Töredezett alvás és MASLD
A töredezett alvás - vagyis a fokozott ébrenlét és a csökkent alváshatékonyság - a metabolikus diszfunkcióval összefüggő steatoticus májbetegség (MASLD) jele.
Sofia Schaeffer (Bázeli Egyetem, Basel, Svájc) és munkatársai a Frontiers in Network Physiology című szaklapban megjelent vizsgálatukban 35 MASLD-ben szenvedő beteg (átlagéletkor 58 év; 66% férfi; 80% metabolikus szindrómával) és 16 megfelelő egészséges kontroll (átlagéletkor 61 év; 50% férfi) alvás-ébrenlét ritmusát vizsgálták 4 héten keresztül, éjjel-nappal végzett aktigráfiás adatgyűjtés segítségével.
Alelemzéseket végeztek MASLD összehasonlító csoportokkal: 16 beteg MASH-val, 8 beteg MASH-val és cirrhosissal, valamint 11 beteg nem MASH-hez kapcsolódó cirrhosissal.
Minden résztvevő a klinikán a kiindulási, a 2. és a 4. héten jelent meg a klinikán vizsgálatra és az alvásukkal kapcsolatos kérdőívek kitöltésére. A 2. héten standardizált alváshigiénés oktatásra került sor.
A MASLD-ben szenvedő betegek aktigráfiai adatai nem mutattak szignifikáns különbségeket a lefekvési idő, az alváskezdési latencia, az alvás időtartama, az ébredési idő vagy az ágyban töltött idő tekintetében a kontrollokhoz képest. Ugyanakkor a kontrollokhoz képest a MASLD-ben szenvedők 55%-kal gyakrabban ébredtek éjszaka (8,5 vs. 5,5), 113%-kal tovább voltak ébren az első elalvás után (45,4 perc vs. 21,3 perc), és gyakrabban és hosszabb ideig aludtak napközben (csökkent alváshatékonyság).
Az alcsoport-elemzések azt mutatták, hogy az aktigráfiával mért alvásminták és az alvás minősége hasonlóan romlott a MASH-ban, a cirrhosissal járó MASH-ban és a nem-MASH-hez kapcsolódó cirrhosisban szenvedő betegeknél.
A MASLD-ben szenvedő betegek önbevallásuk szerint töredezett alvásuk rövidebb, késleltetett kezdetű alvásként jelentkezett. Az alvási naplókban a MASLD-ben szenvedő betegek 32%-a számolt be pszichológiai stressz okozta alvászavarokról, szemben a kontrollok mindössze 6,25%-ával és a cirrhosisos betegek 9%-ával.
Az alvásoktatási foglalkozás nem változtatta meg az aktigráfiai mérések eredményeit sem az alváskérdőívekkel értékelt alvási paramétereket a vizsgálat végén.
Az alvásfragmentáció minden bizonnyal szerepet játszik az emberi MASLD patogenezisében. Az, hogy a MASLD alvászavarokat okoz-e, vagy fordítva, továbbra sem ismert. A mögöttes mechanizmusban feltehetően genetikai, környezeti tényezők és az immunválaszok elhízás és metabolikus szindróma okozta aktiválódása játszik szerepet.
A tanulmánynak korlátozó tényezői közé tartozik, hogy jelentős különbség volt a testtömegindexben a MASLD-ben szenvedő betegek (medián, 31) és a kontrollok (medián, 23,5) között, ami potenciális zavaró tényezőt jelent, sőt magyarázhatja az alvási viselkedésbeli különbségeket. A fel nem fedezett obstruktív alvási apnoe szintén zavaró tényező lehetett. A résztvevők kis száma korlátozta az adatok értelmezését és általánosítását, különösen a MASLD alcsoportokban.
Forrás:
Schaeffer S, Bogdanovic A, Hildebrandt T et al: Significant nocturnal wakefulness after sleep onset in metabolic dysfunction–associated steatotic liver disease Front. Netw. Physiol., 04 December 2024Volume 4 - 2024 | https://doi.org/10.3389/fnetp.2024.1458665