A légszennyezettség csökkenése továbbra is növeli a várható élettartamot az USA-ban
Egy új vizsgálatban, amelyet a Harvard Egyetem Közegészségügyi Karának (HSPH) kutatói végeztek, azt mutatták ki, hogy az USA 545 megyéjében 2000 és 2007 között kapcsolat volt a szálló por mennyiségének csökkenése és megnövekedett várható élettartam között. Mindeddig ez a legnagyobb vizsgálat, amely a továbbra is csökkenő légszennyezettség jó környezet-egészségügyi hatását mutatta ki az USA-ban.
Az eredményeket az Epidemiology 2012 december 3-i online kiadásában tették közzé.
„Annak ellenére, hogy az USA népessége egészében sokkal kisebb légszennyezettségnek van kitéve, mint 30 évvel ezelőtt – mivel nagy erőfeszítéseket tettek a légszennyezettség csökkentésére –, úgy látszik, hogy a légszennyezettség még további csökkenése is jót tesz a köz egészségének” – mondta Andrew Correia, aki a HSPH biostatisztikai tanszékén PhD jelölt, és e vizsgálat vezető kutatója.
A vizsgálat a 2,5 mikronos vagy kisebb szemcsenagyságú szálló por (PM2,5) egészségre gyakorolt hatását tanulmányozta. Korábban már számos vizsgálat mutatott ki összefüggést a szálló por akut vagy krónikus expozíciója és a kardiopulmonális betegségek és halálozás között. Azt is kimutatták, hogy a légszennyezettség csökkenése együtt jár a káros egészségügyi hatások csökkenésével és a várható élettartam megnövekedésével. A légszennyezettség az USA-ban 1980 óta folyamatosan csökken, de a csökkenés üteme 2000 óta lelassult. A HSPH kutatói azt akarták megtudni, hogy a PM2,5 2000 óta bekövetkezett viszonylag kisebb mértékű csökkenése is növelte-e a várható élettartamot.
Miután az elemzésnél számításba vették a vizsgált csoportok társadalmi-gazdasági helyzetét, a dohányzás prevalenciáját és a demográfiai jellemzőket, az eredmények azt mutatták, hogy a PM2,5 koncentrációjának 10 μg/m3-es csökkenése 2000 és 2007 között a várható élettartam 0,35 éves növekedésével járt együtt a vizsgált 545 megyében.
A vizsgálat kiterjesztette egy 2009-es tanulmány eredményeit, amelyek a New England Journal of Medicine-ben jelentek meg, s amelyet a jelenlegi szerzők egy része (Pope, Ezzati és Dockery) végzett. Ebben 211 városi megyében azt találták, hogy a légszennyezés csökkenése növelte a várható élettartamot. Az új vizsgálat frissebb adatokat használt fel, több mint két és félszer annyi megyében mérte fel a helyzetet, mint a korábbi tanulmány, és nemcsak városi, hanem vidéki megyékben is tanulmányozta a kérdést. A fő eredmény mellett még azt mutatták ki, hogy a városi, sűrűn lakott területeken szorosabb összefüggés volt a légszennyezettség csökkenése és a várható élettartam növekedése között, mint vidéken. Az eredmények közé tartozott az is, hogy a kisebb mértékű légszennyezettség nagyobb egészségügyi haszonnal járt a nők, mint a férfiak számára.
Arról, hogy miért volt szorosabb az összefüggés a városi területeken a szálló por mennyisége és a várható élettartam között, a kutatók azt feltételezik, hogy a szálló por összetétele másmilyen lehet vidéken, mint a városokban.
„1970 óta az egyre szigorúbb levegővédelmi szabályok betartására évente mintegy 25 milliárd dollárt költenek az USA-ban. Az azonban nem volt ismert, hogy a legutóbbi időkben milyen mértékű jó hatást gyakoroltak az egészségre e szabályok. A mostani vizsgálat erős és meggyőző bizonyítékokkal támasztotta alá, hogy ha tovább csökkentjük a PM2,5 mennyiségét, ezzel meghosszabbítjuk az életet” – mondta Francesca Dominici, a biostatisztika professzora, a tanulmány szenior szerzője.
Forrás: Science Daily