A fiatalkori dohányzás formái és az asztma
Érdekes módon a floridai fiatalok körében az asztmás fiatalok nagyobb arányban vállalják a dohányzással járó egészségügyi kockázatot, mint az asztmában nem szenvedő kortársaik.
Egyre nagyobb a kereskedelemben kapható dohányáruk választéka, ezért a fiatalok dohányzási szokásainak felmérése egyre komplexebb feladat. Minden nikotintartalmú termék egyformán káros, különösen az asztmában szenvedő fiatalokra nézve. Az „éghető” dohányáruk, elsősorban a cigaretták rontják leginkább tüneteiket, a dohányzó asztmások betegségét kevésbé lehet kézben tartani, egyre többször van szükségük orvosi beavatkozásra. Épp ezért rendkívül meglepő az a floridai adat, hogy körükben több a dohányos, mint az asztmában nem szenvedő kortársaik között.
A Florida Department of Health egy nagy felmérést végzett Florida állam fiataljainak 2016-os dohányzási szokásairól (2016 Florida Youth Tobacco Survey , FYTS), melyben asztmás és nem asztmás fiatalok körében (middle school: 6.-8. osztályos általános iskolás és high school: 9.-12. osztályos középiskolás) mérték fel a különféle dohányáruk használatát.
Jelenleg is dohányosnak tekintették azokat, akik az utóbbi 30 napban legalább egy, vagy több napig valamiféle dohányárut, akár e-cigarettát, vízipipát, inhaláló csőből szívható füstöt, füstnélküli dohánytartalmú terméket (pl. rágógumi, tubák) és egyéb dohányárút (szivar, cigarillo) fogyasztottak. A 6-8. osztályos asztmás serdülők 11,1%-a, az asztmás középiskolások (9.-12. osztály) 27,9%-a fogyasztott dohányterméket valamilyen formában. A nem asztmás fiatalok körében ez az arány 7,9% és 24,2% volt. Legnépszerűbb az elektronikus cigaretta volt: az asztmások 7,9% és 19,6%-a, a nem asztmások 5,8%, illetve 17,2%-a élt vele. Az e-cigarettát a vízipipa (hookah) követte 3,8% és 9,7%-kal, majd a szivar következett 2,3% és 7,3%-kal, ennél kevesebb volt az átlagos cigaretta használat 2,2% és 5,7%, végül a füstnélküli nikotin-készítmények következtek 2,1% és 4,3%-kal.
Az USA egyes államaiban bevezetett dohányzás-prevenciós stratégiák segíthetnek abban, hogy a fiatalok – különösen az asztmások – csökkentsék a dohányzás bármely formáját. Az FYTS vizsgálat egyszerűen kitölthető, az iskolákon keresztül kiadott kérdőív. A diákok részvétele önkéntes. Egyes helyeken maguk a diákok engedélyezik az adataik felhasználását, másutt ehhez szülői beleegyezés szükséges. Információkat gyűjtenek a különféle dohánytermékekről, a veszélyek ismeretéről, a nálunk passzívnak, az USA-ban „second hand” dohányzásnak nevezett jelenségről, a prevenció és ellenőrzés működéséről. A diákok a kérdőív alapján nem voltak azonosíthatók. 2016-ban 36,082 felső tagozatos általános iskolás diák és 33,557 középiskolás diák vett részt a felmérésben, előbbiekből 78,0%, utóbbiakból 71,0% küldött válaszokat.
Az asztmára vonatkozó kérdés a következőképpen hangzott: „Mondta már neked orvos, vagy nővér, hogy asztmás vagy?” Háromféle válasz volt lehetséges: igen, nem, nem biztos. A diákok 9,8%-a nem válaszolt a kérdésre, őket kizárták a végső analízisből. 2016-ban Florida állam 6-8. évfolyamos diákjainak 19,5%-a, középiskolás diákjainak 20,6%-a volt asztmás. A Floridában elő közel 190,000 serdülő, 12-18-éves diákjainak 8,5%-a és 24,9%-a már használt valamiféle dohánykészítményt, 86,000 diák (3,1% és 9,0%) pedig már többféle dohánykészítményt próbált ki.
Az asztmás fiatalok gyakoribb dohányfogyasztásának szerteágazó okai vannak, többek között a környezetükben tapasztalt dohányzás és a betegségükkel való pszichoszociális megküzdés nehézségei is hozzájárulhatnak. Az e-cigaretta és a vízipipa valószínűleg azért vezeti a készítmények sorát, mert a társadalomban jobban elfogadottak és vélhetően kevésbé ártalmasok, mint a cigaretta, a szivar, vagy a füstnélküli készítmények, bár a nikotintartalmú készítmények minden formája káros és veszélyes.
A vizsgálat korlátai közé tartozik, hogy a FYTS vizsgálatban az adatokat csak az állami iskolák diákjaitól gyűjtötték, így sok floridai fiatal kimaradt a felmérésből. A vizsgálat önbevalláson alapult, ami esetleg nem a valós helyzetet tükrözte. Az utóbbi 30 napra vonatkozó kérdés elég általános, nem tartalmazza pl. a rendszeres dohányzást. Végül a kérdőív nem fogalmazta meg, hogy az e-cigarettában elgőzölt folyadék tartalmazott-e nikotint, vagy sem. Az országos dohányzás-prevenciós kampányok jelentősége – különösen az ifjúság körében – továbbra is kiemelt egészségügyi feladat marad.