Antioxidánsok és Parkinson-kór
Az antioxidánsokban gazdag táplálkozás csökkenti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát és tüneteinek rosszabbodását.
Az American Academy of Neurology (AAN) 2018-as konferenciájának egyik előadója, dr. Puja Agarwal arról számolt be, hogy a táplálékokban található antioxidánsok (többek között a kerotinoidok, a lutein, az E- és a C-vitamin) jelentősen csökkentik idős emberekben a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, illetve a Parkinson-kór tüneteinek progresszióját.
A Rush University Medical Center (Chicago, Illinois) kutatói 706, a Rush Memory and Aging Projectben résztvevő, átlagosan 80 éves időseket vizsgáltak a United Parkinson’s Disease Rating Scale használatával. Parkinsonizmus fennállását két vagy több tünet (pl. bradykinezia, tremor, rigiditás, járásmód) meglétekor mondták ki, és a vizsgálatból a már a Parkinson-kór, vagy a parkinsonizmus jeleit mutató betegeken kívül kihagyták azokat is, akiknél demenciát észleltek. Átlagosan 4,6 éven keresztül követték a betegeket, akik kérdőíveket töltöttek ki a táplálkozásukról. A megfigyelt időszakban 287 betegnél (41%) alakult ki parkinsonizmus. Az elfogyasztott antioxidánsok mennyisége szerint öt csoportot alakítottak ki: a legfelső ötödbe az ezekből a tápanyagokból a legtöbbet fogyasztók (n=142), a legalsó ötödbe pedig a legkevesebbet fogyasztók kerültek (n=141), és ezt a két csoportot hasonították össze. Az életkorhoz, nemhez, dohányzáshoz történt igazítás után azt tapasztalták, hogy szignifikánsan csökken a Parkinson-kór kialakulásának aránya azoknál a felnőtteknél, akik a legnagyobb mennyiségben fogyasztják ezeket a tápanyagokat az említett tápanyagokból legkevesebbet fogyasztókhoz képest: a betegség kialakulásának kockázata 30%-kal csökken amennyiben az elfogyasztott karotinoidok és az E-vitamin mennyisége a legmagasabb ötödbe tartozik. Még nagyobb mértékben, 44%-kal csökken a kockázat a legtöbb luteint (zöld levelű zöldségek,spenót, káposztafélék) fogyasztóknál. Igazított lineáris kevert modellben a béta-karotin, az össz-karotin, az E-vitamin és a C-vitamin egyaránt csökkentette a Parkinsonos tüneteket.
A Parkinson-kór tünetei a 85 évesnél idősebbek kb. 50%-ában észlelhetők, ami egyre nagyobb problémát jelent az elöregedő társadalmakban. A kockázati faktorok módosítása segíthet a kór megelőzésében. Már korábban is kimutatták, hogy az „egészséges” táplálkozás csökkenti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, illetve lassítja a progressziót, de nem volt adat arra, hogy a táplálkozás mely elemeinek van jótékony hatása. Azt is igazolták, hogy a lutein és az E-vitamin fontosak az agy számára: az oxidatív stressz csökkentésével, az idegsejtek pusztulásának megakadályozásával lassítják a kognitív funkciók romlását. A MIND és Mediterranean-DASH diéta kognitív funkciókra gyakorolt kedvező, és a demencia kockázatát csökkentő hatását is igazolták. Az újabb adatok pedig arra utalnak, hogy szerepük van a motoros funkciók időskori megőrzésében is.
A szerzők szerint tehát különösen fontos az idős emberek egészséges táplálkozása, a színes gyümölcsök és zöldségek napi fogyasztása. Naponta egy adag zöld levelű zöldség elegendő luteint juttat a szervezetbe, a sárgarépa, az édesburgonya, a tök, a paradicsom bővelkedik béta-karotinban és C-vitaminban. A citrusfélék, a bogyós gyümölcsök C-vitamin-tartalma magas, a csonthéjasok pedig az E-vitamin forrásai lehetnek.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Neurology News > American Academy of Neurology (AAN) 2018 Annual Meeting