Tisztázatlan a bipoláris zavar terhességre gyakorolt hatása
A Lawson Health Research Institute és a Western University szakemberei legfrissebb vizsgálatuk alapján további célzott, prospektív kutatásokat tartanak szükségesnek annak tisztázására, hogy a bipoláris zavar miként befolyásolja a terhességet és viszont.
A bipoláris betegséget – mely nők körében gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál – depresszió, hipománia vagy mánia jellemzi. A betegségepizódok többnyire éppen a reproduktív évekre koncentrálódnak. Bipoláris betegség kapcsán nagyobb a pszichotikus állapot miatti kórházi felvétel és az öngyilkosság esélye, és a betegek nemegyszer saját csecsemőjük ellen fordulnak. Mind ez idáig nem tisztázott azonban, hogy a bipoláris zavar miként befolyásolja a terhességet.
Dr. Verinder Sharma és munkatársai elsőként azt gyűjtötték össze, mi az, amit már tudunk a bipoláris zavar és a terhesség összefüggéseiről, majd azokat a kérdéseket szedték össze, melyek tisztázásra várnak.
A kutatók szerint a terhesség pozitív hatással lehet a bipoláris betegségre. Azt találták ugyanis, hogy a terhesség idején igen ritkán fordul elő II-es típusú bipoláris zavar, vagy a betegség remisszióban van. Ezen kívül azt is megfigyelték, hogy terhesség alatt a várandós nőknél ritkábban és rövidebb időre jelentkeznek betegségepizódok, amennyiben korábban már diagnosztizálták náluk a betegséget. Ezen túlmenően, a várandósoknál kisebb bármilyen hangulatzavar előfordulásának esélye, mint azoknál a nőknél, akik nem terhesek.
A munkacsoport tagjai ugyanakkor kiemelik, hogy a hangulatstabilizáló gyógyszerek hatása erősen befolyásolja a jelenleg rendelkezésre álló adatokat. A bipoláris betegséget gyakran tévesen depresszióként diagnosztizálják és antidepresszívumokat írnak fel a betegnek. Az antidepresszívumok azonban tudottan súlyosbítják a bipoláris tüneteket. Tovább ront a helyzeten, hogy a hangulatstabilizáló gyógyszerelésen lévő várandós nők jelentős része attól való félelmében felhagy a gyógyszer szedésével, hogy az nem kívánt magzati mellékhatásokat okozhat. A kutatók szerint az ilyen gyógyszerszedési szünetek is hozzájárulnak a bipoláris epizódok előfordulásához.
Mindezek eredményeként a kutatóknak nem volt könnyű elkülöníteni a gyógyszer hatásait a betegség okozta jelenségektől. Éppen ezért dr. Sharma további kutatásokat sürget, melyek célja specifikusan a bipoláris betegség természetes lefolyásának tanulmányozása.
Dr. Sharma szerint: „Nincs másik olyan szakasza egy nő életének, melyben nagyobb lenne a bipoláris betegség relapszusának esélye, mint éppen a post partum időszak. Ez éles ellentétben van a terhességhez kapcsolódó tipikus elvárásokkal, amikor a nők sokféle tünet szempontjából javulást tapasztalnak magukon. Ha nem értjük a terhesség bipoláris betegségre gyakorolt hatását, akkor nem neszünk képesek megérteni magát a bipoláris zavart sem.”