Újabb vizsgálatok dapagliflozinnal
Egy kis esetszámú, randomizált, VO₂ csúcsértéket követő klinikai vizsgálat szerint a dapagliflozin kedvezően hatott csökkent ejekciós frakcióval járó szív-elégtelenségben.
Dr. Julio Nuñez Villota (University of Valencia) az European Failure Assiociation of the European Society of Cardiology (HFA-ESC) madridi találkozóján 2022. májusában adta elő a DAPA-VO₂ nevű vizsgálat eredményeit, amelyek az European Journal of Heart Failure folyóiratban nyomtatásban is megjelentek. A VO₂ csúcsértéket követő klinikai vizsgálat szerint a csökkent ejekciós frakcióval járó szív-elégtelenségben (HFrEF) néhány hetes SGLT2 gátló dapagliflozin kezelés után javul a funkcionális kapacitás. A kedvező hatás a 30. napnál éri el a csúcspontját, majd néhány hónapig azonos, plato szinten marad.
A DAPA-VO₂ vizsgálatba három spanyol centrumban 90, a NYHA 2-3 osztályába sorolható HFrEF beteget vontak be (75%-uk volt a férfi), a betegek napi 10 mg dapagliflozint vagy placebot kaptak. A szívelégtelenségben nem következtek be jelentős változások, kacs-diuretikummal 3 betegnél lehetett változást elérni. A kiindulási VO₂ csúcsértéke átlagosan 13,2 ml/kg/min volt: 1 hónapnál a dapagliflozin csoportban 13,8 ml/kg/min, a kontroll csoportban 12,7 ml/kg/min volt (P=0,021). A két csoport közötti különbség tehát 1,09 ml/kg/min volt. A vizsgálat 3. hónapjánál ezek az értékek 13,7 ml/kg/min és 12,7 ml/kg/min értékeknek feleltek meg (P=0,032), a különbség 1,06 ml/kg/min volt. A 90 randomizált betegből 13 (14%) elveszett, vagy nem fejezte be a vizsgálatot – részint a COVID-19 miatt. A DAPA-VO₂ vizsgálatban az SGLT2 gátlót szedő betegeknél sem az 1. hónapnál, sem a 3. hónapnál nem látszott párhuzamos előny, ráadásul a 3. hónapban nagyon magas volt a vizsgálatból kiesők száma.
A DAPA-VO₂ vizsgálatban a dapagliflozintól azoknál a betegeknél láttak kedvező hatást, akik már egyébként is jól voltak kezelve. Az SGLT2 gátlót pluszban adva tripla gyógyszeres kezelés történt a gyógyszerre randomizáltak kétharmadánál. A vizsgálatban résztvevők 97%-a renin-angiotenzin gátlásban részesült, 91%-uk béta-blokkolókat kapott és 72%-uk mineralokortikoid receptor antagonistákat szedett. Ilyen módon a vizsgálat a dapagliflozin „hozzáadott kedvező hatást” hozott létre a HFrEF betegeknél, ami „mechanisztikusan független és kiegészítő” a HFrEF guideline-jaiban javasoltakhoz képest.
A placeboval korrigált VO₂ max. változás – ami hasonló a 2020-ban indult, EMPA-TROPISM (Randomized Trial of Empagliflozin in Nondiabetic Patients With Heart Failure and Reduced Ejection Fraction) -nak nevezett 84 HFrEF beteg bevonásával végzett, 6 hónap elteltével (4 beteg kiesése után) értékelt vizsgálatban tapasztaltakhoz – klinikailag jelentős különbségnek tekintendő, és ahhoz hasonlítható, amit a kardiális reszinkronizációs kezelésnél látunk, lehetséges, hogy az SGLT2 gátlók ezen jótékony hatása csak az egyik a sok lehetséges hatásmechanizmus közül. A dapagliflozinnak nem volt jelentős hatása a 6MWT-re, ami a vizsgálat hibái és a résztvevők alacsony száma miatt alakult így. Mint más vizsgálatokban, a 3. hónapban voltak észlelhetők a dapagliflozin kedvező hatásai. Feltehetően a vizsgálat rövidsége miatt nem jelentkeztek jelentős átrendeződési, „remodeling” hatások.
A DAPA-VO₂ vizsgálattal egyidőben másik SGLT2 gátlóval az empagliflozinnal lefolytatott vizsgálatban a HFrEF-ben szenvedők klinikai kockázatai az empagliflozin adására szintén rapidan enyhültek, és ezek az adatok segíthetnek a kockázatcsökkenés mechanizmusának megértéséhez. A vizsgálat első hónapjában a csúcs VO₂ 8%-kal magasabbra emelkedett a placebóhoz képest (P=0,021), és az előny 90 napig fennállt. A 6 perces séta teszt (6MWT) eredménye is javulást mutatott az empagliflozin hatására.
Megjegyzendő, hogy a két vizsgált betegcsoport nem különbözött lényegesen egyik másodlagos végpontban sem, nevezetesen a 6 perces séta teszt (6MWT) során megtett távolságban, az életminőségi mutatókban, a bal kamra szívultrahangos vizsgálata során nyert adatokban, a bal pitvari volumenben, a szisztolés és diasztolés funkcióban. Eltérések az elsődleges vizsgálati végpontokban voltak, ami a rövid követési időből, emiatt az előnyök alulbecsléséből, valamint a másodlagos végpontok statisztikai erejének a hiányából erednek. A 6MWT-nek egyébként számos hibája van, és mivel a legtöbb betegnek osteoarticuláris problémái voltak, a módszer nem alkalmas a szívelégtelenségben szenvedők funkcionális kapacitásának megítélésére.
Forrás:
Stiles S. Dapagliflozin early benefit explored in reduced EF heart failure. Medscape Medical News > Conference News > HFA-ESC 2022. June 06, 2022.
Palau P, Amiguet M, Dominguez E, et al. Short-term effects of dapagliflozin on maximal functional capacity in heart failure with reduced ejection fraction (DAPA-VO₂): a randomized clinical trial. Eur J Heart Failure 2022, doi:10.1002/ejhf.2560.