Progressziómentes túlélés nem-kissejtes tüdőrákban
A CodeBreaK 100 fázis II klinikai vizsgálatban a szotoraszib hatóanyaggal progressziómentes túlélést sikerült elérni nem-kissejtes tüdőrákban.
- Ígéretes eredményeket mutat a tepotinib nem-kissejtes tüdőrákban
- Jó válaszarány nem kissejtes tüdőrákban
- Szövettípus-független nem-kissejtes tüdőrák elleni szer
- Lorviqua nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
- Újabb nagy lépés a tüdőrák krónikus betegséggé tétele felé: hosszú távú eredmények ALK-gátló kezeléssel
- A tüdődaganatok kezelésének aktualitásai
- Európában is forgalmazható lesz az entrektinib
- Kapmatinib nem-kissejtes tüdőrákban
Az Amgen január 29-én hozta nyilvánosságra a CodeBreaK 100 fázis II klinikai vizsgálat eredményeit, amelyek szerint a szotoraszib (AMG 510) vizsgálati hatóanyag ígéretes eredményeket mutatott KRAS G12C-mutáns előrehaladott nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC) kezelésében. A vizsgálat elsődleges végpontja az objektív válaszarány előre meghatározott határértéke volt, amelyet a hatóanyag teljesített (37,1%), a válasz fenntartásának medián időtartama a mostani adatok szerint 10 hónap, és ez az első KRAS-gátló készítmény, amelynél progressziómentes túlélést is megfigyeltek. Ez többek között azért nagy szó, mert a KRAS mutációt 40 éve próbálják gyógyszercélpontként használni a fejlesztők, ám mindezidáig kevés sikert tudtak felmutatni.
A vizsgálati hatóanyagról (szotoraszib, AMG 510)
A szotoraszib az Amgen saját fejlesztése, és az első, kifejezetten a KRAS mutáció ellen kifejlesztett kismolekulás hatóanyag. Ezért nagy várakozások övezik, már csak azért is, mert a G12C KRAS mutáció viszonylag gyakori: NSCLS adenokarcinómában a betegek 13-14%-ánál, kolorektális rákban 3-5%-ban, egyéb ráktípusokban pedig 1-3%-ban mutatható ki. Az FDA 2020 augusztusában a gyorsított engedélyezés előszobájának számító „fast track” minősítést, 2020 december 7-én pedig áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést adományozott a szernek, majd 2020 december 16-án az Amgen be is nyújtotta engedélyeztetési kérelmét az Egyesült Államokban (NDA, new drug application), majd nem sokkal később az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Brazíliában és Kanadában is. Hatásmechanizmusát tekintve a szotoraszib szelektíven, irreverzibilis kovalens kötéssel kötődik a mutáns KRAS cisztein reziduum kénatomjához, amely a KRAS normál, nem mutálódott formáján nem található meg. A fázis I vizsgálatokat 2020 decemberében fejezte be az Amgen, de a köztes eredményeket már a 2019-es ASCO és a 2020 augusztusi WCLC konferenciákon bemutatták. A vizsgálati hatóanyag részt vesz az FDA által 2018-ban indított Real-Time Oncology Review (ROTR) kísérleti programban is, melynek lényege, hogy a folyamatos értékelési eljárással a lehető legkorábban álljanak rendelkezésre a betegek életét megmentő vagy meghosszabbító kezelések, ám a gyógyszerértékelés minősége továbbra is a lehető legkiválóbb legyen.
A CodeBreaK 100 klinikai vizsgálatról
A CodeBreak 100 (NCT03600883) fázis I/fázis II klinikai vizsgálatot 2018-ban indított az Amgen több, elsősorban amerikai vizsgálóhelyen, de Európában is található vizsgálati centrum, hozzánk legközelebb Ausztriában (Bécs, Graz, Innsbruck és Krems). Összesen 533 beteget vontak be, a szotoraszibot naponta egyszer, tabletta formájában (960 mg) harmadvonalbeli kezelésként alkalmazták standard terápia mellett. A most nyilvánosságra hozott eredmények összesen 124 beteg adatain alapulnak. A kedvező objektív válaszarány mellett kiemelendő, hogy a betegek 80%-ánál sikerült elérni a betegség kontrollját, és a kezelésre reagáló betegek 60%-ánál a tumorok zsugorodását figyelték meg.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Amgen’s sotorasib provides durable responses in NSCLC trial
FDA Grants AMG 510 Fast Track Designation for KRAS G12C+ NSCLC
Decoding 5 Recent Regulatory and Development Steps for Sotorasib
The clinical KRAS(G12C) inhibitor AMG 510 drives anti-tumour immunity
Sotorasib (AMG 510) A New Precision Cancer Medicine to Finally Target KRAS NSCLC