Még mindig sok a dohányos
Bár fokozatosan csökken a dohányzók száma az USA-ban, de nagy erőfeszítést tesznek a dohányzás további visszaszorítására.
Az Amerikai Egyesült Államokban folyamatosan csökken a dohányosok száma, ennek megfelelően csökken a dohányzással összefüggő daganatos-, különösen a tüdődaganatos halálozás aránya.
A National Health Interview Survey 2016-os adatainak feldolgozása mutatta, hogy 2005-höz képest 5%-kal csökkent a cigarettázó emberek száma, ugyanebben az időszakban 50,8%-ról 59,0%-ra nőtt a leszokó (elsősorban a 25-44 éves) felnőttek aránya. A rossz hír az, hogy 2016-ban még mindig 37,8 millió ember (a lakosság 15,5%-a) dohányzik, igaz, a 2005-ös 45,1 millióval (20,9%) szemben. A napi 10 cigarettánál kevesebbet fogyasztók aránya 16,4%-ról 25%-ra emelkedett.
Az is kiderült, hogy a dohányosoknak csak 5%-a vesz igénybe a leszokást segítő tanácsadást vagy gyógyszeres segítséget. A 25 és 64 év közötti életkorban főleg a férfiak, az alulképzettek, és a szegények dohányoznak, de sok dohányos van az őslakosok, a mozgáskorlátozottak, a betegbiztosítás nélküliek, a leszbikusok, a melegek, és a biszexuálisok körében, valamint a déli-, vagy a középnyugati államokban élők között.
A dohányzás abbahagyásához – és a dohányzással összefüggő daganatos betegségek csökkentéséhez - nagyban hozzájárul a dohánytermékek árának emelése, a közösségi terekben, intézményekben történő dohányzás törvényi tiltása, a könnyen hozzáférhető tanácsadási szolgáltatás, az erőteljes dohányzás-ellenes reklámok és a széleskörű felvilágosító tevékenység. A legújabb statisztikai adatok szerint 1991 és 2015 között 26%-kal csökkent a daganatos halálozás, melyek közül kiemelendő a férfiak tüdőrákos halálozásának 45%-os csökkenése. Ennek ellenére Dr. Otis W.Brawley (az American Cancer Society vezetőorvosa) szerint a dohányzás ma is a rákhalálozás vezető oka, 10 daganatban elhunyt személy közül 3-nak a haláláért tehető felelőssé.
A „Healthy People 2020” mozgalom meghirdette, hogy az Egyesült Államokban 2020-ra a népesség 12% alá kell szorítani a dohányosok számát.
A statisztikák szerint 2005-ben átlagosan napi 17 cigarettát, 2016-ban már csak napi 14 cigarettát szívtak el a dohányosok. A napi 20-29 cigarettát elszívók aránya 2005 és 2016 között 34,9%-ról 28,4%-ra esett vissza. Dr. Corinne Graffunder (a CDC-ben az Office on Smoking and Health igazgatója) szerint jó hír, hogy a dohányosok száma és az általuk naponta elszívott cigaretták száma is csökken, de sajnos a dohányzás nem egyforma mértékben csökken a különféle népcsoportok körében.
Probléma az is, hogy a dohányosok nagy része nem jut el orvoshoz, vagy orvosa nem tudja, hogy dohányzik, így csak közel 60%-uk az, akinek kifejezetten javasolják a leszokást, és csak 30%-uk kap ehhez életvezetési és gyógyszeres segítséget. Az MD Anderson Intézetben egy 10-12 hetes Tobacco Cessation Program keretében szoktatják le a betegeket, és a program kb. 50%-ban sikeres. Az intenzív tanácsadás és proaktív gyógyszeres kezelés mellett gyakran pszichiátriai betegségeket, pl. depressziót, szorongást, álmatlanságot is kezelniük kell.
Általában a kombinált kezelések hatásosabbak (buproprion és vareniciklin) de jó eséllyel vethetőek be a nikotin-tapaszok és rágótabletták, cukorkák. Külön érdekesség volt, hogy azoknál a dohányosoknál, akik képesek voltak lecsökkenteni a napi adagjukat, de nem tudták végleg abbahagyni a dohányzást, a vareniciklin adag napi 2 mg-ról 3 mg-ra való emelése segítette a végleges leszokást. A betegeket 3 havonként telefonon is kontrollálják.
Forrás: Medscape Medical News > Oncology