A dohányzás fűti a változó korban lévő nőket
Azok a nők, akik idejekorán felhagynak a dohányzással, kevésbé szenvednek hőhullámoktól a menopauza után.
Négyből három nő szenved hőhullámoktól a változó korba lépve. A dohányosokat különösen érinti ez a probléma, de aki legalább öt évvel a menopauza előtt felhagy káros szenvedélyével, egyértelműen csökkentheti ennek kockázatát – írják a kérdéssel foglalkozó amerikai kutatónők a Maturitas című szaklapban.
A korábbi tanulmányok eredményei alábecsülték a dohányzás változókori panaszokban játszott szerepét. Rebecca Smith (University of Illionis) és kolléganői hosszú időn át dohányzó nők, és ex-dohányosok adatai alapján vizsgálták a tünetek időbeli kialakulását. A korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy a fokozottabb hőhullámok esélye az egykori dohányosok esetében – a nem dohányzókhoz képest – egyáltalán nem, a dohányzók esetében pedig alig emelkedett. Az újabb kutatásokban 761 fő 45-54 év közötti nő vett részt. A több, mint hét éves megfigyelés elején a nők egy része még nem, mások nemrég óta, megint mások már hosszú ideje változó korban voltak.
Összevetve azokkal a nőkkel, akik soha nem dohányoztak, a dohányosoknál négyszeresére, az ex-dohányosoknál 2,5-szeresére nőtt a hőhullámok megjelenésének valószínűsége, a tünetek erőssége és gyakorisága pedig mindkét csoportnál fokozódott. Azok, akik már több, mint öt éve nem gyújtottak rá, kevésé szenvedtek hőhullámoktól, mint azok, akik ennél kevesebb ideje hagytak fel e káros szenvedélyükkel. A dohányzásról leszoktató programok tehát segíthetnek a változó kori panaszok enyhítésében, amennyiben nem túl későn szánják rá magukat a leszokásra – mondják a szerzők. Az, hogy filteres, vagy nem filteres cigarettát szívnak, illetve az olyan járulékos tényezők, mint a testsúly, vagy a dohányzás erőssége, nem befolyásolta jelentősen a statisztikai kiértékelés eredményeit.
A hatásmechanizmus ugyan még nem teljesen tisztázott, de valószínű, hogy a hosszantartó dohányfogyasztás hosszútávú károsodást okoz a hormonháztartás szabályozásában, amit a leszokás csupán csökkent, de teljesen már nem hoz helyre. Lehetséges, hogy a dohányzás az ösztrogénszintre van hatással, és így megnehezíti a hormonális változásokat. Ezzel összefüggésben, vagy ettől függetlenül a dohányzás megzavarhatja a testhőmérséklet ösztrogénfüggő szabályozását, miáltal kedvez a hőhullámok kialakulásának.
Forrás: Wissenschaft aktuell