Új fogkrém-hatóanyag a fogak remineralizációjáért
A szintetikus hidroxiapatit hatóanyag a fluoridhoz hasonló fogvédő hatást mutatott, így a fogkrémekben segítheti a fogak remineralizációját.
A jelenleg forgalomban levő fogkrémek többsége fluorid hatóanyagot tartalmaz, ami kifejezetten hatásosan segíti elő a szájhigiénia fenntartását. Ritka esetekben azonban egészségügyi problémákat okozhat, főleg kisgyerekeknél, akik a fogkrémeket még lenyelik - ha pedig kevesebbet tesznek a fogkefére, az csökkenti a fogmosás hatékonyságát.
A Poznani Orvosi Egyetem kutatói ezért egy másik hatóanyaggal, a hidroxiapatittal végeztek egy vizsgálatot, amelynek a célja az volt, hogy hatásosságát a fluoridos fogkrémekkel hasonlítsák össze. Elzbieta Paszynska, a kutatás vezetője szerint a hidroxiapatit, az emberi csontokban is megtalálható kalcium-foszfát tartalmú ásvány biztonságos és hatásos alternatívája lehet a hagyományos, fluoridtartalmú fogkrémeknek, naponta többszöri használata esetén is hatékonyan akadályozza meg a fogszuvasodást. Az összehasonlító vizsgálat eredményeit a Frontiers in Public Health folyóirat közölte július 18-án.
A vizsgálatba összesen 189 felnőttet vontak be (18-45 év közötti életkor), akik 18 hónapon keresztül használtak vagy fluoridos vagy hidroxiapatitos fogkrémet elektromos fogkefével. A résztvevőknek naponta kétszer kellett fogat mosniuk étkezéseket követően legalább három percig, és a kutatók a résztvevők étrendjét is nyomon követték az összehasonlíthatóság érdekében. A résztvevőknek hat havonta kellett kontrollra menniük a fogorvoshoz, ahol DIAGNOcam eszközzel és lepedék-kiemelő oldattal is vizsgálták fogaikat kezdődő szuvasodás jeleit keresve. Összesen 171 résztvevő fejezte be a 18 hónapos vizsgálatot, és az eredmények szerint mindkét csoportban körülbelül a résztvevők 90%-ánál sikerült megőrizni a fogak egészségét. Statisztikailag nem volt különbség a kétféle hatóanyag között, mindkettő egyformán hatásosnak bizonyult.
Paszynska szerint a vizsgálat bizonyította, hogy a hidroxiapatit hatóanyag is képes megakadályozni a fogszuvasodást felnőtt betegeknél, ami azt jelenti, hogy minden bizonnyal eredményesen alkalmazható lesz a kockázatosabb populációkban is, azaz gyerekeknél és ortodontikus kezelésben részesülő betegek körében.
Milyen egészségügyi kockázatokat jelent a túlzott fluoridbevitel?
Az FDA 2001 óta kötelezi a fogkrémek gyártói arra, hogy feltüntessék a „gyermekek elől elzárandó” feliratot a tubusokon, illetve a „ne nyelje le, köpje ki” utasítást is. Sőt, egyes fluoridtartalmú fogkrémek használata 7 éves kor alatt nem ajánlott. Ennek oka, hogy bár a fluorid igen hatásos a fogszuvasodás ellen, és komoly segítség a fogzománc remineralizációjában, túlzott bevitel esetén pont fordított hatást ér el: a fogakon világos pöttyök, elszíneződések jelennek meg. Ez a fluorózis jelensége, amelyhez általában a fogkrémen kívül kell még valamilyen beviteli forrás is, mert csak fogkrémmel nehéz összehozni (bár nem lehetetlen). Ilyen forrás lehet a fluoriddal dúsított ivóvíz (Magyarországon nem adnak hozzá fluoridot az ivóvízhez), egyes szájvizek használata, fluortabletták szedése, illetve egyes ásványvizek is tartalmazhatnak fluoridot. A fluorózis okozta elszíneződést fogfehérítéssel, héjjal, felnőtt korban koronával, esetleg vékony réteg fehér színű kompozit réteges takarással szokták kezelni. Fluormérgezés esetén a hányás, hányinger és a hasmenés a legjellemzőbb tünetek, de ehhez legalább egy tubus fogkrémet kell lenyelni záros határidőn belül. Itt inkább akkor jelentkezhet probléma, ha valaki hosszú időn át rendszeresen eszi a fogkrémet – ez gyerekeknél nem ritka, különösen, ha valami különlegesen jó ízt sikerült adni a fogkrémnek – mert ilyenkor a fluorid vérnyomáscsökkentő hatása jelenhet meg, nagyobb mennyiségben pedig irritálhatja az idegrendszert és akár légzési zavarokat is okozhat, de ehhez már tényleg nagy mennyiség gyors bevitelére van szükség.
Japánban 1993-ban engedélyezték fogkrémekben a nano-hidroxiapatit hatóanyagot, és az Apadent Kids gyermekfogkrém itthon is kapható, bár csillagászatinak tűnő, 3600 Ft/60 ml áron – ez egy normál fogkrém árának a többszöröse.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Caries-preventing effect of a hydroxyapatite-toothpaste in adults: A 18 months double-blinded randomized clinical trial, Frontiers in Public Health (2023).