Új gyógyszercélpont gyermekkori neuroblasztómában
Új gyógyszercélpont gyermekkori neuroblasztómában
Az Oncogene folyóiratban február 27-én jelent meg a University of California, San Francisco kutatóinak cikke, amelyben egy új gyógyszercélpontot azonosítottak az általában gyermekkorban kialakuló rákos megbetegedés, a neuroblasztóma kezelésében. A neuroblasztóma a gyermekkori rákos halálozások 15%-át teszi ki, és az agytumorokon kívül a leggyakoribb gyermekkori daganatos megbetegedés. A betegség korai fejlettségi szintű idegszövetben, általában a mellékvesékben és környékén alakul ki, és jellemzően öt év alatti gyermekeket érint. A magas kockázatú esetekben az ötéves túlélési arány mindössze 50% körüli.
A UC San Francisco vezetésével a kutatók azt gyanították, hogy az AF1q onkoprotein, amelyről ismert, hogy egyaránt szerepet játszik a leukémia és a szolid tumorok progressziójában, fontos lehet az idegi eredetű daganatokban is. A kutatók a Broad Institute Cancer Cell Line Encyclopedia adatbázisát használták arra, hogy 37 különböző típusú gyermek- és felnőttkori rosszindulatú daganatban összehasonlítsák az AF1q génexpressziós mintázatait.
A kutatók a „Depmap” (Cancer Dependency Map) adatbázist is felhasználták, abból a célból, hogy különböző rákos sejtvonalaknál elemezzék a géncsendesítés és a génszerkesztési eljárások következményeit.
A vizsgálat során megállapították, hogy az AF1q az összes többi tumortípushoz képest a neuroblasztómában fejeződik ki a legnagyobb mennyiségben, a neuroblasztóma sejtek tehát jobban támaszkodtak az AF1q-ra, mint bármely más sejtvonal. Amikor pedig a kutatók csendesítéssel blokkolták az AF1q-t a neuroblasztóma sejtekben, úgy tűnt, hogy a beavatkozás beindítja a programozott sejthalált és hátráltatja a tumorok növekedését.
Dr. Julie Saba, az UCSF gyermekonkológusa és a tanulmány vezető szerzője szerint az AF1q neuroblasztómában való közreműködésének a kulcsa az, hogy képes fenntartani az N-myc, egy másik onkoprotein magas szintjét, amely kifejezetten a magas kockázatú neuroblasztómával asszociálható.
“Az N-myc onkoproteint sokáig gyógyszerezhetetlen célpontnak tartották a neuroblasztóma elleni terápiák fejlesztésében” - nyilatkozta Saba. “A jelenlegi eredmények alapján azonban változott a helyzet: úgy tűnik, hogy az N-myc potenciális Achilles-sarka az AF1q, amelyen keresztül képesek lehetünk destabilizálni ezt a korábban elérhetetlennek tűnő célpontot.”
A vizsgálatok következő fázisában a kutatók arra összpontosítanak, hogy feltárják az AF1q és más sejtfehérjék közötti kölcsönhatásokat, majd ezen információk birtokában fejlesszenek ki célzott kezelést a rákos sejtekben előforduló AF1q aktivitásának blokkolására.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New pediatric cancer marker: Hope for a treatment target
AF1q is a universal marker of neuroblastoma that sustains N-Myc expression and drives tumorigenesis
Irodalmi hivatkozás:
Babak Oskouian et al, AF1q is a universal marker of neuroblastoma that sustains N-Myc expression and drives tumorigenesis, Oncogene (2024). DOI: 10.1038/s41388-024-02980-y