Kiújuló húgyúti fertőzések
A Húgyúti fertőzés nyomán a hólyag falába hatolt, nyugvó állapotban lévő E. coli baktériumokat a hüvelyben felszaporodó Gardnerella baktériumok reaktiválják és folyamatosan kiújuló infekciót váltanak ki.
A húgyúti fertőzés a nők leggyakoribb bakteriális fertőzései közé tartozik, ami az antibiotikumos kezelés ellenére rendszeresen kiújul. Minden negyedik nőnél a kezdeti megbetegedés után hat hónapon belül ismételt fertőzés alakul ki. Ennek kórokozói legtöbbször azok az E. coli baktériumok, amelyek a kezdeti fertőzés során hatolnak be a húgyhólyag falának sejtjeibe, ahol hosszú időt töltenek nyugvó állapotban. Azt, hogy a reaktiválást és az ismételt fertőzést mi váltja ki, eddig nem sikerült kideríteni. Amerikai kutatók egerekkel végzett kísérletei szerint a hüvelyből a Gardnerella vaginalis átmenetileg a húgyhólyagba kerülve aktiválja az E. coli baktériumokat. Különösen akkor nagy ennek a veszélye, amikor bakteriális vaginosis során a Gardnerella csíraszáma jelentősen megemelkedik. Ezeket a mikroorganizmusokat nem hozták összefüggésbe a húgyúti fertőzésekkel, mert a vizeletben csak ritkán kimutathatóak.
Amanda Lewis (Washington University School of Medicine, St. Louis) PLoS Pathogens-ben publikált tanulmányukban arra a kérdésre keresték a választ, hogy egy akut, E. coli okozta húgyúti fertőzés után a Gardnerella baktériumok rövid ideig tartó jelenléte a húgyhólyagban reaktiválhatja-e ezeket a kórokozókat. A kísérleteiket olyan egereken végezték, melyeknél az E. coli baktériumok négy héttel a kísérleti fertőzés után a húgyhólyag sejtjeibe ágyazódtak. Az egyik csoport egereinek húgyhólyagjába egy hét különbséggel kétszer injektáltak Gardnerella baktériumokat. A másik csoportban a beadott injekció az egészséges hűvelyflórában is előforduló Lactobacillus crispatus tejsavbaktériumot tartalmazott. Mindkét beinjektált mikroba 12 óra múlva csaknem teljesen eltűnt az állatok húgyhólyagjából. A vizsgálatok szerint a Gardnerella rövid jelenléte elegendő volt, hogy az E. coli baktériumokat szaporodásra ösztönözze. Ezzel szemben a tejsavbaktériumok nem váltottak ki ilyen hatást. Ugyanígy az elpusztított Gardnerella baktériumok is hatástalanok voltak. Az élő kórokozók azonban károsították a húgyhólyag falát. A kutatók szerint ez lehet az E. coli baktériumok reaktivitásának kiváltója. Néhány esetben az E. coli olyan nagy mértékben elszaporodott, hogy a fertőzés a veséket is károsította, vagy akár életveszélyes szepszist okozott.
Sok nő állítja, hogy minden szexuális együttlét után húgyúti fertőzést kap. Lewis szerint ennek az lehet az oka, hogy a hüvelyben található baktériumok, mint a Gardnerella, az aktus során a húgyutakba kerülnek. Az ismétlődő húgyúti fertőzéseket antibiotikumkezelése nyomán gyorsan kialakulnak a rezisztens törzsek. Új kezelési mód az lehetne, hogy a hüvelyflóra összetételének ellenőrzik, és a - normál hüvelyflórában kis mennyiségben jelenlevő Gardnerella vaginalis felszaporodását idejében megakadályozzák – ez történhetne probiotikus, tejsavbaktériumokat tartalmazó kúpokkal, vagy speciálisan a Gardnerellát célzó antibiotikumokkal.
Az eredmények más olyan fertőzésekkel kapcsolatban is fontosak, amelyeknél a kórokozók inaktív állapotba kerülnek, és csak később aktiválódnak. Lewis példaként említi a tuberkulózist. Világszerte minden harmadik ember tüdejében megtalálható a betegség kórokozója nyugalmi állapotban, a betegség azonban csak kis százalékuknál tör ki. Nem lehet kizárni, hogy ebben a folyamatban is más, a tüdőbe ideiglenesen bejutó baktériumoknak is szerepe van, amelyek reaktiválják a kórokozókat.
Forrás: Wissenschaft aktuell