A májérintettséggel járó tumorok kimenetele
A rosszindulatú daganatok májra terjedése sokkal rosszabb kimenetelt vetít előre, és immunterápiás kezelésektől is legfeljebb csekély hatás várható ilyen esetekben.
A Nature Medicine című lapban publikált vizsgálatban megállapítást nyert, hogy a májban elhelyezkedő tumorok mindegy „elszívják” a kritikus jelentőségű immunsejteket, erre vezethető vissza májmetasztázisok esetén az immunterápia hatástalansága, pedig pont ez az a kezelés, ami sok más esetben képes megváltoztatni a betegség lefolyását.
Az okok feltárására és a lehetséges megoldások keresésére indított vizsgálatban 718, az egyetem Rogel Rákközpontjában immunterápiában részesült beteg adatait tekintették át. A betegcsoportban sokféle tumortípus képviseltette magát, többek között nem-kissejtes tüdőrák, melanoma, urothelialis rák és vesesejtes rák, melyek különböző szervekbe, többek között a májba és a tüdőbe adtak áttéteket.
Az áttekintett adatok ismételten azt igazolták, hogy a májmetasztázisok rosszabb választ adnak immunterápiára. A májáttétes betegek esetében a daganat a többi szervet is kiterjedtebben érintette azon betegekhez képest, akiknek májában nem alakultak ki áttétek.
A metasztázisok leggyakoribb lokalizációjának számító máj – bizonyos kritikus immunsejtekre kifejtett szuppresszió révén – igazoltan hatással van az immunválaszra autoimmun kórképekben, vírusfertőzésekben, valamint szervtranszplantációt követően. Ez történik metasztatikus betegségben is, amikor a máj egy szisztémás immunszuppresszív mechanizmus kiindulópontja, amely szisztémássá válik, az egész szervezetre kiterjed, az onkológusok ezért észlelik az immunválasz hiányát. A kemoterápiával vagy célzott terápiával kezelt májmetasztázisos betegek kimenetele ugyanakkor nem rosszabb, mint más típusú vagy lokalizációjú áttétek esetében, így a különbség kizárólag az immunterápiára vonatkozóan áll fenn.
A májmetasztázisok mikrokörnyezetét vizsgálva azt tapasztalták, hogy a tumorsejtek „elszívják” a velük szembeni harcban kulcsfontosságú T-sejteket, és nem csak a T-sejtek eliminálódnak a májban, hanem az egész szervezetben megfogyatkoznak az immunsejtek. Ennek eredményeként az immunrendszer nem képes aktiválódni, hogy a szervezet bármely pontján felvegye a harcot a betegséggel szemben.
A kutatók ezután állatkísérletekbe kezdtek és azt tapasztalták, hogy radioterápiával semlegesíthető az immunterápiával szembeni rezisztencia.Egérkísérletekben közvetlenül a májban kialakult tumorokat megcélzó radioterápiát alkalmaztak, mellyel sikerült megállítaniuk a T-sejt-halált. A T-sejtek regenerációját követően az immunrendszer checkpoint-inhibitorai már képesek voltak mozgósítani az immunrendszert annak érdekében, hogy az egész szervezetben eliminálja a ráksejteket, így lényegében olyan szituációt hoztak létre, mely a májat nem érintő metasztatikus betegség eseteiben is fennáll.
A szerzők most klinikai vizsgálatok indítását tervezik, hogy pontosabban feltérképezhessék a májmetasztázisok és az immunsejtek közötti összefüggéseket.