A diabétesz gyógyszerei eltérően hatnak a nők és a férfiak szívére
A St. Louis-i Washington Egyetem orvoskarának kutatói szerint a 2. típusú diabétesz kezelésére széles körben használt gyógyszerek másképpen hatnak a férfiak és a nők szívére, még akkor is, ha a gyógyszerek egyformán jól befolyásolják mindkét nemben a vércukorszintet.
- A metformin hatásosabban csökkenti a kardiovaszkuláris események számát a koronáriabeteg diabéteszesekben, mint a glipizid
- Az orális antidiabetikus kezelés egyes speciális kérdései
- A terápiás választ előrejelző tényezők nemtől függő különbségei 1 éves exenatidterápia után 2-es típusú cukorbetegségben: a klinikai gyakorlatban szerzett tapasztalatok
Konkrétan az elterjedten alkalmazott metformin a nőkben jó hatással volt a szívműködésre, míg a férfiakban nem; ez utóbbiakban úgy változott meg a szív anyagcseréje, hogy az – tudomásunk szerint – növelte a szívelégtelenség kockázatát.
„Drámai nemi különbségeket láttunk a tekintetben, hogy a szív hogyan reagál a különböző kezelésekre” – mondta dr. Robert J. Gropler radiológius professzor, a vizsgálat szenior kutatója. „Vizsgálatunk alapján jobban kell meghatároznunk, hogy mely terápiák optimálisak a diabéteszes nőknek, és melyek a férfiaknak.”
A vizsgálatot az American Journal of Physiology -- Heart and Circulatory Physiology decemberi számában publikálták.
A kutatók tudomása szerint ez volt az első olyan vizsgálat, amely azzal foglalkozott, hogy milyen nemi különbségek vannak a szívnek a diabétesz gyógyszerekre adott válaszában. A 2. típusú diabéteszben a hasnyálmirigy továbbra is termel inzulint, de ezt a szervezet nem tudja felhasználni arra, hogy a glükózt a vérből a szövetekbe juttassa. Emellett pontosan nem ismert okok folytán a diabéteszesekben nagyobb a szívelégtelenség kockázata.
A kutatók 78 betegben próbáltak ki olyan diabétesz gyógyszereket, amelyek az orvosok gyakran rendelnek betegeiknek. A vizsgálatba bevont pácienseket három csoportba sorolták be. Az egyik csak metformint kapott, a másik metformint és rosiglitazone-t (Avandia), és a harmadik metformint és Lovazát (ez egyfajta halolaj).
A metformin csökkenti a máj glükóztermelését és érzékenyebbé teszi a szervezetet az inzulinra. A rosiglitazone szintén növeli az inzulinérzékenységet és csökkenti a szabad zsírsavak mennyiségét a vérben. A Lovaza a trigliceridek vérszintjét mérsékli.
Fontos tényként említette meg dr. Gropler, hogy ha úgy hasonlították össze a három csoportot, hogy nem választották szét a nőket a férfiaktól, semmilyen különbséget nem tapasztaltak a szív anyagcseréjében. Ha azonban a nemet is figyelembe vették, akkor a gyógyszereknek különböző, olykor ellentétes hatásuk is volt a szív metabolizmusára a két nemben, noha a vércukorszint mind a férfiakban, mind a nőkben egyformán jól szabályozott volt.
„A legdrámaibb akkor volt a különbség a nők és a férfiak között, ha a metformint önmagában kapták…Adataink szerint a metforminnak a nőkben előnyös, a férfiakban káros hatása volt a szívre” – foglalta össze a lényeget dr. Gropler.
Ez a vizsgálat azt sugallja, hogy a férfiak és a nők különböző reakciói lehetnek legalábbis részben felelősek az egyes diabétesz gyógyszerekkel kapcsolatos ellentmondó eredményekért. Konkrétan, a vizsgálatokban résztvevő nők és férfiak eltérő arányai szerepet játszhatnak abban, hogy biztonságosnak és hatásosnak találnak-e egy gyógyszert, de ezt a szerepet nem szokás figyelembe venni.
A legnagyobb vita a rosiglitazone-nal kapcsolatban volt. Az USA Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatósága (FDA) 2010-ben korlátozta a rosiglitazone alkalmazhatóságát a kardiovaszkuláris biztonsággal kapcsolatos problémák miatt. Most novemberben azonban az FDA visszavonta ezt a döntését az adatok egy új áttekintésének hatására.
A mostani vizsgálatban a metformin a férfiakban úgy változtatta meg – károsan – a szív anyagcseréjét, hogy az kevesebb glükózt és több zsírt égetett. Dr. Gropler szerint a szív tartós zsírégetése károsítja a szívizomzatot, ami szívelégtelenséghez vezethet. A nőkben viszont a metformin hatására csökkent a zsíranyagcsere és nőtt a glükózfelvétel a szívben.
Ha a személyek a metformin mellett rosiglitazone-t is kaptak, ez a férfiakban bizonyos mértékig ellensúlyozta a metformin negatív hatását, a nőkben pedig tovább javult a szív anyagcseréje, amelynek már a metformin önmagában is jót tett. A metformin plusz Lovaza csoportban egyik nemben sem volt erős hatása a Lovaza hozzáadásának.
Dr. Gropler rámutatott, hogy ő és munkatársai egy korábbi munkájukban kimutatták, hogy a szív anyagcseréje az egészséges férfiakban is másmilyen, mint az egészséges nőkben. Az egészséges férfiak szíve több glükózt éget, míg az egészséges nőké több zsírt. Ez a különbség lehet talán a magyarázata annak, hogy a diabétesz a nőkben miért szokott súlyosabb szívelégtelenséget okozni, mint a férfiakban.
Hogy még bonyolultabbak legyenek a dolgok, a kutatók beszámoltak arról, hogy a szív metabolizmusának általuk megfigyelt különbségeit a szokványos vértesztekkel nem lehet kimutatni. Ők PET vizsgálattal mérték a szív véráramlását, oxigénfogyasztását, valamint a szív által felvett glükóz és szabad zsírsavak mennyiségét. Echokardiográfiát is végeztek a PET-tel egyidejűleg, és stabil izotópokat használtak a teljes test anyagcseréjének maghatározására, s arra, hogy megállapítsák, miként befolyásolja ez a szívet.
Mint a szerzők elmondták, viszonylag kis számú betegen végezték a vizsgálatot, de a szív anyagcseréjének meghatározására használt módszerek szokatlanul szigorúak voltak. Hozzátették, hogy nagyon kevés egészségügyi intézmény rendelkezik olyan eszközökkel, hogy egy ilyen vizsgálatot lefolytasson.
Forrás: Science Daily