A depresszió és a gyulladásos bélbetegségek
A depressziónak és a pszichoszociális stressznek szerepe lehet a gyulladásos bélbetegség kialakulásában. Egy elemzés szerint a depresszió másképp hat a Crohn-betegségre, mint a colitis ulcerosára.
- A gyógyszerrezisztencia oka Crohn-betegségben
- A depresszió összefügg a vér alacsony cinkszintjével
- Agysérülés után depresszióssá válhat a gyermek
- Szteroid hab gyulladásos bélbetegségben
- A meleg időjárás elősegíti a gyulladásos bélbetegségek fellángolását
- Immunszuppresszió krónikus gyulladásos bélbetegségekben
A gyulladásos bélbetegségek (IBD) krónikus, immunmediált kórképek, amelyek az arra genetikailag érzékeny egyénekben az gyomor- béltraktus mikroflórájával szembeni nem megfelelően szabályozott immunválasz hatására alakulnak ki. A környezeti faktoroknak, így pszichoszociális stressznek és a depressziónak is vélhetően van szerepe a gyulladásos bélbetegségek 2 fő formája: a colitis ulcerosa (UC) és Crohn-betegség (CD) kialakulásában.
A depresszió a hipotalamusz–hipofízis–mellékvesekéreg-tengely és a vegetatív idegrendszer befolyásolásával, szisztémás gyulladásos citokinek termelésén keresztül vagy az immunsejtek funkciójának módosításával fejthet ki hatást az immunmediált betegségek kockázatára. Az IBD-ben szenvedők körében nagyobb a kockázata a szorongás és a depresszió kialakulásának.
Egy amerikai munkacsoport nők két nagy vizsgálati csoportjának (Nurses Health Study I és II) adatait elemezve kereste a depresszív tünetek és a CD, illetve UC későbbi kockázata közötti összefüggést (Ananthakrishnan AN et al. Association Between Depressive Symptoms and Incidence of Crohn’s Disease and Ulcerative Colitis: Results From the Nurses’ Health Study. Clin Gastroent Hepatol 2013;11:57–62.
A nagy esetszámú Nurses’ Health Study (NHS I. és II.) összesen 152 461 nő (életkoruk 29–72 év) bevonásával zajlik 1992, illetve 1993 óta. A résztvevőket a depresszió és a gyulladásos bélbetegségek tünetei szempontjából önállóan kitöltött kérdőív segítségével mérték fel, a diagnózisokat 2 gasztroenterológus erősítette meg.
A hosszú távú vizsgálatok adatainak elemzése megerősíti, hogy a depresszív tünetek nagyjából kétszeresére növelik a Crohn-betegség kialakulásának kockázatát a nők körében, és ez a kockázatnövelő hatás nagyságrendileg megegyezik az aktuális dohányzás, az orális fogamzásgátlók vagy a nem szteroid gyulladásgátlók rendszeres szedése okozta kockázatnövekedéssel. A colitis ulcerosa esetén azonban nem igazolódott a depresszió hasonló kockázatnövelő hatása.
Ananthakrishnan AN et al. Association Between Depressive Symptoms and Incidence of Crohn’s Disease and Ulcerative Colitis: Results From the Nurses’ Health Study. Clin Gastroent Hepatol 2013;11:57–62.
Forrás: pharmaonline