A gyorséttermi ételek károsítják a csontfejlődést
A gyorséttermek közelsége befolyásolhatja a kora gyermekkori csontfejlődést – vonják le a szerzők a következtetést az első olyan vizsgálatból, mely az éttermi környezet és az élet első 6 évében kialakult csonttömeg közötti összefüggéseket elemezte.
A University of Southampton kutatói az Osteoporosis International című lapban így fogalmazzák meg következtetéseiket: „Amennyiben mostani megállapításainkat a későbbi kutatások is megerősítik, a gyorséttermekhez való hozzáférés megnehezítése előnyös lehet a gyermekkori fejlődés és a csontrendszer hosszú távú egészsége szempontjából.”
A szerzők azt is megfigyelték, hogy ha a gyermek lakóhelyének közelében több egészséges élelmiszert kínáló kereskedelmi egység volt, akkor ez a kisgyermekek magasabb csonttömegében is megmutatkozott.
A mostani vizsgálatban a Southampton Women’s Survey nevű felmérésből 1107 gyermek adatait gyűjtötték ki. E kutatási projekt célja annak meghatározása, hogy az étkezés és az életmód megváltoztatása miként befolyásolja a nők és gyermekeik egészségi állapotát. Ehhez a gyermekek csontozatának ásványianyag-sűrűségét és ásványianyag-tartalmát hasonlították össze a megszületéskor, majd 4 és 6 éves korban attól függően, hogy a gyermek lakóhelye milyen messze esett szupermarketektől, egészséges ételeket kínáló üzletektől, illetve gyorséttermektől.
Az elemzés azt mutatta, hogy minél több gyorséttermi egység volt a gyermek lakóhelyének szomszédságában, annál kisebb volt az újszülöttek ásványaianyag-sűrűsége és ásványianyag-tartalma. Ez a korreláció azonban 4 és 6 éves életkorban már nem volt szignifikáns.
Ezzel szemben a szerzők megjegyzik, hogy ha több, egészséges élelmiszert árusító üzlet volt a közelben (például friss gyümölcsöket és zöldségféléket kínáló zöldséges), akkor 4 és 6 éves korban magasabb volt a gyermekek csontozatának ásványianyag-sűrűsége.
A közlemény egyik szerzője Cyrus Cooper, a southamptoni Medical Research Council Lifecourse Epidemiology Unit vezető reumatológus professzora így fogalmaz: „Ezek az adatok arra utalnak, hogy ha az anya és a gyermek az étkezés szempontjából egészségesebb környezetben él, akkor ez optimális helyzetet teremt a gyermekkori csontfejlődéshez azáltal, hogy hatással van az anya étkezésének minőségére, illetve a gyermekkori ételválasztásra.”
Hangsúlyozza, hogy amennyiben a mostani eredményeket alaposabb vizsgálatokban is sikerül megerősíteni, úgy kimondhatjuk, hogy az étkezési környezet javítása előnyös lehet a gyermekkori csontfejlődés szempontjából. Erre utaló kezdeményezéseknek máris szemtanúi lehetünk az Egyesült Királyságban, ahol a helyi szabályozás alapján nem működhetnek gyorséttermek az iskolák 400 méteres körzetében.
Október 20-a a Csontritkulás Világnapja, melynek idei jelszava, hogy „szolgáld csontjaid erejét”, ezzel hangsúlyozva, hogy az egészséges étkezés milyen fontos szerepet játszik a csontrendszer egészségében.
A kutatások azt jelzik, hogy a gyümölcsöket, zöldségféléket, fehérjét, kalciumot és D-vitamint elegendő mennyiségben tartalmazó kiegyensúlyozott étrend az egész életen át segít az egészséges csontozat kialakulásában.
Az American Academy of Pediatrics 2014-es jelentése szerint jelentős csonttömeg elérése a korai életszakaszokban „az élethosszra számított vázrendszeri egészség legfontosabb módosítható meghatározó tényezője”.