A dohányzás abbahagyása még a súlynövekedés ellenére is hasznos
A dohányzás abbahagyása utáni gyakori testsúlynövekedés kezdetben ugyan fokozza a 2-es típusú diabetes kockázatát, de csökkenti a kardiovaszkuláris és egyéb egészségügyi problémák gyakoriságát.
A New England Journal of Medicine-ben 2018. augusztus 15.-én online megjelent közleményben Yang Hu (Harvard, Boston, Massachusetts) és munkatársai egészségügyi dolgozók bevonásával végzett három nagy amerikai kohorsz vizsgálat eredményeit összegezték. A Nurses’ Health Study, a Nurses’ Health Study II és a Health Professionals Follow-up Study sok-sok résztvevője közül a dohányzásról leszokó személyek általában híznak, és gyakoribbá válik körükben a 2-es típusú diabetes 5-7 éven belüli megjelenése a dohányzást folytatókhoz képest, de 5-7 év elteltével már csökken a diabetes kialakulásának kockázata. Ezzel ellentétben viszont a kardiovaszkuláris halálozás és a bármely okból bekövetkező halálozás mindvégig szignifikánsan csökkent a tovább dohányzókéhoz képest, még azoknál is, akiknek testsúlya növekedett. A dohányzás abbahagyása utáni 6 éven belül összességében 68,4%-kal nő a 2-es típusú diabetes kockázata. A diabetes kockázatának növekedése egyenes arányban áll a testsúly növekedésével, de a leszokás után stabil testsúlyú személyeknél nem nő a kockázat (P<0,001).
A szenior szerző, Dr. Qi Sun (Department of Nutrition at Chan, Harvard) kifejtette, hogy „a leszokás utáni néhány évben nő az elhízás és a diabetes, vagy a glukóz tolerancia romlásának kockázata, ezért sokan nem is akarnak leszokni, pedig az eredmények arra utalnak, hogy a diabetes megjelenésének az oka maga a testsúlynövekedés. Amennyiben a dohányzást abbahagyó minimalizálni tudja az elhízást, a diabetes kockázata nem fog növekedni, sőt, hosszú távon csökkenhet is.”
A 162.807 nem diabeteszes és kardiovaszkuláris betegségben sem szenvedő résztvevő közül 19,6 évnyi követés során 12.384 személyben alakult ki 2-es típusú diabetes. A dohányzásról való leszokást követően a diabetes kockázata nem növekedett azoknál, akik nem híztak el (HR: 1,08). A 5,0 kg-nál kevesebb testsúlygyarapodás mellett szintén nem volt szignifikáns a kockázat emelkedése (HR: 1,15), de az 5,0 kg -nál többet hízottaknál már jelentősen emelkedett a diabetes kockázata (5-10 kg hízás esetén HR: 1,36, 10 kg fölötti hízás esetén HR: 1,59). A kockázat a csúcsát az 5-7. év között éri el, majd fokozatosan csökken.
A követés során 23.867 halálozást regisztráltak, melyek közül 5492 volt kardiovaszkuláris eredetű. A dohányzást folytatókhoz képest a dohányzást abbahagyóknál csökkent a kardiovaszkuláris halálozás – tekintet nélkül a testsúly alakulására: akik testsúlya nem változott HR: 0,69 (95%CI 0,54-0,88), akik 5-kg-nál kevesebbet híztak HR: 0,47 (95%CI 0,35-0,63), akik súlya 5-10 kg-mal nőtt HR: 0,25 (95%CI 0,15-0,42), és akik 10 kg-nál is többet híztak HR: 0,33 (95%CI 0,18-0,60). Azoknál, akik 6, vagy 6-nál több éve szoktak le a dohányzásról a HR: 0,50 (95%CI 0,46-0,55), azaz a felére csökkent a kardiovaszkuláris halálozás kockázata. Az egyéb okból történő halálozás is minden csoportban csökkent, az előző sorrendben HR: 0,81, 0,52, 0,46, 0,50 és 0,57, mindegyik szignifikáns.
Bár a kardiovaszkuláris mortalitásban tapasztalt előny a leszokás után 10-15 év alatt fokozatosan leapad, de soha nem éri el a jelenleg is dohányzók kockázatának szintjét. A szerzők végül megállapították, hogy „a dohányosoknak nem kellene elrettenni a leszokás utáni potenciális testsúlygyarapodástól, mivel a leszokás egyértelműen csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát úgy rövid-, mint hosszútávon. A dohányzást abbahagyóknál ugyanakkor a dohányzásról való leszokás jótékony hatásainak növelésére, a testsúlygyarapodás minimalizálására egészséges étrend bevezetése és fokozott fizikai aktivitás javasolható
A tanulmányhoz írt szerkesztőségi közleményben Dr. Steven A. Schroeder (Department of Medicine, University of California, San Francisco) kifejti, hogy Hu és mtsai cikkének fő üzenete az, hogy a dohányzás abbahagyásakor a kardiovaszkuláris és egyéb halálozás csökkenése meghaladja a 2-es típusú diabetes kockázatának növekedéséből adódó hátrányokat. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az elemzett három nagy vizsgálatban egészségügyi dolgozók szerepelnek, ami nem reprezentálja a jóval sérülékenyebb, gyakrabban dohányzó, átlagos populációt. A dohányosok száma az USA-ban már „csak” 37 millió (a 325 millió lakos valamivel több mint 10%-a), amit agresszív propagandával még tovább kellene csökkenteni. A globális obezitás járvány az USÁ-ban azt jelenti, hogy a felnőttek mintegy 40%-a túlsúlyos, vagy obez, ami a diabetes gyakoriságának növekedését népegészségügyi problémává teszi.
Forrás: