alakulnak ki, és a HPV-fertőzés pedig nehezebben szűnik meg. A dohányzó nőkben a hüvelyflóra egyensúlyhiánya miatt a HPV-fertőzés valószínűleg tartósan fennmarad.
Vaginosis és HPV
Ha a laktobacillus a kelleténél kisebb mennyiségben van jelen, akkor nem tudja megvédeni a hüvely nyálkahártyáját az azt károsító egyéb baktériumok hatásától, így a HPV is hozzáfér a bazális sejtekhez. A HPV perzisztáló vaginosisban szenvedőknél is kimutatható. A vagonosisban tartósan fennmaradó HPV-fertőzések epiteliális léziók megjelenését eredményezik, és a kialakuló elváltozások nagyobb fokú dysbiosis esetén súlyosabbak.
Fontos kérdés, hogy kezelhető-e a dysbiosis és a HPV fertőzés egyszerre? A hosszú időn át alkalmazott probiotikumok állítólag hasznosak vaginosisban, azt azonban egyetlen randomizált tanulmány sem támasztja alá, hogy csökkentenék a HPV-fertőzéseket és a kisebb mértékű elváltozásokat, és nem is lenne helyes probiotikumokkal kezelni a rákmegelőző elváltozásokkal küzdő betegeket. A tünetmentes vaginosis felismerése viszont igen fontos – mivel kezelése csökkentené a tartós HPV-fertőzés kockázatát.
forrás:
https://www.medscape.com/viewarticle/987850?src=