Adagraszib nem-kissejtes tüdőrákban
Az FDA a KRYSTAL-1 klinikai vizsgálat előzetes adatai alapján gyógyszerjelölti státuszba vette a Mirati Therapeutics adagraszib hatóanyagú KRAS G12C gátló vizsgálati készítményét NSCLC indikációban.
- Jól halad az európai engedélyezés felé a szotoraszib
- Tirozin-kináz-inhibitorok az onkológiai ellátásban
- A hasnyálmirigyrák molekuláris klasszifikációja
- Molekuláris tesztek nem kissejtes tüdőrákban
- A KRAS-mutációs státusz prediktív szerepe biszfoszfonáttal kezelt, csontáttétet képző tüdő-adenokarcinómában
- Progressziómentes túlélés nem-kissejtes tüdőrákban
- A KRAS-mutáns tüdő-adenokarcinóma kezelési lehetőségei
- RASopátiák diagnosztikájának és terápiájának fejlesztése
- Allélspecifikus inhibitorok nyomában: a RASopátia konzorcium célpontjában a KRAS fehérje onkogén mutációi
Az FDA február 15-én jelentette be, hogy gyógyszerjelölti státuszba (NDA) vette a Mirati Therapeutics adagraszib hatóanyagú vizsgálati készítményét KRAS G12C mutációval rendelkező nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC; non-small cell lung cancer) indikációban, másodvonalbeli kezelésre. A hatóanyag korábban már áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést kapott, és több más ráktípus kezelésében is vizsgálják, például gasztrointesztinális tumorok és hasnyálmirigyrák terápiájában. A készítmény várható engedélyezési időpontja (PDUFA date) az Egyesült Államokban 2022. december 14.
A hatóanyagról (adagraszib)
Az adagraszib (MRTX849) egy potens, szelektív, kovalensen kötődő KRAS G12C gátló, mely az eddigi vizsgálati eredmények szerint igen kedvező farmakológiai tulajdonságokkal (például hosszú felezési idővel) rendelkezik, hatását a KRAS-dependens szignalizáció blokkolásával fejti ki. A KRAS (Kirsten rat sarcoma homolog) génmutációval rendelkező rákok általában igen rossz prognózissal jellemezhetők, és egészen a közelmúltig nem sikerült célzott immunterápiát kidolgozni (a kutatók közel 40 évig „gyógyszerezhetetlennek”, a tüdőrák Achilles-sarkának tartották ezt a mutációt). Az FDA 2021. május 28-án, az eredetileg tervezettnél három hónappal korábban, gyorsított engedélyezési eljárás (accelerated approval) keretében engedélyezte az Amgen szotoraszib (sotorasib) hatóanyagú, Lumakras nevű készítményét NSCLC indikációban, ennek fő versenytársa lehet a most engedélyezés alá vont adagraszib.
A KRAS mutációról
A KRAS gén onkogén mutációját, mely nem-kissejtes tüdőrákban a betegek negyedénél, a KRAS G12C mutációja pedig a betegek 11-16%-ánál van jelen, rossz prognózissal és a célzott terápiák teljes hiányával összefüggésben emlegették. Az analitikai kémia fejlődése és a KRAS mutációt hordozó tumorok hosszú időszakon át tartó intenzív vizsgálata végül egy új szelektív kismolekulás gyógyszerosztály kifejlesztését eredményezte, melyek célpontja a KRAS G12C izoformája. A szotoraszib (AMG510) alkalmazásával fázis II vizsgálati adatok szerint 37,1%-os teljes válaszarányt (ORR; overall response rate) sikerült elérni, míg egy korai vizsgálati adatsor szerint az adagraszib (MRTX849) teljes válaszaránya 45% volt. Bár már a monoterápiás alkalmazás is bizonyítható hatásosságot mutatott, a kezdeti adatok azt mutatták, hogy a kombinációs megközelítés lehet a kedvezőbb kimenetek megvalósításához vezető út.
Ezt a mutációt azért nehéz gyógyszerezni, mert a KRAS fehérje a GDP-RAS inaktív forma és a GTP-RAS1 aktív forma között oszcillál. A fehérje két fő megkötő régióval rendelkezik: a G doménnel és a C terminális membráncélzó régióval. Ha utóbbit a guanin-nukleotid cserélő faktorok (GEF-ek) aktiválják, bináris kapcsolóként szolgál több jelátviteli útvonalon (PI3K, mTOR, RAF/MEK/ERK), így kulcsszerepet tölt be a daganatok progressziójában. A GTP-hez kötött RAS állapotának GDP-hez kötött RAS-ba való átváltásához a GTP-aktiváló fehérjék (GAP-ok) hidrolizálják a GTP-t.
A G12C mutációk a kolorektális rákok 3-5%-ában és egyéb ráktípusok 1-2%-ában is jelen vannak. A nem-kissejtes tüdőrák KRAS-mutációinak genomikai elemzése azt mutatta ki, hogy egy guanin-adenin tranzíció látható azoknál a betegeknél, akik sohasem dohányoztak, míg guanin-timin változás látható azoknál a tüdőrákos betegeknél, akik korábban vagy jelenleg is dohányoznak. A KRAS G12C NSCLC diagnózisok etnikai alapú alcsoport-elemzése azt mutatta ki, hogy mind a fehér, mind a fekete bőrű populációknál gyakoribb mint az ázsiaiaknál. A fehér bőrű nőknél pedig a KRAS G12C NSCLC mutációi nagyobb arányban fordulnak elő, mint férfiaknál. Érdekes módon ez pont fordítva van az ázsiai populációban, ahol ezek a mutációk az ázsiai férfiaknál gyakoribbak.
Klinikai vizsgálatok, előzetes eredmények
A Mirati Therapeutics az adagraszibot (MRTX849) a KRYSTAL-1 több kohorszos, fázis I/II. klinikai vizsgálatban (NCT03785249) elemezte KRAS G12C mutációt hordozó szolid tumorokban szenvedő, más terápiás lehetőséggel már nem rendelkező betegeknél. A vizsgálat korai eredményei hatására adott FDA áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést a készítménynek korábban már más módszerekkel kezelt nem-kissejtes tüdőrák indikációban.
A KRYSTAL-1 vizsgálatban eleinte 78 (egy későbbi bővítést követően pedig már 740), előrehaladott szolid tumoros betegségben szenvedő, korábban több vonalbeli kezelésen átesett beteg vett részt. Az adagraszibot a betegek naponta kétszer, 600 mg adagban kapták monoterápiában vagy cetuximabbal kombinációban. A medián utánkövetési idő 8,9 hónap volt a monoterápiával kezelt csoport esetében és 7 hónap a kombinált terápiás karon. A monoterápiás karon a válaszarány 22% volt, és a választ mutató betegek 87%-nál sikerült kontrollált állapotot elérni. A válasz medián időtartama 4,2 hónap volt, és az első elemzés időpontjában a betegek 40%.-ánál folytatták a kezelést. A progressziómentes túlélés medián időtartama 5,6 hónap volt. A kombinált kezelésben részesülő karon 28 értékelhető beteg vett részt, a válaszarány 43%, a betegségkontroll aránya pedig 100% volt. Az adagraszibot mind monoterápiában, mind cetuximabbal kombináltan a betegek általában jól tolerálták, Grade 3-4 súlyosságú nemkívánatos események a monoterápiás karon a betegek 30%-ánál, a kombinált karon pedig 16%-nál fordultak elő. A kezelés felfüggesztését szükségessé tevő mellékhatásokat a betegek 6%-ánál észleltek a kombinált karon, és egy betegnél sem tapasztaltak ilyen az adagraszibbal kezelt betegcsoportban. Egyik kezelési karon sem tapasztaltak Grade 5 súlyosságú toxicitást. Ezeknek az eredményeknek az értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a betegek 98,3%-a az adagraszibot már legalább egy kemoterápiás és egy immunterápiás beavatkozást követően kapta, tehát harmadvonalbeli terápiaként alkalmazták.
Verseny a Mirati és az Amgen között
A Fierce Pharma értesülései szerint a gyógyszerosztály elsőként engedélyezett képviselője az Amgen készítménye, a Lumakras (szotoraszib), amelyet 2021. májusában hagyott jóvá az FDA nem-kissejtes tüdőrák indikációban. Ezen javallat esetében a két szer nagyjából hasonló eredményeket mutat, viszont január végi hírek szerint az adagraszib 41%-os válaszarányt mutatott hasnyálmirigy- és egyéb gasztrointesztinális tumorok terápiájában, ami ezekben az indikációkban jobb a Lumakras mutatóinál. A Mirati Therapeutics ezeket az adatokat a 2022 American Society for Clinical Oncology Gastrointestinal Cancers Symposium rendezvényen mutatta be, és a prezentált (korai) eredmények szerint az adagraszib hatásosabbnak bizonyult hasnyálmirigyrák kezelésében (50%-os válaszarány), mint az egyéb gasztrointesztinális tumorok esetében (35%-os válaszarány). A Mirati már tavaly novemberben közölt adatokat olyan vizsgálatokról is, amelyekben az adagraszibot Keytrudával (pembrolizumab, Merck Sharp & Dohme B.V.) kombinációban alkalmazták nem-kissejtes tüdőrákban szenvedő betegeken, és mivel sokkal jobb válaszarányt kaptak, mint monoterápiában történő alkalmazás során, több olyan szert vizsgálnak, ami az adagraszib mellé szóba jöhet. Említettük, hogy a KRYSTAL-1 vizsgálatban már a cetuximabot is értékelték, de az afatinib (Gilotrif, Boehringer Ingelheim) egyidejű alkalmazását is vizsgálják. A korábbi engedélyeztetés kétségtelenül a Lumakras mellett szól, ám a legjobb hatásosságot és a piaci sikert alighanem a megfelelő párosítás megtalálása fogja eredményezni.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Phase 1/2 Study of MRTX849 in Patients With Cancer Having a KRAS G12C Mutation KRYSTAL-1
Adagrasib in Combination With BI 1701963 in Patients With Cancer (KRYSTAL 14)
Adagrasib Demonstrates Promising Activity in KRAS G12C+ Advanced NSCLC
KRAS G12C Inhibitor Adagrasib Shows Activity in Colorectal Cancer
FDA Approval Sought for Adagrasib in Previously Treated KRAS G12C–Mutated NSCLC
UPDATED: 6 weeks in, Mirati CEO shows CMO, COO the door ahead of key FDA filing for KRAS drug
Adagrasib active, safe among patients with KRAS G12C-mutated pancreatic, GI tumors