Több antioxidáns – kevesebb pitvarfibrilláció
Egy új olasz tanulmány, a Polyphemus vizsgálat azt igazolta, hogy szívműtét, elsősorban koszorúér-operáció után ritkábban jelenik meg pitvarfibrilláció, ha a beteg diétája sok antioxidánst tartalmaz.
Mind több, megfelelően kontrollált, randomizált vizsgálat bizonyítja, hogy az egészséges étrend súlyos szervi betegségek megelőzésében, kezelésében is fontos szerepet játszik. A mediterrán étrendre vonatkozó, spanyol állami támogatással szervezett hatalmas vizsgálat igen kedvező eredményei alapján a mediterrán diéta világszerte mind divatosabbá válik.
Ez a diéta sok gyümölcsöt – köztük sok csonthéjas gyümölcsöt –, zöldséget és olívaolajat tartalmaz, valamint – ahogy azt az amerikai kardiológustársadalom egyik legjelentősebb személyisége, Eric Topol külön hangsúlyozza – heti hét pohár vörösbor is szerepel benne. Nagy statisztikai értékelések igazolják, hogy a mediterrán étrend szignifikánsan csökkenti az érelmeszesedés, ezen belül a koszorúér-betegség gyakoriságát, de az értelmi képességek öregedés okozta romlását is.
A kedvező egészségügyi hatás főleg az étrendben lévő sok antioxidánsnak köszönhető. Ezek az anyagok gátolják a kóros változások, így az érelmeszesedés folyamatának előrehaladását, és mélyreható védelmet képeznek az oxidációs folyamatok ellen. Olasz kutatók Dr. Simona Costanzo vezetésével azt vizsgálták, hogy szívműtét – koszorúér-operáció vagy szívbillentyű-beavatkozás – után a posztoperatív pitvarfibrilláció bekövetkezését milyen mértékben lehet befolyásolni sok antioxidánst tartalmazó étrenddel.
A szívműtétek gyakori szövődménye a pitvarfibrilláció, mely főleg az agyi katasztrófa kockázatának növekedése miatt jelent súlyos veszélyt. A ritmuszavar következtében alvadásgátló terápiára van szükség, mely újabb veszélyt, vérzéskockázatot hoz magával. A vizsgálatot a Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery közölte.
A kutatók 217 egymást követő szívműtét, elsősorban coronaria-, illetve szívbillentyű-operáció után gyűjtötték az adatokat. A teljes antioxidáns kapacitás (TAC) kiszámolása azt igazolta, hogy a bor, a kávé és a gyümölcs adta a TAC 85%-át. A betegek átlagéletkora 68 év volt. A szerzők külön kiemelik a vörösbor szerepét, amely igen sok antioxidáns és gyulladásgátló hatású polifenolt tartalmaz.
Az antioxidáns-fogyasztást részletes kérdőív kitöltésével mérték. Ennek értékét a teljes csoportra vonatkozólag három harmadra osztották. A pitvarfibrilláció a betegek 38,2%-ánál fordult elő. Az antioxidánsok fogyasztásának legfelső harmadában lévők kockázata a ritmuszavar szempontjából 54%-kal kisebb volt, mint a másik két csoporté.
Az eredmény akkor is hasonló volt, ha csak a koszorúérműtét adatait nézték. „Szívműtét előtt ritka az, hogy a betegnek részletes étrendi tanácsokat adnánk, pedig ezek az eredmények azt jelzik, hogy a későbbi szövődmények megelőzése szempontjából ennek nagy jelentősége lehet” – foglalják össze a tanulmányt a munkacsoport tagjai.