hirdetés

A leggyakrabban hamisított élelmiszerek

Az esetek döntő többségében ez természetesen így is van, de mi van akkor, ha megtévesztő a címke vagy valakik ártó szándékkal egyszerűen meghamisítják ételeinket. Fel tudná ismerni, hogy az ön előtt lévő élelmiszer nem eredeti? A problémára az alábbi összeállítással szeretnénk felhívni a figyelmet!

hirdetés

Olívaolaj Sok olívaolaj tulajdonítja magát olasz eredetűnek, azonban ezek többsége maximum egy kamionról csodálhatta meg az itáliai félszigetet, mivel a gyártók technikailag nem hazudnak az ország megjelöléssel, ha Olaszországban hozzák forgalomba és onnan importálják az árut például Magyarországra. A csalók kedvelt módszere a tiszta olívaolaj más, olcsóbb alapanyagokkal való felöntése. Erre a célra többnyire szójaolajat használnak, de a hatóságok találkoztak már olyan esettel is, amikor a hamisítók az olcsó olajat béta-karotin és klorofil hozzáadásával próbálták meg „feljavítani”. A tilosban járó gyártók az extra szűz címkét is előszeretettel használják a palackokon, holott egy nemrégiben készült amerikai kutatás szerint a piacon lévő extra szűz olívaolajok 69 százaléka nem felel meg ennek a követelménynek.

Méz Mivel a tiszta méz nem tartozik a legolcsóbb alapanyagok közé, gyakorta esik áldozatául a hamisítóknak. A leggyakoribb módja a méz olcsósításának az ipari cukrok hozzákeverése, de egyes esetekben az is előfordult, hogy a méznek eladott áru nem volt más, mint magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup némi aromával. A legnagyobb visszhangot kiváltó ügy talán 2008-ban esett meg, amikor kiderült, hogy a „mézmosás” Al Capone-ja olcsó kínai vegyes mézet csempészett be az Egyesült Államokba, átcímkézés után pedig magas minőségű koreai mézként értékesítette azt.

Hal A halakkal, különösképpen a tengeri halakkal való visszaélés széleskörűen elterjedt szerte a világban. Legjellemzőbb formája, hogy más fajtájú halként, jellemzően magasabb minőségűként tüntetik fel az olcsóbbakat. A legérintettebb típusok az alaszkai tőkehal, a tengeri sügér és a tonhal. Utóbbit gyakran helyettesítik egy úgynevezett Escobar (vajhal) fajtájú hallal, amelyre viszont a legtöbb ember gyomra különösen érzékeny, és nagy valószínűséggel erős hasmenéssel járhat a fogyasztása. Ennél komolyabb következménye lehet azoknak az eseteknek, amikor a hamisítók rossz körülmények között nevelt, higannyal vagy más vegyi anyaggal mérgezett állatokat adnak el egészségesként. Érdemes tehát odafigyelni arra, hogy milyen halat választunk.

Kávé Az egyik legkönnyebben hamisítható élelmiszer, amelyet előszeretettel ki is használnak a bűnözők. Az őrölt kávéhoz ugyanis szinte minden hasonló állagú és színű port hozzá tudnak adni. Így a hatóságok találtak már gallyaktól kezdve, őrölt kukoricán át a legkülönbözőbb magvakig szinte mindent a kávéporokban. Éppen ezért a legbiztosabb megoldás az, ha magunknak őröljük a kávészemeket!

Sáfrány A sáfrány a világ egyik legdrágább fűszerének számít, így talán nem is olyan meglepő, hogy a bűnelkövetők is nagy fantáziát látnak a hamisításában. A valódi fűszer egyetlen kilója több mint 400 ezer forintba kerül, amelynek egyetlen oka van: hihetetlenül sok, 150 virág leszüretelésére van szükség mindössze egyetlen gramm fűszer előállításához. A hamisításához ezzel szemben csak egy hagymára és némi narancsszínű festékre. Ezzel el is árultuk, hogy a leggyakoribb sáfrányhelyettesítő alapanyag a szárított hagyma, de persze találtak már valódinak elkönyvelt szállítmányokban a körömvirágtól kezdve a leghétköznapibb növényekig mindent. A legegyszerűbben úgy kerülhetjük el a hamis sáfrányt, ha a hosszú, egész szálas változatát keressük.

Balzsamecet Az eredeti, hagyományos balzsamecetet évekig tölgyfahordóban érlelik, mint a bort, és szigorú előírásoknak kell megfelelnie. De miután mára minden éttermi asztalra kerül balzsamecet, a piac szó szerint felhígult. Ne tévesszen meg senkit, ha a „Modena” (a balzsamecetről ismert olasz város) feliratot látja a palackon. Az igazi minőséghez keresse a szőlőmustot az összetevők között, vagy az „Aceto Balsamico Tradizionale” megjelölést, amely garantálja, hogy a balzsamecet legalább 12 éves. Egy salátaöntet összeállításához nem kell feltétlenül letámadnunk egy olsz pincét, de mindenképpen jobban tesszük, ha kerüljük a hozzáadott cukrot és a karamell színezéket.

Vanília A második legdrágább fűszer is megérett a hamisításra. A vanília-kivonat alkoholba és vízbe áztatott vaníliababokból érlelt, és a babok drágasága miatt ez a leggyakoribb előfordulási formája is a vaníliának. A legtöbb vanília utánzat vanilinből készül. Ez egy olyan szerves vegyület, ami természetes módon is előfordul a vanília babokban, ám legtöbbször laborokban szintetizálják, mint a vanília olcsó, ám hamis alternatíváját. Azonban a szintetikus vanilin sokszor tisztának mondott kivonatokba is belekerül. Az igazi vaníliában megtalálható a 4-hidroxibenzaldehid, ami a mesterséges utánzatban nem, tehát érdemes ezt keresni az összetevők között: ha szerepel a vanilin, akkor valószínűleg hamis áruról van szó. Kerüljük a hozzáadott cukrot vagy magas fruktóz tartalmú kukoricaszirupot listázó készítményeket is.

Kaviár A legnagyobb kaviárhamisító 23 évig menekült a hatóságok elől, mielőtt elkapták tavaly egy olyan adó-elkerülő rendszer kihasználásáért, amelynek segítségével alacsony minőségű kaviárt adott el kiválóként jól fizető utasoknak repülőgépeken és óceánjárókon. A bírói ítélet szerint ”áldozat nélküli bűncselekmény” volt, mivel senki nem betegedett meg, és a kaviár is élvezhető volt. Ám mint minden ritka és kívánatos étel esetében, a kaviár hamisítás is burjánzik. A legtöbb esetben a hazai, amerikai olcsó árut próbálják meg drága külföldi importként eladni.

Tej A 2008-as nagy kínai babatápszer bukás óta, amikor 54 ezer csecsemő betegedett meg, és hatan meghaltak a melaninnal szennyezett tej következtében, egyre többször találnak melaninnal, sőt, néhány esetben mosószerrel és hidrogénperoxiddal szennyezett tejet. Annak érdekében, hogy ne tisztítószert öntsünk a reggeli gabonapehely adagunkra, olvassuk el mindig az összetevőket. És egy ujjal se nyúljunk az import tejporokhoz!

Húsok

Az iskolai menzák sokaknak rémálmokat okoznak, de a való életben a rejtélyes húsok sokkal rémisztőbbek, mint egy adag darabos pörkölt. A hús-hamisításnak rengeteg formája van, például darált marhahúsnak álcázott lóhús, vagy extrémebb esetekben szamárhúsként árult róka. Ezek elkerüléséhez mindig nézzük meg az összetevők listáját, és ha gyanúsnak tűnik a hús, semmiképpen ne vegyük meg!

Ha bármi hamisítással kapcsolatos kérdése, információja van, kérem keresse a HENT Kereskedelmi Ipari Szekcióját szaktanácsadásért. 

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ; és/vagy This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Forrás: élelmiszeronline

 

hirdetés

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.