Új gyógyszercélpont myeloma multiplexben és limfómában
Több vérráktípus fagocitózist kicselező mechanizmusát képes blokkolni egy új, ígéretes kezelési módszer.
- Kísérleti rákvakcina glioblastomára
- Pembrolizumab áttétes nem kissejtes tüdőrákban
- Pembrolizumab mint első vonalbeli kezelés metasztatikus colon carcinomában
- Immunellenőrzőpont-gátlás és hiperprogresszió
- A pembrolizumab emlőrákban is hatásos
- Molekuláris vizsgálatok szerepe a szolid tumoros betegek kezelésében
- T-sejt-választ serkentő immunterápiák az onkológiában
A Nature Immunology folyóiratban november 9-én jelent meg a University of Montreal kutatóinak cikke, amelyben egy olyan, korábban ismeretlen molekuláris útvonalat írtak le, amely meggátolja a fagocitózist, vagyis az immunrendszer rákos betegségekre adott egyik legjellemzőbb válaszát.
Az immunrendszerben a makrofágok egyik feladata, hogy elnyeljék, vagyis “bekebelezzék” a hibás vagy veszélyes sejteket, köztük a rákos sejteket is, ez a folyamat a fagocitózis. Ezt a feladatukat azonban bizonyos esetekben nem képesek ellátni, egyszerűen azért, mert a makrofágokat a rákos sejtek valamilyen csellel nyugalmi állapotba helyezik.
Ez részben azért van így, mert a rákos sejtek felszínén gyakran túlságosan nagy mennyiségben van jelen CD47 molekula. A CD47 azáltal akadályozza meg a fagocitózist, hogy a makrofágokon egy SIRPα nevű receptort triggerel. Azok a szerek, amelyek blokkolják a CD47-nek a SIRPα ativálására való képességét, már korábban is ígéretes eredményeket mutattak a rák kezelésében.
A Dr. André Veillette vezetésével dolgozó kutatócsoportnak a mostani vizsgálat során azonban még egy olyan mechanizmust sikerült leírnia, amellyel a SIRPα aktiválásától függetlenül a CD47 képes megakadályozni a fagocitózist. Ez a mechanizmus megakadályozta a pro-fagocita ligandum, a SLAMF7 által kezdeményezett fagocitózist a tumorsejteken, a CD47 és a SLAMF7 közötti cisz kölcsönhatásnak köszönhetően. A CD47 tehát nem csak a SIRPα receptoron keresztül, hanem a tumorsejteken lévő pro-fagocitikus ligandumok elfedésével is képes elnyomni a fagocitózis folyamatának megndulását.
A kutatók megfigyelték, hogy vérrákos sejtekben (myeloma multiplex és limfóma esetében) is ez történik: a CD47 blokkolja a SLAMF7 molekulát. Ezért a kutatók egy új, Z10 nevű antitestet fejlesztettek ki, amely képes felszabadítani a SLAMF7-et a CD47 blokk alól, ezáltal fokozza a tumorsejtek eliminációját. Más hatóanyagokkal kombinálva a Z10 rendkívül hatékony a SLAMF7-et expresszáló rákos sejtek ellen, legalábbis az egér modellszervezeteken végzett vizsgálatok eredményei szerint.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a Z10 hatásos új kezelés lehet a SLAMF7-et expresszáló humán rákos megbetegedések, köztük a myeloma multiplex és a limfóma terápiájában. A Dr. Veillette vezette kutatócsoport most gyógyszeripari vállalatokkal létesít partnerséget a Z10 klinikai vizsgálatokban történő értékelésére.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Discovery of an antibody that stimulates the immune system to eliminate cancer cells
CD47 masks pro-phagocytic ligands in cis on tumor cells to suppress antitumor immunity
Irodalmi hivatkozás:
Zhenghai Tang et al, CD47 masks pro-phagocytic ligands in cis on tumor cells to suppress antitumor immunity, Nature Immunology (2023). DOI: 10.1038/s41590-023-01671-2
Combining a first-in-class SLAMF7 antibody with SIRPα blockade for anti-tumor immunity, Nature Immunology (2023). DOI: 10.1038/s41590-023-01673-0