A zsírmáj okozta mortalitás kockázata
Megdöbbentő mértékű nemek közötti különbséget találtak a zsírmáj okozta mortalitás kockázatában, amely nők esetén kétszer akkora, mint a férfiaknál.
A Journal of Hepatology folyóiratban 2023. augusztus 22-én jelent meg a Cedars-Sinai Medical Center kutatóinak vizsgálatáról beszámoló cikk, amelynek fő megállapítása, hogy az alkoholos eredetű zsírmájban szenvedő nők mortalitási kockázata azonos időszakon belül csaknem kétszerese a férfiaknál tapasztalható rizikónak.
A szteatohepatitiszként is ismert zsírmáj akkor alakul ki, amikor túl sok zsír halmozódik fel a májban, és hosszú távú, krónikus májkárosodás alakul ki. Hajlamosító tényezői, előzményei közé tartozik az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint, valamint a túlzott alkoholfogyasztás. Az utóbbi években ennek a krónikus állapotnak szét is választották, megkülönböztették egymástól egyes típusait a kiváltó ok szerint:
- metabolikus diszfunkcióval összefüggő szteatohepatitisz (MASLD; metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease).
- alkohollal összefüggő májbetegség (ALD; alcohol-related liver disease)
- metabolikus diszfunkcióval összefüggő és alkohollal összefüggő májbetegség (MetALD; metabolic dysfunction-associated and alcohol-related liver disease)
A mostani vizsgálat során a kutatók arra keresték a választ, hogy felfedezhetők-e nemi különbségek ezeknél a típusoknál, azaz máshogyan érintik-e ezek a formák a nőket és a férfiakat?
A kérdés megválaszolásához a kutatók azokat az 1988 és 1994 közötti adatokat elemezték, amelyek a National Health and Nutrition Examination Survey III (Nemzeti Egészség- és Táplálkozásvizsgálati Felmérés III) keretében kerültek begyűjtésre. A vizsgálatban a résztvevők kérdőíveket töltöttek ki, valamint orvosi vizsgálatokon estek át és laboratóriumi teszteket is végeztek rajtuk, amelyek során információt szolgáltattak az alkoholfogyasztásról, a kardiometabolikus kockázati tényezőkről, és a máj képalkotó vizsgálatainak elvégzésére is sor került. Összesen több, mint 10 ezer 21 éves és idősebb, az Egyesült Államokban élő személy adatai kerültek be a vizsgálatba. A teljes kohorsz közel egyötödének, összesen 1971 embernek volt zsírmáj betegsége, és ezek közül több mint 75% szenvedett az alkohollal és anyagcsere-diszfunkcióval egyarán jellemezhető formában, azaz MetALD-ban.
Az eredmények szerint annak ellenére, hogy a szteatohepatitisz minden formája körülbelül kétszer olyan gyakori volt a férfiaknál, mint a nőknél, a halálozás kockázata a nők körében szignifikánsan magasabb volt a 26,7 éves medián vizsgálati időtartam alatt. Az egészséges populációhoz képest a MetALD például 83%-kal nagyobb mértékben növelte a halálozás kockázatát a nőknél, mint férfiaknál. Egy másik meglepő eredmény volt, hogy az ALD-ben szenvedő nőknél 160%-kal nagyobb volt a halálozási kockázat, mint az ALD-ben szenvedő férfiaknál.
“Ezek az eredmények különösen aggasztóak a COVID-19 világjárvány összefüggésében, amelynek során megnőtt az alkoholfogyasztás és az ehhez köthető elhalálozás, különösen a nők körében” - nyilatkozta Dr. Alan Kwan, a tanulmányt készítő egyik kutató.
A túlsúly, a prediabétesz vagy a már kialakult cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy a vér kóros koleszterinszintje a háttérben meghúzódó metabolikus májbetegség jelei lehetnek. Az ilyen kockázati tényezőkkel rendelkező nőknek különösen óvatosnak kell lenniük a túlzott alkoholfogyasztással kapcsolatban a kutatók szerint. Az amerikai CDC (Centers for Disease Control and Prevention) a mérsékelt alkoholfogyasztás határát nők esetében napi egy italban (alkohol egységben) határozza meg.
A kutatók azt tervezik, hogy folytatják annak vizsgálatát, hogy a női májat miért érinti jobban az alkohol, mint a férfi májat, és hogy az alkoholfogyasztás csökkentése mellett milyen életmódbeli változtatások mérsékelhetnék a nők körében a zsírmáj kockázatát.
A szerzők arra is rámutatnak, hogy mivel a tanulmány csak 1988 és 1994 között gyűjtött adatokat elemzett, további vizsgálatokra van szükség annak megismeréséhez, hogy a májbetegségek és az alkoholfogyasztás gyakorisága hogyan változhatott az azóta eltelt időszakban.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Study: Women with alcohol-related liver disease have greater mortality risk than men with condition
Irodalmi hivatkozás:
Hongwei Ji et al, Sex differences in prevalence and prognosis of steatotic liver disease phenotypes: Biological sex matters, Journal of Hepatology (2023). DOI: 10.1016/j.jhep.2023.08.013