AI a béldaganatok felismerésében
Új mesterséges intelligencián alapuló eljárás segít a kolonoszkópiás felvételek kiértékelésében, a rákelőző állapotok azonosításában.
- Bél mikrobiom és vastagbélrák
- Új célzott immunterápia vastagbélrák kezelésére
- Új gyógyszercélpont a vastagbélrák terápiájában
- Folyadékbiopsziából végzett vizsgálatok jelentősége szolid tumorok esetén
- A genetikai diagnosztika és a prediktív géntesztek lehetőségei és korlátai
- Az immunonkológiai kezelések bővülő lehetőségei
A The Lancet Gastroenterology & Hepatology folyóiratban augusztus 14-én jelent meg a Newcastle University kutatóinak cikke, amelyben kolonoszkópiás vizsgálatok során olyan mesterséges intelligencia alapú technológiát alkalmaztak, ami hatékonyan segített a potenciálisan bélrákhoz vezető rendellenességek, elváltozások kiszűrésében. A COLO-DETECT vizsgálatot 10 angliai kórházban végezték összesen 2032 beteg bevonásával, ahol a GI Genius nevű mesterséges intelligenciát használó számítógépes modullal egészítették ki a kolonoszkópiás vizsgálatok során használt diagnosztikai technikákat. Az eredmények szerint a GI Genius alkalmazása növelte a potenciálisan rákossá váló daganatok (adenomák) felismerésének hatékonyságát.
A vizsgálatot vezető Dr. Colin Rees, a Newcastle Egyetem gasztroenterológus professzora így nyilatkozott: “A mesterséges intelligencia olyan dolgokat fedez fel, amelyeket emberi szemmel nem tudunk észrevenni. Nagyon örülünk a mostani eredményeknek. Egyszerűen fogalmazva: ez a technológia életeket fog menteni. A COLO-DETECT vizsgálat során bebizonyítottuk, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazásával jelentősen javulhat a bélben található olyan rendellenességek felismerése, amelyek rákká fejlődhetnek. Lehetővé teszi számunkra, hogy megtaláljuk ezeket az elváltozásokat, eltávolítsuk őket, vagyis megakadályozzuk, hogy daganatokká fejlődjenek. A rákos állapot kialakulásához vezető polipok egy része nagyon kis méretű vagy lapos, nehezen észrevehető. A mesterséges intelligencia segített nekünk abban, hogy több ilyen elváltozást találjunk, kiszúrta azokat a rendellenességeket, amelyeket emberi szemmel nem veszünk észre.”
A COLO-DETECT egy randomizált, kontrollos klinikai vizsgálat volt, amelyben a résztvevők felénél a mesterséges intelligenciával segített kolonoszkópiát, a másik felénél pedig „hagyományos” kolonoszkópiát végeztek. A vizsgálat során a képernyőn a lehetséges polipok köré a mesterséges intelligencia egy zöld dobozt rajzol, amely azonnal felhívja az orvos figyelmét arra, hogy a kamerás felvételen potenciális elváltozás látható, az orvos pedig dönthet arról, hogy eltávolítja a polipot, vagy sem.
Az Egyesült Királyságban évente mintegy 43 ezer új bélrákos eset fordul elő, és Rees professzor reméli, hogy ez a technológia szélesebb körben is el fog terjedni a daganatos betegség korai jeleinek könnyebb felismerése érdekében. Rees szerint a béldaganatos halálesetek magas száma azért tragédia, mert a bélrák olyan betegség, amely egyáltalán nem kellene, hogy halálos legyen, hiszen a polipok kialakulását követően 10-15 év is eltelhet a rák kialakulásáig.
“Mi már most rutinszerűen használjuk ezt a technológiát a klinikai gyakorlatban, és nagyon remélem, hogy idővel egyre szélesebb körben fogják alkalmazni. Az a fantasztikus dolog a mesterséges intelligenciában, hogy folyamatosan tanul: sok-sok kép elemzésével tanították be, hogy megtalálja az egészséges és a betegségre utaló felvételek közötti különbséget, de ahogy használjuk, szakadatlanul tovább bővíti tudását, vagyis egyre csak jobb lesz” - összegzett Dr. Rees.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
AI shows greater efficiency in detecting early signs of bowel cancer
Irodalmi hivatkozás:
Alexander Seager et al, Polyp detection with colonoscopy assisted by the GI Genius artificial intelligence endoscopy module compared with standard colonoscopy in routine colonoscopy practice (COLO-DETECT): a multicentre, open-label, parallel-arm, pragmatic randomised controlled trial, The Lancet Gastroenterology & Hepatology (2024). DOI: 10.1016/S2468-1253(24)00161-4