hirdetés

Új potenciális gyógyszercélpont zsírmáj kezelésében

Már léteznek engedélyezett gyógyszerek az újonnan azonosított útvonal blokkolására.

hirdetés

Az International Journal of Molecular Sciences folyóiratban július 2-án jelent meg a Medical University of South Carolina kutatóinak cikke, amelyben új potenciális gyógyszercélpontokat azonosítottak a metabolikus diszfunkcióval társult steatoticus májbetegség (MASLD; metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease) terápiájában.

Az amerikai népesség közel negyede, egyes becslések szerint pedig a világ felnőtt népességének 30%-a szenved MASLD-ben, korábbi nevén nem alkoholos zsírmáj betegségben (NAFLD; non-alcoholic fatty liver disease). Becslések szerint a túlsúlyos emberek közül négyből három, a 2-es típusú cukorbetegek közül pedig háromból két betegnek van ilyen betegsége. A MASLD-ben a zsír idővel felhalmozódik a májban, ami fibrózishoz, azaz a máj hegesedéséhez, valamint rákhoz vezet. Valójában a MASLD a hepatocelluláris karcinómának, a felnőttek leggyakoribb elsődleges májráktípusának a vezető oka.

A mostani vizsgálat alapötletét az a megfigyelés szolgáltatta, hogy sok zsírmájban szenvedő betegnél figyelték meg a PNPLA3 gén (patatin-like phospholipase domain-containing protein 3) mutációját, és egyelőre nem tisztázott, hogy ez a mutáció pontosan mit okoz, vagy miért növeli a zsírmáj kialakulására való hajlamot. Ezért a kutatók egy innovatív őssejtplatformot fejlesztettek ki a vizsgálat céljára. Az őssejtek olyan sejtek, amelyek még nem differenciálódtak, azaz gyakorlatilag bármilyen sejttípus felé elindulhat fejlődésük: korai fejlődésük során a környezetükben lévő jelekre reagálnak, amelyek hatására meghatározott sejttípusokká, például máj-, ideg- vagy izomsejtekké differenciálódnak. Léteznek már olyan technológiák, amelyek lehetővé teszik a kutatók számukra, hogy vérmintát vegyenek a betegektől, majd kitöröljék azokat a speciális markereket, amelyek az őssejteket vérsejtekké differenciálják. Ezeket az átprogramozott sejteket indukált pluripotens őssejteknek (iPSC; induced pluripotent stem cells) nevezik, és hasznuk, hogy egyfajta üres vászonként szolgálnak a tudósok számára, akik arra utasíthatják a sejteket, hogy olyan típusú sejtté differenciálódjanak, amelyet éppen tanulmányozni kívánnak. Sőt, ez a technológia lehetővé teszi, hogy ezek a sejtek összetett szövetekké és szervekké szerveződjenek, és ezáltal mélyebb bepillantást nyújtsanak az emberi test működésébe.

A mostani vizsgálatban Caren Doueiry kutatócsoportja a CRISPR-t, egy génszerkesztő eszközt használt arra, hogy olyan iPSC sejtvonalat hozzon létre, amely hordozza a PNPLA3 gén mutációját, majd ezeket a sejteket májsejtekké differenciálta. A szakirodalomban már leírt megfigyelések igaznak bizonyultak: a kutatók megfigyelték, hogy a mutációt hordozó májsejtekben nagyobb mértékű volt a zsírfelhalmozódás. Ez az eredmény igazolja az elég gyakran előforduló PNPLA3 mutáció és a MASLD közötti asszociációt, de a legfontosabb, hogy a kutatók most már rendelkeznek egy olyan modellel, amelynek segítségével a betegség kialakulásának sejtszintű jellemzői közvetlenül megfigyelhetők.

A jelenlegi gyógyszeres kezelések nem célozzák a MASLD kialakulásához vezető túlzott zsírfelhalmozódás folyamatát. Ilyen célzott hatásmechanizmusú potenciális molekulákat keresve Doueiry és csoportja először 1100 szóba jöhető kismolekulát azonosított egy molekulakönyvtárból, majd további szűréseket követően végül 5 olyan molekulára szűkítették le a jelöltek körét, amelyek több mint a felére csökkentették a kialakuló zsírcseppek számát a kezelt májsejtekben.

Meglepő módon ezek a vegyületek mind egy meghatározott biológiai útvonalhoz, az Src/PI3K/Akt szignalizációhoz tartozó fehérjékkel léptek kölcsönhatásba. Még figyelemreméltóbb, hogy erről a jelátviteli útvonalról már ismert, hogy fontos szerepet tölt be a sejtnövekedés regulációjában, sőt, számos olyan, már engedélyezett onkológiai készítmény létezik, amelyek pont ennek az útvonalnak a fehérjéit képesek blokkolni - vagyis ezeket a készítményeket már elterjedten alkalmazzák betegek gyógyításában. Amikor Doueiry csapata ezekkel a rákgyógyszerekkel kezdte el kezelni a genetikailag módosított májsejteket, a zsírfelhalmozódás mértéke drámaian lecsökkent - akárcsak az általa azonosított öt kismolekula esetében.

“Ezek az eredmények egyértelművé tették számunkra, hogy molekuláink egyáltalán nem valami véletlenszerű hatást fejtenek ki. Az a tény, hogy ezek mindegyike ugyanazt a szignalizációs útvonalat érintette, bizonyította számunkra, hogy valami jelentős dologra bukkantunk” - összegzett Doueiry.

A kutatócsoport még arra is képes volt, hogy a modell segítségével meghatározzák azt az optimális gyógyszeradagot, amely ahhoz szükséges, hogy ezt a kívánt terápiás hatást minimális mellékhatások, nemkívánatos események mellett sikerüljön elérni. Azt is megfigyelték, hogy a gátló hatóanyagok alacsony dózisa is elegendő volt a mutációt nem tartalmazó májsejtek zsírfelhalmozódásának csökkentéséhez: a sejtek életképességét alig befolyásolták, ami nagyon ígéretes eredmény ahhoz, hogy a jövőbeni klinikai vizsgálatokban lehessen értékelni ezeket a hatóanyagokat.

Doueiry iPSC betegségmodellje tehát nemcsak a betegségről adott pontos képet a laboratóriumban, hanem azt is képes volt megmutatni, hogy az emberi sejtek várhatóan hogyan reagálnának a kezelésre.

Stephen Duncan, a cikk első szerzője így kommentálta az eredményeket: “Caren tanulmánya rámutatott arra, hogy a MASLD kialakulásához vezető mutációkkal rendelkező, emberi őssejtekből származó májsejtek hatékonyan használhatók olyan biológiai útvonalak azonosítására, amelyeket képesek lehetünk gyógyszercélpontként alkalmazni a máj zsírszintjének csökkentése érdekében.”

Mit jelent ez a MASLD-ben szenvedő betegek számára?

A tanulmány eredménye azt sugallja, hogy a MASLD, különösen, ha azt ez a gyakori genetikai mutáció okozza, valamikor a jövőben egy kezelhető állapot lehet, esetleg már jóváhagyott gyógyszerek újrahasznosításával. Bár még sok munka vár arra, hogy a gyógyszeres kezelés a mindennapi klinikai gyakorlat részévé váljon, a tanulmány eredményei reményt adnak, és nem csak a MASLD-ben szenvedő betegek számára: a vizsgálatban alkalmazott iPSC modell ugyanis túlmutat a zsírmáj kezelésének területén, mivel jó modellként szolgálhat más betegségek terápiáinak kidolgozásához is.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Finding the right pathway to reduce fat accumulation in the liver

A PNPLA3-Deficient iPSC-Derived Hepatocyte Screen Identifies Pathways to Potentially Reduce Steatosis in Metabolic Dysfunction-Associated Fatty Liver Disease

Irodalmi hivatkozás:

Caren Doueiry et al, A PNPLA3-Deficient iPSC-Derived Hepatocyte Screen Identifies Pathways to Potentially Reduce Steatosis in Metabolic Dysfunction-Associated Fatty Liver Disease, International Journal of Molecular Sciences (2024). DOI: 10.3390/ijms25137277

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.