A vizeletben fémtartalma és a demencia kockázata
A környezeti fémek vizeletben mérhető magasabb szintje a vizeletben összefügg a rosszabb kognitív teljesítménnyel és a demencia fokozott kockázatával.
Arce Domingo-Relloso (Columbia University, New York City) és munkatársainak a JAMA Network Open című online folyóiratban december 2-án közzétet multicentrikus prospektív kohorszvizsgálata hat amerikai vizsgálati központ 6303 résztvevőjének adatait elemezte. A követés 2000 és 2002 között indult és 2018-ig tartott.
A résztvevők életkora 45-84 év volt (a medián életkor a vizsgálat kezdetén 60 év; 52% nők), és nem volt diagnosztizált szív- és érrendszeri betegségük.
A kutatók megmérték az arzén, kadmium, kobalt, réz, ólom, mangán, volfrám, urán és cink vizeletszintjét. A neuropszichológiai vizsgálatok a Digit Symbol Coding, a Cognitive Abilities Screening Instrument és a Digit Span teszteket foglalták magukban.
A követési idő mediánja 11,7 év volt a demenciában szenvedő és 16,8 év a demenciában nem szenvedő résztvevők esetében; a vizsgálat során 559 demenciás esetet azonosítottak.
Az alacsonyabb Digit Symbol Coding pontszámok a fémek magasabb vizeletkoncentrációjával társultak: az arzén (átlagos különbség [MD] a pontszámban az interkvartilis tartomány [IQR] növekedése szerint, -0,03), kobalt (MD az IQR növekedése szerint, -0,05), réz (MD az IQR növekedése szerint, -0,05), urán (MD az IQR növekedése szerint, -0,04) és cink (MD az IQR növekedése szerint, -0,03) esetében.
A kobalt, az urán és a cink hatása erősebb volt az apolipoprotein epsilon 4 allél (APOE4) hordozóknál, mint a nem hordozóknál.
A magasabb vizeletrézszint alacsonyabb Digit Span pontszámokkal (MD, -0,043), az emelkedett réz- (MD, -0,028) és cinkszint (MD, -0,024) pedig alacsonyabb globális kognitív pontszámokkal volt összefüggésben.
Azoknál az egyéneknél, akiknél a kilenc fémkeverék vizeletszintje a 95. percentilisben volt, 71%-kal magasabb volt a demencia kockázata, mint azoknál, akiknél a 25. percentilisben volt, és a kockázat az APOE4-hordozóknál jelentősebb volt, mint a nem hordozóknál (MD, -0,30 vs. -0,10).
„A vizeletben található esszenciális és nem esszenciális fémek koncentrációja - mind külön-külön, mind keverékként - fordított összefüggést mutatott a szellemi műveletek gyorsaságával, található fémek magasabb koncentrációja növelte a demencia kockázatát. Mivel a fémeknek való kitettség és a szervezetben lévő szintek módosíthatóak, ezek az eredmények kiemelik a korai szűrés és a demencia megelőzésére irányuló precíziós beavatkozások fontosságát.
A vizsgálat korlátai között szerepel, hogy előfordulhatott egyes demenciában szenvedő betegek adatainak hiányossága. A demencia diagnózisa a betegségek nemzetközi osztályozásának nem specifikus kódjait tartalmazta, ami esetleg hamis pozitív jelentésekhez vezethetett. Ezenkívül a mintanagyság nem volt elegendő a fémexpozíció és a kognitív tesztek eredményei közötti összefüggések értékeléséhez a két APOE4 allél hordozói esetében.
Forrás:
Domingo-Relloso A, McGraw KE, Heckbert SR, et al. Urinary Metal Levels, Cognitive Test Performance, and Dementia in the Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis. JAMA Netw Open. 2024;7(12):e2448286. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.48286