A fogamzásgátló tablettákat recept nélkül kellene kiadni
Az Amerikai Nőgyógyászok és Szülészek Kongresszusa (ACOG) kijelentette, hogy lehetővé kellene tenni, hogy a nők recept nélkül jussanak hozzá a fogamzásgátló tablettákhoz, mivel a nem kívánt terhességek elkerüléséből származó előny többet nyom a latban, mint a recept nélküli hozzájutással járó kockázat.
Az ACOG november 20-án az Obstetrics & Gynecology-ban online megjelentetett állásfoglalása vegyes fogadtatásra talált.
Az ACOG úgy érvelt, hogy a receptkötelesség megszüntetése ésszerű módja lenne a nem kívánt terhességek „elfogadhatatlanul nagy” száma csökkentésének – az utóbbi 20 év során az összes terhesség fele volt ilyen. A fogamzásgátló tabletták biztonságosak – írták –, és bár fennáll a vérrögképződés „rendkívül kis” kockázata, ez a veszély a terhesség és a posztpartum időszak alatt nagyobb. Más recept nélkül kapható gyógyszereknek, például az aszpirinnek vagy az acetaminofennek is megvan a maga egészségügyi kockázata. Több vizsgálat is kimutatta, hogy a nők pontosan tudják szűrni magukat a kontraindikációkra nézve; egyes fogamzásgátló tablettáknál ilyen a vesebetegség, a mellékvese-elégtelenség és az artériás vagy vénás trombózis nagy kockázata. Ugyanakkor az ACOG arra számít, hogy a nők továbbra is fel fogják keresni nőgyógyászukat szűrés, prevenció és a fogamzásgátlás megbeszélése céljából.
Az ACOG tisztában van azzal, hogy ha recept nélkül lehetne hozzájutni a fogamzásgátlókhoz, akkor ez azzal járhatna, hogy árukat nem fedeznék a biztosítók, ami a nők egy részének pénzügyi nehézséget jelentene. Ha eltörölnék a receptkötelességet, mindenképpen foglalkozni kellene a költség kérdésével – jelentették ki.
Wayne Shields, a Reprodukciós Egészségügyi Szakemberek Szövetségének elnöke üdvözölte az ACOG javaslatát. „Feltétlenül támogatjuk” – mondta Shields, akinek szervezetében orvosok, diplomás ápolók, asszisztensek, bábák és gyógyszerészek vesznek részt. „És az időzítés is jó. Ezen a gondolaton a szakemberek már régóta vitatkoznak.” Shields azzal is egyetért, hogy a nők tudni fogják, hogy fennáll-e náluk valamilyen ellenjavallat.
Kritikusai is vannak azonban az ACOG ajánlásának. Közéjük tartozik dr. Diana Zuckerman, a Nők és Családok Országos Kutatóközpontjának elnöke, aki „nagyon kockázatos ötletnek” tartja azt, hogy recept nélkül lehessen hozzájutni az orális fogamzásgátlókhoz. Mint mondta, egyes gyógyszereknek nagyobb a kockázata, mint másoknak, és orvosi tanácsadás nélkül könnyen lehet, hogy a reklámok hatására a nők a veszélyesebb gyógyszert választják. „Ha a folyamatból kikapcsoljuk az orvosokat, a reklámnak még nagyobb hatása lesz, pedig már most is nagyon hatásos” – mondta. Hozzátette azt is, hogy egyes nők nem a terhesség megelőzése végett szedik a fogamzásgátlót, hanem azért, hogy menstruációs ciklusukat szabályossá tegyék. Egy orvos azt tanácsolhatná nekik, hogy ne tegyék ezt, mert a vérrögképződés kockázata jelentősebb hátrány, mint amennyi előny a fogamzásgátló ilyen off-label használatából származik – ha azonban recept nélkül kapják meg a nők a tablettát, ilyen tanácsadásra nincs mód.
Egy receptköteles gyógyszer nem receptkötelessé tételét az Egyesült Államokban az Élelmiszer- és Gyógyszerhatóságnak (FDA) kell engedélyeznie. A döntéshozó folyamat általában úgy kezdődik, hogy a gyógyszer gyártója kérelmezi a gyógyszer státuszának megváltoztatását. Ezután az FDA megvizsgálja, hogy egészségvédelmi szempontból indokolt-e, hogy a gyógyszer receptköteles legyen. A fogamzásgátló tablettákat illetően az FDA már egy ideje foglalkozik ezzel a kérdéssel, márciusban például nyilvános megbeszéléseken volt szó erről.
Forrás: Medscape