A légszennyezettség és a psoriasis fellángolása
A legfrissebb olasz kutatások szerint az akár rövid ideig tartó légszennyezés is szerepet játszhat a psoriasis fellángolásában: ilyenkor szignifikánsan többen jelentkeznek az orvosnál psoriasisos „flare” miatt.
Krónikus gyulladásos betegségekben szenvedőknél a környezeti/külső okok a betegség fellángolását indíthatják el. Olasz kutatók a JAMA Dermatology-ban most megjelent cikkükben arról számoltak be, hogy a Po völgyében fekvő, jelentősen iparosodott Veronában a magasabb koncentrációjú különböző környezeti légszennyezésekhez a psoriasis fellángolása („flare”-je) társult.
Dr. Francesco Bellinato (Venereology, University of Verona) és munkatársai egy keresztezett elrendezésű és keresztmetszeti longitudinális vizsgálatban medián 2,7 éven keresztül, visszamenőleg 3-4 havonként értékelték a 957 Verona környéki, krónikus plakk-psoriasisban szenvedő ambuláns beteg adatait. A Psoriasis Area and Severity Index (PASI) segítségével végzett mérésekkel (5 pontos emelkedés esetén) 369 (38,6%) betegnél észlelték a fellángolások gyakoriságának növekedését. A 61 éves átlagos életkorú betegeknél a fellángolások kapcsán a median PASI értékek 12-vel emelkedtek, míg azoknál a etegeknél, akiknél nem voltak fellángolások, csak 1 volt a PASI érték növekedése (P<0,001).
A 15 km-es körzetben élő betegek összesen 4398 alkalommal keresték fel orvosukat, ezek között szignifikánsan több volt a flare miatti vizit, ha a flare-t megelőző vizit 60 napban a légszennyezettség magasabb volt, mint a fellángolás nélküli kontroll vizsgálat (P<0,05). Az értékeket a különböző szezonális faktorokhoz (negyedév, időjárási adatok, UV/napsugárzási expozíció), a szisztémás psoriasis kezelési típusaihoz (konvencionális, vagy biológiai) igazították.
A legalább 50%-os PASI érték-növekedést mutató betegek 35,8%-ánál, a legalább 100%-os PASI-score növekedést mutatók 47,2%-ánál igazoltak a háttérben megnövekedett légszennyezést. A légszennyező anyagok koncentrációjának átlagos AUC-je a vizit előtti 60 napban magasabb volt azoknál, akiknél a PASI legalább 5-tel emelkedett azokhoz képest, akiknél a PASI emelkedése 5 alatt volt. Az összefüggés a betegség minden alcsoportjában megfigyelhető volt, az egész betegpopulációban megjelent.
Járművek és ipar okozta légszennyezés
A légszennyező anyagok: a szénmonoxid, a nitrogén dioxid, az egyéb nitrogén oxidok, a benzén, a nagyobb szilárd részecskék (2,5 – 10,0 µm átmérő) és a finom részecskék (<2,5 µm) leginkább a fosszilis üzemanyagok elégetéséből származnak. A PASI 5-ös, vagy nagyobb emelkedés akkor is bekövetkezhet, ha az expozíció még biztonságosnak mondható. A PASI legalább 5-ös emelkedésének kockázata 40%-50%-kal magasabb lehet már viszonylag alacsonynak mondható szilárd részecske koncentrációknál is (nagyobb részecskék esetén 20µg/m³, a finom részecskék esetén 15µg/m³ koncentráció) a vizit előtti 60 napos periódusban.
Számos adat bizonyítja, hogy a légszennyezés növekedése a különféle gyulladásos bőrbetegségek: az atopiás dermatitis és az akne, valamit a „fény okozta öregedés” (photoaging) rosszabbodását idézi elő. A psoriasis fellángolását különféle környezeti faktorok, fertőzések, bizonyos gyógyszerek válthatják ki, de eddig nem volt ismert, hogy a légszennyezés is elindíthatja. Lehetséges, hogy kibocsájtott részecskék aktiválni tudják a bőrben tartózkodó T-sejteket, ami a pro-inflammatorikus citokinek (tumor necrosis factor alfa, interleukinek (IL-1alfa, IL-1béta, IL-6, IL-8.8, stb.) abnormális termelődését idézi elő.
Az eredmények valószínűleg a magasabb légszennyezést elszenvedettek alacsony száma miatt nem tudták igazolni azt az ok-okozati összefüggést a nagyobb légszennyezettség és a psoriasis fellángolásának magasabb kockázata között. A tanulmány egyik korlátja, hogy a „flare” klinikai definícióját egyéb mérőszámok is befolyásolhatják, az erőssége viszont az, hogy sok beteget tudtak több mint 7 évig követni és azalatt pontosan ismert volt a légszennyezettség mértéke. További vizsgálatok szükségesek annak eldöntéséhez, hogy ezek az eredmények más betegségekre is általánosíthatók-e?
Forrás:
Melville NA. Study links air pollution to psoriasis flares. Medscape Medical News. February 24, 2022.
Bellinato F, Adami G, Vaienti S, et al. Association between short-term exposure to environmental air pollution and psoriasis flare. JAMA Dermatol. Published online February 16, 2022. doi:10.1001/jamadermatol.2021.6019