Aktív életmód, hosszabb daganat utáni túlélés
A korai diagnózis és a terápia fejlődésének hatására, sok rákbetegségen átesett-túlélő élhet hosszabb életet. Egy új, több mint 1000, a rákot túlélt férfin végzett tanulmány alapján a fizikailag aktív életmód akár évekkel is meghosszabbíthatja az egyes személyek élettartamát.
A Journal of Physical Activity & Health nevű lapban publikált prospektív tanulmány összesen 1021 rákbetegségen túlesett férfi adatait elemezi, akik a Harvard Alumni Health Study résztvevői voltak. A férfiak átlagéletkora 71,3 év volt, amikor 1988-ban nagyjából 6 évvel a rák diagnózisa után, a fizikai aktivitásukra vonatkozó kérdőívet töltöttek ki. Ebben nem csupán a sport- illetve rekreációs tevékenységekre voltak kíváncsiak, hanem az általános tevékenységekre: például a sétára vagy a lépcsőn járásra is. A fizikai aktivitásra vonatkozó adatokat 1993-ban frissítették. A 2008-ig tartó időszak alatt a megfigyelt páciensek közül 777 személy halálozott el, 335 rák és 190 kardiovaszkuláris betegség következtében. A kutatók a pácienseket fizikai aktivitásuk szerint csoportokra bontották (annak alapján, hogy mozgással körülbelül hány kJ energiát égettek el hetente) majd e csoportok és az elhalálozások száma közötti kapcsolatot vizsgálták.
A kor, a testtömeg index (BMI), dohányzás, étrend illetve a szülők korai halálával korrigált adatokból számított eredmények azt mutatták, hogy azon férfiak, akik a legtöbb kalóriát égették el hetente (12 600 kJ - megközelítőleg 3000 kcal- felett), mintegy 48%-kal kisebb valószínűséggel haláloztak el a megfigyelési periódus alatt, mint azok, akik a mozgásukkal a legkevesebb kalóriát használták el (kevesebb mint 2100 kJ-t). Durva becsléssel egy 80 kg testsúlyú férfi heti 4200 kJ energiát éget el, ha a hét 5 napján, napi 30 perces élénkebb tempójú sétát tesz. Az eredmények szerint a fokozottabb testi aktivitás esetén a daganatos vagy szívérrendszeri betegség következtében történő elhalálozás valószínűsége jóval kisebb volt.
A kutatók konklúziója szerint a rákdiagnózist követően a fizikailag aktív növeli a férfiak túlélésének valószínűségét, ezért ösztönözni kellene a betegeket az aktív életmódra, hiszen így élettartamuk is meghosszabbodhat.