A bevacizumab javíthatja a gyomorrák műtét kimenetelét
Lokálisan előrehaladott gyomorrákban a bevacizumab javíthatja a műtét kimenetelét – ezt mutatta ki egy új kínai vizsgálat.
Ha a neoadjuváns docetaxel/oxaliplatin/4-fluorouracil/kalcium-folinát (DOF) mellé bevacizumabot is adnak a betegnek, ez javíthatja a gyógyító (R0) műtéti reszekciós arányt és a betegségmentes túlélést (DFS, disease-free survival), és ezeket a hatásokat a keringő tumorsejtek számának csökkenése kísérheti – írták a szerzők.
„Ez egy nagyon ígéretes kutatás, néhány izgalmas eredménnyel. Az egyik, hogy előrehaladott gyomorrákban a betegek 92,5–95%-ában keringő tumorsejteket (CTC, circulating tumor cells) találtak, eszerint az előrehaladott gyomorrák már korán szisztémás betegségnek tekintendő, és kezelése során kemoterápiát (is) kell alkalmazni” – kommentálta az eredményeket dr. Eva Galka, a Rochesteri Egyetem (Rochester, NY, USA) Wilmot Rákkutató Intézetének munkatársa.
A vizsgálatban a bevacizumab hozzáadása a többi gyógyszerhez szignifikánsan csökkentette a keringő tumorsejtek számát, és a csökkenés mértéke a túlélés független prognosztikus tényezője volt. Emellett a bevacizumab csoportban szignifikánsan javult az R0 és a D2 (limfadenoktómia) reszekció– mindkettő a megfelelő műtét markere. Javult a DFS is, bár a teljes túlélés (OS, overall survival) nem.
Dr. Junxun Ma és kollégái (a Kínai Népi Felszabadítási Hadsereg Általános Kórháza, Peking, Kína) 80 olyan beteget vontak be a vizsgálatba, akiknek lokálisan előrehaladott gyomorrákjuk (LAGC, locally advanced gastric cancer) volt. A betegeket véletlenszerűen kétrészre osztották, az egyik csoport csak DOF-ot (docetaxel/oxaliplatin/4-fluorouracil/kalcium-folinát) kapott, míg a másik csoport a DOF kezelés mellett neoadjuváns bevacizumabot is. A CTC-k megszámlálásához fluoreszcenciás in situ hibridizációt (FISH) használtak, amint ezt a Medicine október 23-i számában közölték. Ugyanez az orvoscsoport végezte a reszekciós műtéteket. Szövettanilag teljes remissziót akkor állapítottak meg, ha a kivett minta tumormentes volt vagy csak in situ elváltozásokat találtak bennük. Az átlagosan 50 év körüli betegeket átlagosan 3 évig követték.
A bevacizumab kezelésben is részesült csoportban szignifikánsan jelentősebb volt a CTC szám csökkenése a terápia után, mint a csak-DOF terápiát kapottakban.
Emellett a bevacizumab szignifikánsan növelte mind az R0 (75%, illetve 50%; p=0,0209), mind a D2 reszekciók arányát (77,5%, illetve 52,5%; p=0,0191). A D2 reszekciók a kiterjedtebb limfadenoktómiáknak felelnek meg, amelyeket rutinszerűen elvégeznek azokban a régiókban, amelyekben gyakori a gyomorrák előfordulása.
A bevacizumobot kapó betegek körében szignifikánsan nagyobb volt a teljes válaszarány (teljes és részleges remisszió), mint a csak DOF kezelésben részesült páciensekben (65%, illetve 42,5%; p=0,0436).
A bevacizumab hatására szignifikánsan meghosszabbodott a DFS (15,2, illetve 12,3 hónap; p=0.013), de az OS nem különbözött a két csoportban (17,6, illetve 16,4 hónap; p=0,778).
Dr. Galka szerint ezt a kínaiakon végzett kis esetszámú vizsgálatot mindenképp nagy esetszámú, multicentrikus vizsgálattal kellene kiegészíteni, azért is, mert a szakirodalomból ismert, hogy a gyomorrák kimenetele különbözik a nyugati és az ázsiai személyekben.
Forrás: Medscape