A látásromlás és a COVID közös genetikai háttere
A legújabb bizonyítékok arra utalnak, hogy az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD) a fertőzések és a halálozás fokozott kockázatának klinikai kockázati tényezője.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy az AMD-ben szenvedő betegeknél 25%-kal nagyobb a SARS-CoV-2 fertőzés miatti légzési elégtelenség vagy halálozás kockázata, ami magasabb, mint más jól ismert kockázati tényezőknél, mint például a 2-es típusú cukorbetegség (21%) vagy az elhízás (13%) esetén tapasztalható kockázat. (Az életkorral összefüggő -vagy időskori- makuladegeneráció a retinában éleslátási helyének a makulának a sérülése következtében fellépő látásprobléma, amikor a központi látás elveszik, de a perifériás látás normális marad, a finom részletek kevésbé észlelhetők. Például egy AMD-vel rendelkező személy láthatja az óra számait, de a mutatóit nem.)
E megfigyelések alapján a Bostoni Egyetem Chobanian & Avedisian School of Medicine kutatói azt feltételezték, hogy az AMD-nek és a COVID-19-nek közös genetikai kockázati tényezői vannak. Kimutatták, hogy mind a COVID és mind az AMD összefüggésbe hozható a PDGFB gén variációival. A PDGFB egy thrombocyta eredetű növekedési faktort (platelet derived growth factor, PDGF) kódol, amely szerepet játszik az új erek képződésében, és részt vesz a vérerek AMD-ben előforduló kóros elváltozásainak kialakulásában. Azt is megállapították, hogy a súlyosabb COVID-19 kimenetelek összefüggésbe hozhatók az AMD-vel, aminek oka valószínűleg a komplementfehérjéket érintő diszfunkcióra való genetikai hajlam és a vérszérum magasabb PDGF-szintje.
A bostoni kutatócsoport genomszintű kutatást végzett az AMD-vel és a COVID-19 három kimenetelének (fertőzöttségi arány, kritikus betegség és kórházi kezelés) mindegyikével kapcsolatban álló variánsok után. A Journal of Clinical Medicine -ben decemberben megjelent elemzés több mint 16 000 AMD-s, több mint 50 000 COVID-beteg, valamint kontrollcsoport genetikai adatait tartalmazta. Az adatállományok elkülönítve tartalmazták az AMD kockázatához hozzájáruló genetikai tényezőket és a COVID-19 betegség minden egyes kimeneteléhez hozzájáruló genetikai tényezőket. A PDGFB-változatok és a génaktivitás közötti összefüggések feltárása után olyan analitikai technikát alkalmaztak, amely lehetővé tette a PDGFB génváltozatok, a vér PDGFB koncentrációja, az AMD és a COVID-19 kimenetelek közötti ok-okozati összefüggések vizsgálatát.
Azt találták, hogy a PDGFB génaktivitás és a szérum PDGF-koncentráció csökkentése csökkentheti a COVID-19 súlyosságát, különösen az idősebbek körében. Az AMD jelenlegi kezeléseként alkalmazott anti-VEGF terápia (amely korlátozza a látást károsító erek növekedését a szemben) antagonistákkal (receptorokhoz kötődő gyógyszerekkel) kombinálják a PDGF jelátvitel blokkolásának antagonistáival kombinálva hatékonyabbnak bizonyult, mint az önmagában alkalmazott VEGF terápia – és ezt a lehetőséget klinikai vizsgálatokban tesztelik tovább.
A két betegség további közös genetikai kockázati tényezőinek felfedezéséhez nagyobb mintaszámra lesz szükség, hogy jobban megértsük azokat a közös patológiákat és kockázati tényezőket, amelyek mindkét betegségben hozzájárulnak a klinikai kimenetel romlásához.
Forrás:
Chung J, Vig V, Sun X, et al: Genome-Wide Pleiotropy Study Identifies Association of PDGFB with Age-Related Macular Degeneration and COVID-19 Infection Outcomes. Journal of Clinical Medicine, 2022; 12 (1): 109 DOI: 10.3390/jcm12010109