A testmozgás depressziócsökkentő hatása
Egy új közleményben a testmozgás depresszióellenes hatását az edzés gyulladáscsökkentő, dopaminátvitelt és motivációt javító hatásának tulajdonítják.
- A depresszió nem rosszkedv!
- A mentális egészség és gyógyítás kapcsolata az agyi metabolizmussal
- Új terápiás eljárás a depresszió kezelésében: a transzkraniális mágneses stimuláció (TMS)
- Antidepresszívumok és demenciakockázat
- A ketamin és eszketamin lényeges különbségei
- A ketamin és elektrokonvulzív terápia depresszióban
- A ketamin hatásos lehet egy autizmussal összefüggő ritka genetikai állapotban
- Ketamin és esketamin kezelés rezisztens depresszióban
A depresszió világszerte a munkaképtelenség, csökkent munkaképesség, valamint a rokkantság vezető oka, amely számos agyi és pszichológiai folyamat zavarával jár együtt, beleértve a tanulás és a memória károsodását. A fizikai aktivitás, különösen az aerob testmozgás, bizonyítottan csökkenti a depressziós tüneteket, de eddig kevéssé voltak ismertek ennek mögöttes folyamatai.
A Translational Psychiatry folyóiratban április 4-én közölt cikkben a a University College London kutatói egy új hipotézist állítottak fel a testmozgás antidepresszáns hatásainak megértéséhez. Úgy vélik, hogy ennek a folyamatnak a kulcseleme a motiváció, ami nagyon fontos a depresszió számos tünetének, például az anhedóniának (az élettapasztalatok iránti érdeklődés vagy örömérzet hiánya), az alacsony energiaszintnek és az “agyi ködnek” az enyhítésében.
A kutatók egy nagy irodalmi áttekintés keretében összefoglalták azokat a kutatási eredményeket, amelyek a depresszió mechanizmusait vizsgálták (embereken és állatokon egyaránt), és arra a következtetésre jutottak, hogy a depresszió, különösen az anhedónia, szoros asszociációt mutat a fokozott gyulladással (amelyet a szervezet immunválasza vált ki), és fontos, hogy a gyulladás a dopaminátvitel zavarával is összefügg. Ezek a biológiai változások kulcsfontosságú folyamatokat jelenthetnek, amelyek a motiváció megváltozásához, és különösen a fizikai vagy szellemi erőfeszítésekre való alacsonyabb hajlandósághoz vezetnek. Eközben a testmozgás csökkenti a gyulladást, fokozza a dopaminátvitel működését és növeli a motivációt. A kutatók úgy vélik, hogy ez lehet a legfontosabb oka annak, hogy a testmozgás miért fejt ki antidepresszáns hatást.
A kutatás vezető szerzője, Dr. Emily Hird így nyilatkozott: “Az aerob testmozgás antidepresszáns hatását randomizált, kontrollos vizsgálatokkal meggyőzően bizonyították, de ennek mechanizmusát nem sikerült pontosan feltárni. Ez részben azért van így, mert valószínűleg számos biológiai és pszichológiai folyamatot érint. Például a gyulladásra, a dopaminra és a jutalmazás feldolgozására gyakorolt pozitív hatása mellett a testmozgás csökkenti az oxidatív stresszt és javítja az önértékelést és az önhatékonyságot. A mi hipotézisünk, hogy a testmozgás - különösen az aerob tevékenységek köre - csökkenti a gyulladást és fokozza a dopaminátvitelt, ami viszont növeli az erőfeszítésre való vágyat, és így általában véve fokozza a motivációt.”
A kutatócsoport reméli, hogy annak pontos feltárása, hogy a testmozgás hogyan csökkenti a depresszió tüneteit, segíthet új kezelési stratégiák - például személyre szabott edzésprogramok - kidolgozásában.
Hipotézisük további teszteléséhez a kutatók azt tanácsolják, hogy nagy elemszámú, randomizált, kontrollos vizsgálatokat kell végezni, amelyek a testmozgás antidepresszáns hatását értékelik, miközben a gyulladásra, a dopaminátvitelre és a motivációra gyakorolt hatását is mérik. Ugyanilyen fontos lenne továbbá a testmozgást esetlegesen akadályozó tényezők vizsgálata is.
“A testmozgást akadályozó faktorok kezelése - különösen a depresszióban szenvedő betegek esetében - kulcsfontosságú, mivel a rendszeres testmozgás enyhítheti a tüneteket, javíthatja a hangulatot és elindíthatja a betegeket a gyógyulás felé vezető úton. Ennek részeként pedig olyan stratégiákat kellene kidolgozni, amelyek testmozgásra ösztönöznek”- összegzett Dr. Hird.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New clues point towards how exercise reduces symptoms of depression
Irodalmi hivatkozás:
E. J. Hird et al, From movement to motivation: a proposed framework to understand the antidepressant effect of exercise, Translational Psychiatry (2024). DOI: 10.1038/s41398-024-02922-y