Merre tarthat a COVID-járvány?
A tudósok arra figyelmeztetik a megfáradt kormányokat és lakosságot, hogy készüljenek fel a COVID-19 újabb, immár harmadik télen felbukkanó hullámaira az északi féltekén.
Chris Murray, a washingtoni Istitute of Health Metrics and Evaluation (IHME), (IHME), független járványügyi modellező csoportjának vezetője úgy nyilatkozott, hogy csupán az Egyesült Államokban akár egymillió fertőzés is előfordulhat ezen a télen, vagyis a jelenlegi napi jelentett fertőzések számának duplájára lehet számítani.
Az Egyesült Királyságban és Európában a tudósok újabb COVID-hullám sorozatokat jósolnak az őszi-téi időszak beköszöntével, mivel az emberek a hidegebb hónapokban több időt töltenek zárt térben immáron maszkviselési köztelezettségek és szociális távolságtartási korlátozások nélkül.
Bár az elkövetkező hónapokban ismét megszaporodhat az esetek száma, a halálozások és a kórházi kezelések száma valószínűleg nem fog ilyen intenzitással növekedni – vélik a szakértők, az oltások és az emlékeztető oltások, a korábbi fertőzések, az enyhébb változatok és a rendkívül hatékony COVID-kezelések elérhetősége következtében.
"A legnagyobb kockázatnak azok az emberek vannak kitéve, akik soha nem találkoztak a vírus valamelyik változatával, de mára szinte ez már senkire se igaz" - mondta Murray.
Ezek az előrejelzések új kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy az országok mikor jelentik ki a COVID-vészhelyzet végét, és gondolják úgy, hogy náluk a betegség endémiássá vált, ahol a magas beoltottsági arányú közösségekben kisebb kitörések várhatók, esetleg szezonálisan.
Sok szakértő azt jósolta, hogy az átmenet 2022 elején kezdődik, de a koronavírus erősen mutált Omicron variánsának érkezése megzavarta ezeket a várakozásokat.
„Félre kell tennünk a „vége a járványnak” gondolatát” – mondta Adam Kucharski, a London School of Hygiene and Tropical Medicine epidemiológusa. Ő és mások is úgy látják, hogy a COVID endémiássá válásával is még mindig nagy betegségterhet okoz. Az endémiássá válás sokak szerint azt jelenti, hogy az élet egy kicsit rosszabb lesz.
Továbbra is az a potenciális veszély, hogy megjelenik-e egy új változat, amely fertőzőképesebb a jelenleg domináns Omicron alváltozatoknál. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi európai jelentése szerint, ha ez a változat súlyosabb betegségeket is okoz, és jobban ki tudja kerülni a korábbi SARS-CoV-2 fertőzések nyomán kialakult immunitást, az lenne a "legrosszabb forgatókönyv". A londoni Imperial College modelljén alapuló jelentésük szerint azonban minden modell egy nagy jövőbeli hullám lehetőségét jelzi, amely ugyanolyan rossz vagy rosszabb lesz, mint a 2020/2021-es járványhullámok.
Bár a modellek megbízhatóságát erősen befolyásolja, hogy a COVID előrejelzése sokkal nehezebbé vált, ma már a fertőzést többnyire az emberek saját maguk, otthoni gyorstesztekkel igazolják, amit nem jelentenek be a z orvosaiknak és a hatóságok nem értesülnek a fertőzések valódi arányáról. A BA.5, és BA.4, az Omicron jelenleg számos régióban a fertőzések fő forrása, rendkívül könnyen terjed, sok, más betegség miatt kórházba került beteg bizonyul pozitívnak, akik akkor is a súlyos Covid esetek közé számítandóak, még akkor is, ha nem a COVID-19 miatt kerültek kórházi felvételre.
Az előrejelzéseik az is nehezíti, hogy nem ismert, vajon a vakcinázás és a COVID-fertőzés kombinációja – az úgynevezett hibrid immunitás – nagyobb védelmet nyújt-e az emberek számára és azt sem tudjuk, mennyire lehetnek hatékonyak az emlékeztető oltási kampányok.
A szakértők szorosan figyelemmel kísérik az ausztráliai fejleményeket is, ahol a COVID-dal párosuló, újjáéledő influenzaszezon túlterheli a kórházakat. Szerintük lehetséges, hogy a nyugati országokban az elmúlt évek több, enyhe influenzaszezonja után hasonló helyzet alakul ki, így fontos, hogy megfelelően készüljünk fel a soron következő influenzaszezonra.
A WHO szerint minden országnak továbbra is a világjárvány fegyvertárának minden eszközét - a védőoltásoktól a kezelésekig, a teszteléstől a szociális távolságtartáson át a maszkviselésig - be kell vetniük az új hullámok felbukkanásakor.
Sharon Alroy-Preis Izrael közegészségügyi szolgálatának vezetője kijelentette, bár az izraeli kormány a közelmúltban leállította az utazók rutin COVID-tesztjét nemzetközi repülőterén, de készen áll arra, hogy napokon belül újraindítsa ezt a gyakorlatot, ha a fertőzések száma jelentős megugrik. „Meg kell tanulnunk együtt élni a COVID-dal, amikor fertőzési hullám van, maszkot kell felvennünk, és gyakran kell tesztelnünk magunkat" - mondta.