A terhességi fejfájás enyhítése
Az intravénás metoklopramid plusz difenhidramin hatásosabban csökkenti a terhes nőkben a fejfájást, mint a kodein, biztonságosak, nem addiktivak.
Fotó: Shutterstock
Új vizsgálatunk alátámasztotta, hogy a fenti kezeléssel „megszakítható a fejfájás rossz köre” – mondta dr. Katherine Scolari Childress (Saint Louis-i Egyetem, Missouri, USA). Emellett „mindkét szer biztonságos és nem addiktív” – tette hozzá.
Dr. Scolari Childress az eredményekről az American Congress of Obstetricians and Gynecologists 2015-ös éves klinikai találkozóján számolt be, ahol elnyerte a közlemények első díját.
A várandós nők 15–20%-a szenved a fejfájástól, de ennek kezelésével kevés kutatás foglalkozott. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a sürgősségi osztályon egyes antiemetikumok, például a metoklopramid – gyakran antihisztaminokkal kombinálva enyhíthetik nem terhes betegekben a fejfájást.
Mivel a metoklopramid és a difenhidramin viszonylag olcsók, könnyen elérhetők és terhesekben is biztonságosak, egyes orvosok ezeket alkalmazzák a fejfájás csillapítására.
Egy korábbi randomizált, kontrollált vizsgálatban a kutatók terhes nőkben megvizsgálták a metoklopramid és a difenhidramin hatásosságát a kodeinhez képest, és a kombinált kezelést jobb hatásúnak találták, mint a kodein monoterápiát. Most újraelemezték e vizsgálat adatait, hogy megnézzék, hogy a kombinációs kezelés drágább-e a kodeinnél.
Normális vérnyomású nőket vizsgáltak, akik a második vagy a harmadik trimeszterben voltak, s akiknek olyan fejfájásuk volt, amelyet nem csillapított a 650–1000 mg orális paracetamol.
A betegeket véletlenszerűen két csoportba osztották. A kombinációs csoportba került 23 nő 10 mg metoklopramidot és 25 mg difenhidramint kapott intravénásan. A monoterápiás csoport tagjainak, 21 nőnek 30 mg kodeint adtak.
A két csoport demográfiai jellemzői, gyermekeik és terhességeik száma és gesztációs koruk hasonló volt, amint a kövérség, a magas vérnyomás és a dohányzás gyakorisága is.
A kombinációs csoportban jobbak voltak a kimenetelek, mint a monoterápiásban. A fejfájás a kombinációs csoport tagjainak 65,2%-ában, és a monoterápiás csoportba tartozók 28,6%-ában szűnt meg teljesen (p <0,05). Egyetlen dózis hatására a kombinációs csoport tagjainak 100%-a, és a kodein csoport tagjainak 61,9%-a tapasztalta a fejfájás enyhülését (p =0,01). Az kombinációs csoportba tartozók 95,7%-a mondta azt, hogy szívesen alkalmazná ismét a gyógyszert, míg a monoterápiás csoportban csak 37,1% volt ez az arány (p <0,01). A nemkívánatos hatások gyakorisága nem különbözött a két csoport között (43,5%, illetve 37,5%, p =0,24).
A kombinációs terápia átlagos költsége nagyobb volt, mint a kodeiné ($1,54, illetve $0,84), azonban a kombinációs terápia hatásosabb volta miatt megérte a plusz költséget – mondta dr. Scolari Childress.
Forrás: Medscape