A kanyaró átmeneti immunamnéziát okoz
A kanyaró rendkívül fertőző vírusos megbetegedés, a nem oltottak között járványszerűen terjed, aki viszont egyszer átesett a fertőzésen, egész életére immunis lesz ellene. Amerikai kutatások szerint azonban olyan átmeneti immungyengeséget okoz, ami növeli a más fertőzések okozta halálozási arányt.
A kanyaró (morbilli) átmenetileg gyengíti a szervezet immunvédelmét más betegségek kórokozóival szemben. Számítások szerint ez az „immunanmézia” 2-3 éven át tart, mialatt a kanyarón átesettek halálozási kockázata növekszik a más kórokozókkal történő fertőződés esetén – jelent meg a Science-ben.
A kanyaró mély nyomokat hagy az immunrendszerben, a szerzett immunitás életünk végéig védelmet nyújt az újabb fertőzéssel szemben. A klinikusok előtt régóta ismert, hogy a felgyógyulás utáni első hetekben paradox módon csökken a limfociták száma, ami a vérképben mint limfopénia mutatható ki. Kevésbé jól felismerhető, de állatkísérletekkel igazolt az immunsejtek pusztulása a nyirokszövetekben. A korábbi fertőzésre emlékező memóriasejtek hiánya okozza az úgynevezett immunamnéziát, aminek következtében a szervezet ismét fogékony lesz a betegségre, hiába volt már immunizált a kanyaró ellen.
Michael Mina (Princeton University) és kollégái most először szolgáltattak epidemiológiai bizonyítékot erre a hipotézisre. A kutatók Anglia/Wales, USA és Dánia kanyarós megbetegedéseinek számát hozták összefüggésbe az egyéb fertőző betegségek halálozási adataival. A kanyaró elleni védőoltás bevezetése előtti és utáni időszakot hasonlították össze. Az elvárásoknak megfelelően az oltás bevezetése után mindhárom országban visszaesett a kanyarós megbetegedések száma, és a halálesetek is megritkultak. Ez azt jelentheti, hogy a kanyaró elleni oltás más fertőző megbetegedés ellen is véd. Mivel azonban minden védelem kórokozó-specifikus, ez nem a kanyaró elleni védettség miatt következik be, inkább az immunamnézia elmaradása lehet rá magyarázat.
További számítások szerint az immunamnézia akár 28 hónapig is eltarthat, hatásai pedig jelentősek. Mina becslése szerint a csecsemők fertőző betegségek miatt bekövetkező halálának közel felét a kanyaró okozza. Az oltás ezzel szemben nem okoz immunamnéziát.
Más fertőző gyermekbetegségeket is vizsgáltak, de ehhez hasonló immunamnéziával egyéb esetekben nem találkoztak. Például a szamárköhögés elleni védőoltás bevezetése után nem változott a többi fertőző megbetegedés halálozási aránya, ami azt jelenti, ez a betegség nem hagy maga után átmeneti immungyengeséget.
Forrás: aerzteblatt.de